Na českou módní scénu pronikne nový projekt s novými tvářemi a talenty. 12. září 2014 přivítáme zcela novou akci pod názvem GENDER.  Název módního projektu se vryje okamžitě každému, který tohle slovo uslyší. Pětipísmenný pojem se v kulturním hledisku používá pro označení pohlaví. Souhra s lidským pohlavím je první impuls, který posloužil k jeho vzniku.

1

Projekt je zaměřený na zachycení vize návrhářů, kteří směřují k přetváření nových forem genderové módy a snaží se o ní informovat. Vznikl s cílem zrušení hranice stereotypních částí oděvů, které jsou společností vnucovány a předurčovány oběma pohlavím zvlášť. Koncept poukazuje na generaci, která žila v předsvědčení, že určité prvky v oblékání mohou mít pouze muži a některé jen ženy. A co vybočuje nějakým způsobem nebo vyniká ze standartu je úpadkové a mimo společenské normy. Oblast módy se přetáčí různým směrem a maskulinní prvky mají v poslední době v ženském šatníku své vyhrazené místo. V posledních pěti letech je to i naopak, kdy se ženské prvky vkládají do pánské módy. To vše stojí za vznik novodobého pole pro další nastupující generaci.

Symbolika projektu poukazuje na historii módního odvětví, ve kterém se odráží mnoho významných průkopnických osobností v oblasti genderové módy jako Marlen Dietrich, Yves Saint Laurent, Jean Paul Gaultier, Thiery Mugler nebo např. v 60. letech, kdy John Stephen začal ,,Peacock Revolution“ a skupina The Beatles začala propagovat dlouhé vlasy a extravagantní oblékání pro muže.

V seznamu prezentovaných návrhářů je známá návrhářka pánských oděvů Mirka Horká a spolu s ní i noví módní tvůrci Hana Prchalová, Miroslav Rajtr, Michaela Mazalová, Martina Jakubíčková, Martin Kelbl a fotograf Jakub Svoboda.

Na vernisáži bude odhaleno 15 velkoformátových černobílých fotografií spolu s instalací a doprovodným programem ve velkém sále Muzea a galerii umění v Prostějově. Výstava spolu s instalací potrvá do 20. listopadu 2014.

FACEBOOK UDÁLOST – https://www.facebook.com/events/327310727428585/?fref=ts

comments


Fashion Events
Miroslav Rajtr
Author: Miroslav Rajtr

Podpořte autora
Starší příspěvky:
UP TO THE SKY

''Excuse me while I kiss the sky.'' (Jimi Hendrix)

Zavřít