Jaký to je pocit zasnít se přímo na výstavě a nechat se unést obklopující atmosférou, kterou na vás přenesou vystavená díla? Přímo takový zážitek a pocit bude možné zažít v Galerii Českých center v Praze od 12. března, kde filmový režisér a dokumentarista Jakub Jahn poprvé představí vlastní výtvarnou tvorbu na výstavě s názvem „SWEET DREAMS“.

Výstava pod názvem SWEET DREAMS (facebooková událost) nabídne intimní a zákulisní nahlédnutí za oponu české oděvní scény. K vidění bude 85 grafických listů, které vznikly otiskem jednotlivých „okének filmu” natočených během uplynulých ročníků Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

Umělec a filmař Jakub Jahn dostal unikátní možnost natáčet během Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který spolu se svým týmem dokumentoval od jeho úplných začátků v roce 2012. Během sedmi let vzniklo několik ikonických videí, která kombinací dokumentárních a stylizovaných záběrů evokují atmosféru MBPFW. Právě hrubé materiály, ze kterých původně vznikaly oficiální „video reports”, sloužily jako zdrojový materiál pro vystavený soubor.


„Každý z vystavených obrazů je fragmentem mnohem většího příběhu, který se odehrává v několika rovinách a zpráva o podobě české oděvní scény je pouze jednou z nich. Nenechte se mýlit, SWEET DREAMS není výstavou o módě, je to velmi soustředěný pokus proniknout k podstatě krásy a obrazu.” říká autor výstavy Jakub Jahn.


Původní HD rozlišení záběrů se kvůli výstavě překomponovalo do čtvercového formátu a atmosféra fotografií se výrazně proměnila díky masivní postprodukci, kterou do obrazů přidala výrazné zrno, světelné artefakty a další “chyby”, které jsou typické pro analogovou fotografii. Divák je tak postaven na hranici několika uměleckých disciplín, organicky propojených navzájem – video, fotografie a grafika se prolínají v každém z vystavených obrazů.

„Téma krásy se prolíná veškerou Jahnovou tvorbou. Interdisciplinární prolínání módy, umění a obrazu je pro něj typické, což lze sledovat ve vystavené sérii SWEET DREAMS. Divák je postaven před téměř filmový proud poetické, nečekané, ale i hořké a sladké podívané přenesené do formátu fotografie, která i přes svoji fyzickou statičnost neztrácí na pohybu. Hra barev, světel a detailů spolu s rozmazanými, náhodnými a sem tam konkrétními figurami v divákovi může evokovat výtvarné dílo, které ho zve do svého nitra a nabízí se k nekonečným interpretacím a nahodilým příběhům.” dodává k výstavě kurátorka výstavy Anna Praibišová.

Výstava, při které se budete moci na malou chvíli zasníst a nechat se unést mimo realitu bude k vidění od 12. března do 30. března 2019. Slavnostní vernisáž proběhne 12. března, na které nebude chybět kurátorka výstavy Anna Praibišová a patronka výstavy violoncellistka Terezie Kovalová.

Galerie Českých center v Rytířské ulici je otevřená od pondělí do pátku od 10:00 – 18:00 hodin a v sobotu od 11:00 – 17:00 hodin. Vstup na výstavu je zdarma.

Zdroj fotografií: archiv tvorby umělce Jakuba Jahna

comments


Fashion Events
Miroslav Rajtr
Author: Miroslav Rajtr

PR manager

Podpořte autora
Starší příspěvky:
Tipy na divadelní představení v březnu

 Přemýšlíte, jak zajímavě vyplnit volný večer? Nebo chcete potěšit svého blízkého něčím nevšedním? Pokud ano, neváhejte, a třeba ještě dnes...

Zavřít