„Combat boots“ neboli bojová obuv, také nazývaná jako „kanady“, „glády“, „steelky“ či „martensky“ jsou ve světě velmi populární. Je to unikátní, většinou kvalitně zpracovaný kousek do pohody i do poněkud chaotického až hektického dne. Pojďme si tedy ukázat, kdo byl a v současnosti je jejím věrným nositelem/nositelkou a na jaké akce se hodí.

Nejprve něco málo z historie

Pracovní obuv s ocelovou špicí, která chránila nohu před zraněními, byla zpočátku velice těžká a používala se výhradně v prostředí staveb a továren z ryze praktických důvodů. Později v těchto botách našli zalíbení mladí a vyměnili je za do té doby oblíbené polobotky. Těžké, šněrovací boty z pevné kůže a se špicí z ocele byly tím pravým symbolem, který hledali – symbolem odporu, vzpoury. Těžké boty jsou neodmyslitelně spjaty se subkulturami skinheadů, punkerů a rockerů, kteří je během minulých desetiletí začali nosit a stále nosí. Těžké botky se zabydlely hlavně v Anglii a holdovala jim také řada slavných osobností, jako např. Paul McCartney, Elton John, Kurt Cobain, Madona, Rolling Stones, Bee Gees, Jethro Tull, Depeche Mode, Red Hot Chili Peppers a další.

Dnešní podoba obuvi

V současnosti už těžké boty, často svým vzhledem evokující vojenské „kanady“, zdaleka nejsou výsadou „tvrďáků“. Vznikla celá halda značek, které tento typ bot produkují. A většina z nich se zabývá výrobou čistě módní obuví. K dostání jsou boty jak vysoké (až třicetidírkové), tak nizoučké (tři dírky). Těžké boty bez šněrování na suchý či klasický zip nejsou výjimkou. Vyrábí se boty z kůže broušené, lakované, nebo umělé (pro vegetariány a vegany). Co se designu týče, vybere si opravdu každý. Je libo spoustu kovových drsňáckých ozdob, nebo spíš něco něžnějšího? Například růžové kytičky? Ale jistě, i takové se dají sehnat!

Tato rozmanitost svědčí o opravdu širokém spektru fanoušků drsnějších botiček. Mezi takové fanoušky rozhodně patří například Selena Gomez, Gigi a Bellla Hadid, Olivia Palermo, Stella Maxwell či Chiarra Ferragni a mnoho  dalších.

Boty i do nepohody

Boty mají měkčí a pohodlnější podrážku ve srovnání s gumovými vojenskými botami. Nicméně hlavní bezpečnostní a ochranné prvky zůstávají. Mezi ně patří zejména nepromokavost, odolnost, podpora a ochrana chodidel i kotníků.

Tato obuv je určená zejména  do volného dne, například jako vycházková obuv na výlety a do těžších a extrémnějších terénů, nicméně se hodí i pro každodenní nošení. Skvěle je také využijete u různých sportovních aktivit, například u her Paintball či Airsoft. Samozřejmě, že s nimi můžete kombinovat i jemnější oblečení, a to třeba šaty nebo jemnější doplňky. Ačkoliv boty samy o sobě působí drsnějším dojmem, nemusíte tak za každou cenu i vypadat.

Vybrali jsme pro vás pár tipů, kde sehnat zajímavé a zároveň luxusní modely v podobě tzv. „bojových bot“ pro každodenní nošení.

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16,

comments


Styling
Markéta Potjahajlová
Author: Markéta Potjahajlová

Podpořte autora
Starší příspěvky:
DRUHÝ TÝDEN #DAILYSTYLEXMAS: VYHRAJTE VÁNOČNÍ NADÍLKU BĚHEM 4 ADVENTNÍCH TÝDNŮ

Druhý týden vánoční nadílky je tady! Zapojte se do maratonu 4 adventních vánočních soutěží v rámci kterých Vám nadělíme vánoční...

Zavřít