• Lifestyle  • Zázračná bylinka jménem „Rýmovník“

Zázračná bylinka jménem „Rýmovník“

Je to půvabná pokojová rostlina, která krásně voní po mátě, kafru a meduňce. Právě pro svoji vůni se mu často přezdívá mexický eukalypt či kubánské oregano. Většina z nás ho zná ale především pod jménem Rýmovník.

V našich domácnostech tato velmi oblíbená a rozšířená pokojovka má všestranné využití, o kterém ví jen asi málokdo. Její silné, dužnaté listy nejde prakticky pořádně usušit, neboť i po utržení vydrží být stále svěží; jsou přírodním zdrojem vitamínu C, A a E, a díky svým protizánětlivým účinkům jsou skvělým prostředkem v boji proti nachlazení a chřipce.

Jako rychlou pomoc při nachlazení a chřipce lze nadrtit lístky rýmovníku a utřít je spolu s cukrem. Nemocnému, především dětem, pak podáváme jednu lžičku utřené směsi, a to třikrát denně. Naopak při zánětu průdušek a bronchitid lze podrcené lístky s kapkou olivového oleje mazat na hrudník a mezi lopatky, postiženému se vždy uleví a lépe se mu dýchá.

Čaj z rýmovníku se používá při bolestech hlavy, horečce, kašli, rýmě, nachlazení, zánětu průdušek, vysokém krevním tlaku, vysoké hladině cholesterolu, žaludečních křečích, jaterních poruchách, ledvinových a žlučníkových kamenech, střevní kolice, průjmu, odčervení střev a desinfekcích zažívacího traktu. Je významným pomocníkem při otocích končetin a odvodňování organismu. Skvěle také uvolní zduřelou nosní sliznici.

Ten, kdo trpí na opary, ekzémy nebo utrží drobnou spáleninu třeba od plotny či slunce, lze rozlomenou částí listu potírat postižené místo, či na něm několik minut přidržet. Stejně jako aloe, tak i on pomáhá dokonale hojit tyto rány. Je ideální nejen na opary, spáleniny, ale třeba i na obyčejné popraskané rty.

Rýmovník je naprostou jedničkou, která léčí projevy rýmy a astmatu. Lístky stačí jemně mnout v ruce a přičichávat. Na noc si můžete dát větvičku pod polštář, anebo nalámaný lístek vložit do misky s vodou; a dát přes noc na topení. Výpary, které se takto budou vypařovat, nenásilnou formou uvolní dýchací cesty, což ocení zejména astmatici.

Už jen to, že tuto pokojovku budete mít doma v místnosti, bude už jenom její přítomnost preventivně působit proti potížím s dýcháním a dýchacími cestami.

Společně s mátou, meduňkou a šalvějí působí jako naprosto dokonalý a neporazitelný odpuzovač hmyzu. Jejich vůně odhání mouchy, komáry, pavouky, ale i moly. Není nic jednoduššího než ho napíchat mezi kvetoucí letničky a dát za okno, kterým nejčastěji větráte.

Kromě léčení drobných neduhů jej lze využít i v kuchyni. Ideální je při přípravě marinády, při pečení jehněčího nebo hovězího masa. Pokrm obzvláštní o svoji jedinečnou vůni a chuť. Lze přidat do rýže nebo do listových salátů.

Pokud Vás tato úžasná rostlinka nadchla stejně jako nás, přikládáme i několik osvědčených receptů, které se ve Vaší domácnosti neztratí, ale Váš život obohatí po všech stránkách.

Čaj z rýmovníku

Suroviny: 1 velký list rýmovníku, horká voda

Postup: Čerstvý lístek vložte do hrnku a přelijte horkou vodou. Nechte několik minut louhovat, a pak čaj popíjejte po doušcích.

Užití: Čaj s příjemnou a krásnou vůní pomáhá tlumit bolesti hlavy, rychle uvolňuje rýmu. Pokud Vás trápí kašel nebo chrapot, stačí si čaj osladit medem, a brzy se vám uleví.

Sirup z rýmovníku

Suroviny: 35 listů rýmovníku, 1 granátové jablko, 1 pomeranč, 1 citron, 1 kg cukru (lze použít i třtinový), voda

Postup: Čerstvé listy rýmovníku a ovoce nakrájené na plátky zalejeme vroucí vodou tak, aby vše bylo krásně ponořené. Při pokojové teplotě necháme louhovat minimálně 24 hodin. Další den vše scedíme, do tekutiny přidáme cukr a zahříváme tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Poté zmírníme teplotu a za občasného míchání necháme uvařit v sirup. Měla by to být hustější tekutina světle měděné barvy. Horký sirup plníme do menších, horkých skleniček, které pevně uzavřeme a necháme zchladnout.

Užití: Lahodný sirup, po kterém se jen zapráší, se přidává do čaje z preventivních účelů proti nachlazení, ale i jako náhražka sladidla. Pokud bude sirup hustější konzistence, lze jej i jako med mazat na pečivo nebo přidávat do obilných kaší, jogurtu. Sirup je skvělým pomocníkem při rýmě, zvýšené teplotě, kašli či nachlazení. Účinně pomáhá tlumit bolesti hlavy či odstraňovat potíže zažívacího traktu.

Tinktura

Suroviny: 500 ml 80% alkoholu, 20 listů z rýmovníku

Postup: Do nádoby nalijeme alkohol a přidáme čerstvé lístky rýmovníku. Zakryjeme a necháme louhovat v tmavém, chladném místě asi 3 měsíce. Každý den směs promícháme. Začnou-li listy hnědnout, ihned z nádoby vyjmeme a odstraníme. Hotovou tinkturu slijeme do čisté nádoby a užíváme.

Užití: Tinkturu lze přidávat do smoothie, čaje nebo nejrůznějších šťáv. Používá se převážně při rýmě, nachlazení a preventivně k posílení imunity. Užívá se 3x denně 10 kapek.

Mast z rýmovníku

Suroviny: 200 g rostlinného tuku, 10 listů rýmovníku

Postup:  Do rozehřátého tuku vložíme čerstvé listy rýmovníku a necháme přibližně 2 hodiny louhovat při teplotě 110 oC. Občas promícháme. Po dvou hodinách odstavíme, dáme na chladné místo na 24 hodin odpočívat. Poté celý proces louhování zopakujeme. Nakonec mírně vychlazenou, ale stále tekutou mast přecedíme přes plátýnko a nalijeme do skleniček.

Užití: Mast skvělé léči modřiny, dobré ranky a popáleniny. Poraněná místa potíráme mastí 2x denně.

 

Přírodní repelent

Suroviny: 1 hrnek lístků rýmovníku, 1/2 litru vody, 1 lžíce bílého vinného octa

Postup:  Do svařené, horké vody přisypeme listy rýmovníku. Necháme louhovat až do doby, dokud zcela nevychladne. Následně scedíme a přidáme ocet. Takto hotový repelent skladujeme v chladničce a vždy před odchodem do přírody postříkáme zejména nohy.

 

Rýmovník: Léčivá pokojová rostlina, která odpuzuje hmyz od Jiří Aujezdský – 23.7.2017

Čerpáno: Rýmovník. Vinšová Nina. Česká Ordinace.cz

Obrázky: autorky vlastní, 2