V dnešní zrychlené době, kdy nás neustále rozptylují mobilní telefony a jiné vnější vlivy, je opravdu těžké „vypnout“, nepracovat, na práci nemyslet a jen relaxovat. Jak tedy najít duševní klid a odpočívat?

Návrat k přírodě

Nepodceňujte schopnost přírody vás nabít živoucí energií. Stačit může procházka či jednodenní túra spojená s terapií tichem. Na chvíli se zastavte, vnímejte zvuky kolem a soustřeďte se na sebe a na to, jak dýcháte. Po setmění si venku lehněte a pozorujte hvězdy. Aby se vám leželo pohodlněji, vezměte si s sebou hamaku, kterou připevníte mezi stromy. Můžete s ní vyrazit i na cesty – slouží jako lehká a skladná alternativa ke stanům a je dostatečně pevná, aby unesla i statného muže.

Hamaka od značky Eno (k dostání např. na Hudy.cz)

Vyšší úroveň vnitřního klidu

Ať už jste (téměř) kdekoliv, najděte si čas na meditaci. Zujte si boty, povolte těsné oblečení, posaďte se, protáhněte se, zavřete oči a vydechněte. Vyčistěte si mysl. Ze začátku to může být velmi náročné. Zkuste si neustále opakovat nějakou mantru, soustředit se na ni a u toho klidně a pravidelně dýchat. Nepřemýšlejte, nesledujte čas – délku trvání meditace si stanovte předem. Ideální je tento rituál opakovat každý den.

(Ne)prokrastinujte

Nepleťte si odpočinek s prokrastinací. Často se stává, že máte hlavu tak plnou práce, že si nedovolíte odpočívat a děláte všechno možné, jen ne to, co byste měli (nebo chtěli). Neplýtvejte čas prokrastinací, dopřejte si kvalitní odpočinek a poté se vám bude pracovat určitě lépe. Otevřete si třeba knížku, kterou jste si chtěli už dlouho přečíst. Váš mozek bude pracovat a duše se obohacovat a zároveň si odpočinete.

Odpočinek jako hlavní pohon

Dokud naše tělo nebude perpetuum mobile, budeme potřebovat k vydatné (fyzické i duševní) aktivitě kvalitní spánek. A stejně tak bez ní nedosáhneme klidného spánku. Zkuste si před spaním zajít na svižnější procházku, omezte koukání do mobilu nebo na televizi. Pořádně se vyspěte, ale zbytečně zase nevyspávejte.

Cíleně relaxujte

Najděte si chvíli pro sebe. Ať už si připravíte koupel, zapálíte vonnou svíčku, uvaříte něco dobrého k jídlu, k němuž si dopřejete sklenku vína, nebo si jen sednete, relaxujte. Pusťte si relaxační hudbu. Zajděte si na masáž. Nalakujte si nehty. Jakmile se budete umět plně soustředit na sebe, naučíte se relaxovat i ve společnosti svých nejbližších.

Zdroj: Pixabay

comments


Lifestyle
Author: Tereza Bartošková

Podpořte autora
Starší příspěvky:
Vzhůru do ulic v nových Chuck Taylor All Star, které jsou inspirované přátelstvím

Přátelství je jedno z vzájemných vazeb, které spolu všichni vytváříme a nedokážeme bez něj existovat. Značka Converse popouští uzdu fantazii a...

Zavřít