Čínu má mnoho lidí spojenou s nekvalitní prací, levnou pracovní silou a ještě levnějšími materiály. Větu: „Objednám to z Číny přes eBay“ už používá velká část Čechů a jejich mínění o výrobcíh MADE IN CHINA není moc valné. Přesným opakem je Francie. Francouzská vína, sýry i móda v nás budí pocity luxusu. Tento mýtus o tom, že kvalitní šaty lze pořídit i v Asii se podařilo rozbít Rihanně na Met Gala 2015. Její snímky z červeného koberce ve žluté róbě od návrhářky Guo Pei obletěli celý svět. Staly se velice diskutovaným tématem a terčem mnoha vtipů, nicméně to nemění nic na tom, že šaty od Guo Pei jsou užasnou ukázkou druhé stránky čínské práce. Na šatech pracovalo 100 lidí, kteří nad nimi strávili 50.000 hodin práce. Stačila ale jedna jediná chůze od auta ke schodišti Metropolitního muzea v New Yorku a celý módní svět začal točit svůj zrak směrem k Číně.

Vše ale začalo narozením Guo do rodiny, ve které vládla uniforma. Guo tak dlouho zápasila s otcem, který možná i kvůli své službě v armádě neuznával ruční řemeslo, jakým je právě krejčovina. Nakonec ale přeci jen poslal dceru studovat módní design do Pekingu. Guo má velikou zálibu nenositelných šatech s dlouhými vlečkami s obrovským množstvím zdobení a tak měla občas ve škole problémy. „Proč nenavrhneš něco, co pak půjde prodat?“ Vzpomíná na slova své učitelky dnes světově uznávaná navrhářka. Tři roky poté už byla hlavou návrhářského studia a v roce 1997 si založila vlastní značku. K vysoké krejčovině se ale dostala až díky svému manželovi Cao Bao Jie, kterému se říka Jack. Ten se již dlouhá léta věnoval obchodu s luxusními látkami a ukázal tak Guo nový svět. Představil jí nové techniky a materiály, které se hojně používání v Haute Couture.

 

 

Poprvé si západ všiml její práce, když si Song Zuying oblékla právě šaty od Guo Pei zdobené 200.000 krystali od Swarovski na ukončovací ceremoniál Letních Olympijských Her v Pekingu v roce 2008. Ve stejném roce začaly vznikat také šaty pro Rihannu, které važí okolo 25 kg.


Dnes je Guo Pei hostující členkou Chambre Syndicale de la Haute Couture. Její první oficiální Haute Couture přehlídka, kolekce jaro/léto 2016 na Paris Fashion Week byla plná hedvábí, květů, dlouhých vleček a kvalitní práce. „Hodně Číňanů je toho názoru, že když vás znají na západě, tak jste někdo. Já bych se ale chtěla stát jakýmsi mostem mezi Čínou a západem a udělat tak něco pro můj národ.“ Řekla Guo Pei při otevření výstavy China: Through the Looking Glass v MET. Vzhledem k poslednímu boomu čínských návrhářů se jí to patrně povedlo na jedničku.

 

 

Zdroje: 1, 2, 3

comments


Fashion News
Author: Philip Mark Trail

Philip se už od střední školy zaměřuje na marketing, nicméně móda a životní styl jsou jeho velkou vášní. Kromě svých koček má rád také cestování, dobré jídlo a filmy. Je zastáncem klasické pánské módy a nejčastěji ho můžete vidět v šedých kalhotách. Ty tvoří velkou část jeho šatníku. Podle něj se však ještě nejedná o závislot.

Podpořte autora
Starší příspěvky:
SUSHI MARU: Nejen chutně ale i stylově!

Nedávno jsme zavítali do nově otevřené japonské restaurace SUSHI MARU v 1. patře Palác Koruna na Václavském náměstí. Krásný designově...

Zavřít