Kofein. Pomalý zabiják, droga. Takové označení si nese ve společnosti, ale i přesto ho všichni milují. Lidé si ho dopřávají v podobě čerstvé kávy nebo energetických nápojů. Snaží se zůstat plní energie. To jde ale i jinak.

Není tak těžké si na kofeinu vybudovat závislost. Tak schválně, kolik káv vypijete za jediný den? V malém množství není na kofeinu nic špatného. Někdo je názoru, že samotný kofein tělu neškodí. Dokonce i některé druhy zeleniny v sobě mají malé množství této látky.

Pokud se bojíte, že vynecháním kofeinu z vašeho jídelníčku budete unavení a bez energie, udělejte něco pro to, abyste nebyli. Upravte váš jídelníček, jezte dostatečně (nejlépe pětkrát denně) a pijte čistou vodu. Dopřejte si kvalitní spánek a běžte si zasportovat. Není nic lepšího než se nabít energií zcela přirozenou cestou. Vaše tělo se vyčistí a odpočine si.

A jaké nežádoucí účinky může kofein mít? V první řadě vás z něj může bolet žaludek či pálit žáha. Kofein způsobuje překyselení. Jestli tedy trpíte na zažívací potíže, měli byste kofein co nejvíce omezit. Dalším strašákem může být porucha spánku, kterou může kofein způsobovat. Nedoporučuje se proto pít kofein v nočních hodinách. Jestliže pijete kávu po litrech každý den, hrozí vám dokonce i infarkt!

Co si zkusit dát týden bez kofeinu? Pokud si neumíte představit ráno bez kávy, zkuste se podívat po bezkofeinové alternativě. Potravinové řetězce je nabízejí, dokonce i v restauracích si můžete dopřát kávu bez kofeinu.

Podívejte se po alternativě, odpočívejte a pravidelně jezte. Pokud budete tohle všechno dělat, na kofein si ani nevzpomenete. Pokud vám tento styl života bude vyhovovat, pokračujte v něm a násilně se ke kofeinu nevracejte jen proto, že je to zvyk. Držíme palce!

Zdroj

comments


Nezařazené
Author: Pavlína Lindová

Podpořte autora
Starší příspěvky:
Ceny Designbloku byly rozdány. Tohle jsou vítězové, kteří vrací život řemeslu

V sobotu 19. října 2019 byly oceněny nejlepší projekty a tvůrci jednadvacátého ročníku pražského mezinárodní festivalu designu Designblok. Ceny Designbloku...

Zavřít