První říjnový víkend proběhlo v Novém Boru Mezinárodní sklářské symposium, které je v současnosti jednou z nejvýznamnějších světových akcí v oboru uměleckého skla. Generálním partnerem a spolupořadatelem je společnost PRECIOSA Lighting, na jejíž největší sklářské huti v Kamenickém Šenově se v rámci dvanáctého ročníku IGS sešli David Černý s Jiřím Pelclem, ikonou českého skla Reném Roubíčkem a Tanjou Pak a mnoha dalšími zahraničními umělci.

 

Poprvé se sklářští mistři s celého světa sjeli do Nového Boru v roce 1982 a od té doby každé tři roky symposium nabízí jedinečnou možnost setkání stovek špičkových umělců s celého světa a příležitost k posouvání hranic uměleckého skla. IGS je v současnosti také vrcholnou událostí kulturního dění celého regionu a jeho součástí tak i letos byly koncerty, různá představení a další nejen „sklářské“ akce. Veřejnost měla jedinečnou příležitost v sobotním dni otevřených dveří nahlédnout do sklářských provozů a vzorkoven a užít si doprovodné programy v hutích a ateliérech, nebo nakoupit ve firemních prodejnách. Pro odbornou veřejnost byly připraveny přednášky a prezentace účastníků IGS a další program, jehož součástí bylo například předání ocenění za celoživotní dílo manželům Miluši a René Roubíčkovým. Vyvrcholením čtyřdenního „maratonu“ byla nedělní vernisáž výstavy výsledků XII. IGS ve Sklářském Muzeu, kde je možno obdivovat křehkou krásu skla v dílech Davida Černého, Maxima Velčovského, Milana Caise, Jiřího Pelcla, ale i Juraje Jakubiska, Chantal Poullain, nebo Liběny Rochové a mnoha dalších.

 

Zdroje: 1

comments


Lifestyle
Dora Kovářová
Author: Dora Kovářová

Podpořte autora
Starší příspěvky:
Podzimní INTERBEAUTY PRAGUE 2015

Ve dnech 16. a 17. října 2015 jsme navštívili veletrh INTERBEAUTY PRAGUE s podtitulem "Krásná a zdravá", kde bylo představeno...

Zavřít