Všimli jste se někdy, že se módní události podobají atrakcím v cirkuse? Nevšedně oblečení lidé předvádí sebe a svoje umění, diváci zírají se stejným nadšením a zvědavostí, pouze místo kruhových arén jsou zde lesklá mola, po kterých se procházejí modelky na vysokých podpatcích, a ne artisté na chůdách. Módní přehlídky i představení varieté jsou tudiž hlavně velká show.

Francouzští návrháři tuto myšlenku převedli do svých kreací a povedené výsledky jsme mohli vidět během posledního z hlavních ready-to-wear týdnů módy.

Trendy z předchozích fashion weeků v New Yorku, Londýně a Miláně jsme rozebrali již dříve – nastal čas na hvězdu módní arény scény – Paříž. Namísto akrobatů, žonglérů a krasojezdců jsou tu modelky, návrháři a stylisté. Celkovou myšlenku to ale nemění – móda je zábava, cirkus také.

Hypnotické vzory a vizuální iluze nás okouzlily u Stelly McCartney, Issey Miyake a Christophe Lemaire. Expresivní kolekce Maison Martin Margiela a Junya Watanabe mají jasné vlivy asijské kultury, kde tvoří cirkus i dodnes významnou složku v místním umění a tradicích. Módní domy Christian Dior, Comme Des Garçons a Alexander McQueen předvedly volány všech možných (i nemožných) velikostí a tvarů – romantická i extravagantní asistentka krotitele lvů by se do jejích modelů ráda oblékla. Dvojice Carol Lim a Humberto Leon vytvořila pro Kenzo jako vždy hravou kolekci – čtěte „chaotické geometrické vzory primárních barev na outfitech sportovních střihů“ – vzdušní akrobaté by se v tom zcela jistě nebáli vystoupit. Pro značku Saint Laurent byl tygří vzor alegorií nezkrotné ženy-šelmy. Vivienne Westwood nechala molem projít muže bez hlavy – nebylo to ale jediným trikem, kterým kouzelnice překvapila.

Chcete poznat rozmanitost trendů z Paříže a nalézt spojitosti na první pohled zcela odlišných druhů umění? Nakouněte do našeho fashion šapitó!

1-4-Dior

Christian Dior

1-9-Vivienne-Westwood

Vivienne Westwood

1-6-Alexander-McQueen

Alexander McQueen

1-66-Christophe-Lemaire2

Christophe Lemaire

1-1-Undercover

Undercover

Céline

1-16-Giambattista-Valli

Giambattista Valli

1-10-Saint-Laurent-horizontal

Saint Laurent

1-12-Stella-Mc-Cartney

Stella McCartney

1-14-Kenzo

Kenzo

1-5-Comme-des-Garcons

Comme des Garçons

1-2-Maison-Martin-Margiela

Maison Margiela

1-3-Issey-Miyake

Issey Miyake

1-17-Yohji-Yamamoto

Yohji Yamamoto

1-15-Junya-Watanabe

Junya Watanabe

Dries Van Noten

 

Grafika: Nataliya Grimberg

Zdroje: 1, 2, 3

comments


Styling
Author: Nataliya Grimberg

Podpořte autora
Starší příspěvky:
„Je vcelku snadné obléknout druhého člověka, ale kolikrát velmi těžké obléknout sám sebe,“ říká stylistka Linda Radostová

Přemýšleli jste někdy nad tím, co vlastně znamená slovíčko "Glamour"? Pod tímto pojmem se neskrývá nic jiného než označení pro půvab, osobní kouzlo,...

Zavřít