Již staří Sumerové v 3. tisíciletí př.n.l. znali způsob, jak vyrobit mýdlo. Používali jej jako mast pomáhající při hojení ran. Původně vyráběli mýdlo z vody, louhu a kassiového oleje. Až v 2. století n.l. římský lékař Galenos upozornil na očistné vlastnosti a tehdy se začalo používat k praní a osobní hygieně.  Příručka vyrábíme glycerínová mýdla v edici Šikovné ruce je obrovskou studnicí nápadů, jak tento voňavý čtvereček vyrobit. 

O čem kniha je?

Kniha obsahuje nápady, návody a základní postupy na výrobu mýdel bez chemických látek, vhodná i pro alergiky, od nejjednodušších až po nejnáročnější postupy. Hned na začátku naleznete zajímavosti z historie výroby mýdel, jak se dříve vyráběla a kam až sahají kořeny vlastní výroby mýdla. Dále jaké pomůcky budeme k výrobě potřebovat, informace o základní mýdlové hmotě, o barvivech a doplňcích, které můžeme při výrobě mýdel použít. Např. extrakty různých bylin, citrusů a okvětních lístků. Na konci knihy jsou návody lití hmoty do forem, vlastní výroba i výroba komponentů, různých pásků, které později využijeme.

Proč byste si to měli přečíst?

Každý z nás by se měl zamyslet, jakou kosmetiku používá, jelikož v dnešní době sledujeme kvalitu různých výrobků. I mýdlo by mělo být kvalitní a zdravotně nezávadné. Řada alergiků určitě uvítá domácí vyrobené mýdlo, po kterém se nebudou osypávat a mít vyrážku. I když nebudete mít ze začátku hned mistrovské dílo, rozhodně bude mýdlo s láskou vyrobené, bez chemických přísad.

To nejlepší na této knize?

Na této knize se nám nejvíce líbí její přehlednost, mnoho ilustrativních fotografií, díky kterým zjistíte, že výroba mýdel bude opravdu hračka. Kniha nás zaujala a už se moc těšíme, až se do výroby mýdel všichni pustíme. Tak hurá do toho!

Co se nám nezdálo?

Nic zásadního, co by stálo za zmínku.

Pro koho je kniha určena?

Pro všechny tvořivé, velké i malé. Kniha vyšla v edici Šikovné ruce.

Autor: Jaroslav Šabatka, Hana Svatoňová

Vydala Grada v roce 2013

 

Zdroj fotografií: Pixabay

comments


Lifestyle
Author: Lenka Štveráčková

Podpořte autora
Starší příspěvky:
HLEDÁME REDAKTORY!

DailyStyle.cz – jeden z největších lifestyle online magazínů v ČR hledá vhodné kandidáty na pozici Redaktor/ka.

Zavřít