Baroko je nazýváno dobou temna. Byl to zajímavý umělecký a tvůrčí styl. Každá doba přinesla naší zemi něco zvláštního a jedinečného. Baroko svým pestrým stylem, zdobným sochařstvím a malířstvím patří bezesporu k jedinečným uměleckým stylům. Chcete se dozvědět, jak žila Marie Terezie, kam odešel Jan Amos Komenský, či jak se v baroku oblékali? Sáhněte po novince vydavatelství Portál Po stopách baroka v Čechách. 

O čem kniha je?

Tato kniha je průvodcem v době barokní. Což je mezi lety 1648 – 1740. Vypadá to, že už je to velice dávno. My se s touto dobou ale setkáváme prakticky denně. Jezdíme kolem historických památek, chodíme do kostela, podél cest jsou různé kapličky atd.

Nejprve se dozvíme něco o dějinách této doby, jaké památky vznikaly, jak to bylo s náboženstvím. Nedílnou součástí baroka je typické sochařství a malířství. Dozvíte se, jak to bylo s hudbou, literaturou a divadlem. Jak se lišil život ve městě a na vesnici, co lidé jedli a pili a jak se oblékali.

Součástí knihy je kvíz s klíčem, slovníček neznámých pojmů a seznam použité literatury.

Proč byste si to měli přečíst?

Kniha má nádherné ilustrace Michaely Bergmannové, která se věnuje animaci a ilustrování knih pro děti. V Portále vyšly s jejími obrázky knihy jako Logopedické pohádky, Polární pohádka a mnoho dalších. Autorem knihy je Martin Bedřich, který je literární historik se specializací na barokní dobu a kulturu. Přednášel na Karlově univerzitě, nyní je šéfredaktorem nakladatelství Portál.

To nejlepší na této knize?

Věřím, že by Vás tato kniha okouzlila, tak jako okouzlila mě. Těším se, až budeme s rodinou opět jezdit na jaře a v létě na výlety po místech, kde se baroko projevilo výrazně a bude nám pomáhat v odkrývání jeho krás právě tato publikace.

Co se mi nezdálo?

V knize bych volila méně ilustrací a více textu. Jinak je kniha opravdu zajímavá.

Pro koho je kniha určena?

Kniha je určena pro děti od 12 let a pro všechny milovníky historie.

Tuto publikaci bych doporučila všem rodinám, které rádi cestují po českých a moravských zámcích, kostelech a poutních místech. Přečetla jsem jí jedním dechem. Ve škole jsem milovala dějepis, takže jsem se dozvěděla řadu dalších zajímavých detailů z doby baroka.

 

Autor: Martin Bedřich

Ilustrace: Michaela Bergmannová

Zdroje: 1, 2

comments


Lifestyle
Author: Lenka Štveráčková

Podpořte autora
Starší příspěvky:
KENDALL + KYLIE v České Republice

Od čtvrtka 12. dubna je v 9 zemích Evropy a pouze ve vybraných obchodech Forever 21 dostupná nová kolekce známých sester...

Zavřít