Téměř každý má rád kávu. Někdo preferuje tu z kavárny, proto tam chodí každé ráno a bere si kofeinový nakopávač do kelímku s sebou. Je to velmi praktické a navíc jít s kelímkem vypadá dobře. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, z čeho ty kelímky jsou? Když v „papírovém“ kelímku vydrží teplá tekutina takovou dobu. Je vůbec možné je recyklovat? Tady je odpověď.

Pravdou je, že káva v kelímku vydrží díky jeho povoskování a tenké vrstvě polyethylenu. Problém je, že díky tomu kelímek nelze recyklovat. Pokud ho s dobrým svědomím házíte tedy do popelnice na papír, přírodě tím nepomáháte. Kelímek skončí na skládce, bude spálen, nebo se bude rozkládat až dvacet let.

Podobně je to i s plastovými kelímky na ledovou kávu, brčky a dalšími jednorázovými plasty. V oceánech končí miliony tun plastů ročně a vznikají tak plastové ostrovy. Ten v Tichém oceánu už zabírá plochu srovnatelnou s polovinou Evropy. Je potřeba s tím něco začít dělat a věřte, že právě vy to můžete změnit.

Ptáte se, jak tuto situaci vyřešit, když si zkrátka kávu s sebou dát chcete? Je jasné, že rychlá doba si žádá nějaké řešení. Každý nemůže sedět v kavárně a v klidu pít kafe.

Přineste si vlastní kelímek. Je stejně stylový jako ty papírové. Například ve Starbucks si můžete zakoupit přímo Reusable cup za 59 korun, který vypadá stejně jako jednorázový, a potom budete mít slevu 10 korun na každý nápoj do tohoto vlastního kelímku. Podobně to mají i další kavárny. Například když si donesete svůj vlastní kelímek do Costa coffee, dostanete slevu 20 procent místo 10 procent na zákaznickou kartičku a budete mít tak každou pátou kávu zdarma. Pokud si vygooglíte kavárny v okolí vašeho bydliště, určitě zjistíte, že to mají podobně.

Existují také stylové silikonové a skleněné kelímky na kávu, lehce umyvatelné a mnoho místa v kabelce také nezaberou.

Možná se Vám to může zdát jako maličkost, ale ve skutečnosti právě nošením vlastního kelímku můžete zabránit globální katastrofě.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4

comments


Lifestyle
Author: Tereza Čaladi

Podpořte autora
Starší příspěvky:
3 triky, jak se zbavit mastných vlasů bez použití suchého šamponu

Bojujete neustále s mastícími se vlasy? Není divu, nosíme čepice, či jiné pokrývky hlavy, a naší vlasové pokožce nedělá dobře...

Zavřít