Vánoční čas v mnohých z nás vyvolává nostalgii, vzpomínky na ty naše Vánoce, když jsme byli děti. Vůně maminčiných vanilkových rohlíčků, purpura či jehličí jsou ty známé, příjemné vůně, které máme spojeny s vánočními svátky. Koledy a zpěv písniček k nim také bezpodmínečně patří. 

O čem kniha je?

Tato publikace obsahuje 42 notoricky známých koled, ale i těch, které třeba vůbec neznáme a stojí za to se je naučit. Zpěvník obsahuje koledy v úpravě pro klavír, kytaru a flétnu. Koledy jsou doplněny půvabnými ilustracemi Kamily Skopové.

V publikaci najdete známé koledy jako je Dej Bůh štěstí tomu domu, Jak jsi krásné neviňátko, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Štědrej večer nastal, Rolničky, Purpura, Tichá noc a mnoho dalších. Jsou zde ale i ty méně známé, možná pro někoho i neznámé, jako např. Čas radosti, veselosti, Hopsa pacholátka, Tedy poženem a jiné.

Proč byste si to měli přečíst?

Tradice k našemu životu patří a je třeba na ně nezapomínat a věnovat jim velkou pozornost.

To nejlepší na této knize?

Velice se nám líbí, že zpěvník lze použít při hře na klavír, kytaru i flétnu.

Pro koho je kniha určena?

Pro rodiče dětí, kteří s dětmi rádi zpívají, učitelky v mateřské a základní škole, vychovatelky různých zájmových aktivit.

Autor: Kamila Skopová

Vydala Grada v roce 2017

Kamila Skopová

Narodila se v roce 1944 v Praze – výtvarnice, absolventka Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze, zabývá se národopisem. Od roku 1995 píše a ilustruje knihy. Je autorkou národopisné literatury Lidová tvorba, Vánoční svátky o století zpátky (nyní i v německé a anglické verzi), Velikonoční svátky o století zpátky, Dětské hrátky půlstoletí zpátky, Rodinné svátky o století zpátky, Hody, půsty, masopusty, Rok na vsi, Pohádky – sedmadvacet klasických pohádek převyprávěných a ilustrovaných. Dále vytvořila tři kuchařky klasické české lidové kuchyně „…ale máma to vařila líp“, Rodinné stříbro a Chrudimský kuchtánek. Ilustruje historické lexikony Život ve staletích a Život ve středověku Dr. Vlastimila Vondrušky a publikace s národopisnou tématikou Dr. Aleny Vondruškové. Dále spolupracovala na tvořivých kreativních publikacích v edici Šikovné ruce vydavatelství Grada Publishing. Je autorkou mnoha výstav lidových zvyků a obyčejů. Spolupracuje s řadou folklorních souborů. Zpracovává návrhy replik lidových krojů. Učí ve Škole folklorních tradic obor lidový oděv. Má dvě děti, šest vnoučat a dva pravnuky. V současné době trvale žije a pracuje ve starobylé roubence poblíž Hlinska.

 

Zdroje: 1, 2

comments


Lifestyle
Author: Lenka Štveráčková

Podpořte autora
Starší příspěvky:
Šestý ročník Noci divadel propojí divadla a soubory z České i Slovenské republiky

Třetí listopadová noc bude opět patřit Noci divadel. V letošním roce termín vychází symbolicky na 17. listopadu 2018, což ve spojení...

Zavřít