• Lifestyle  • 3 letní sportovní aktivity v Praze, které jsou IN

3 letní sportovní aktivity v Praze, které jsou IN

V létě každý chce co nejvíce využít příležitost pobytu venku. V posledních letech je tedy jednoznačným trendem evropských metropolí v létě se sportovními aktivitami opouštět haly a tělocvičny a provozovat je na čerstvém vzduchu v příjemném prostředí městských parků. Praha za tímto trendem nikterak nezaostává a aktivit, kterým se můžete věnovat, je bezpočet, od salsy po dračí lodě. Zaměřili jsme se na ty nové a nejzajímavější, které můžete provozovat přes léto v Praze pod vedením profesionálních lektorů či trenérů.

Venkovní fitness trénink

Chcete posílit své tělo i mysl, jste odhodláni překonat sami sebe a pořádně se zapotit? Co takhle zkusit si tedy v Praze na Vyšehradě nový koncept venkovního fitness tréninku, který vychází z více než 1500 let starého čínského bojového umění? Projekt „Prague Fitness“ (www.praguefitness.com), založený trenéry Jocelynem Weberem a Colinem Macgregorem nabízí kromě klasických osobních tréninků, dětských „sport campů“, rehabilitací, výživového poradenství a dalších služeb právě systém outdoorového fitness tréninku. Jocelyna, který se narodil v Paříži a věnoval se od sedmi let intenzivně studiu bojových umění, jeho vášeň pro čínské Kung-Fu dostala až do Fawang Temple – šaolinského chrámu v Číně, kde intenzivním studiem starobylého bojového umění strávil dlouhé 2 roky.  Po návratu do Evropy, frustrovaný metodami moderních „boot campů“, zkombinoval svou vášeň pro cvičení a zdravý životní styl s moudrostí šaolinského umění WuShu Kung Fu, a vyvinul tréninkový systém, který zdokonaluje nejen sílu a zdatnost tělesnou, ale i mentální. Překonat sami sebe tak můžete s Jocelynem už toto léto při individuálních nebo skupinových trénincích, které probíhají v různých místech vyšehradských parků. Lekce začíná obvykle warm-upem, pokračuje sérií důmyslných posilovacích cviků na horní i dolní polovinu těla, při kterých používáte odpor váhy vlastního těla nebo asistenci trenéra a vysoce progresivní trénink, při kterém intenzivně spalujete, zakončíte vydýcháním a zklidněním dle tradičního Či-Kung.

 

448f5e564e2c015cad17123953537ea7

Kontaktní improvizace

Pokud se jen trochu zajímáte o současný tanec, kontaktní improvizaci, která je v posledních letech mezi tanečními profesionály i laiky extrémně populární, Vám asi nemusíme představovat.  Jedná se o taneční a pohybovou techniku, ve které hraje hlavní úlohu práce s tanečním partnerem – váhou, rovnováhou a vzájemnou podporou. Neexistují zde ale žádné předepsané pohyby či kroky, jen dva lidé (či více) ve vzájemném vztahu, který se neustále proměňuje a vyvíjí. I tu můžete provozovat na organizovaných venkovních lekcích, které se mění v improvizované site specific performance, pod vedením tanečnice, lektorky a koučky Mirky Papajíkové z „Rozvoj tancem“ (www.rozvojtancem.cz). Kontaktní improvizace asi není úplně pro každého, ale její benefity Vás možná přesvědčí jí vyzkoušet. Patří mezi ně například posílení a protažení celého těla, zvládnutí komunikace skrze tělo, zlepšení fyzické kondice a kultivace pohybového projevu a možnost prožití spontánní radosti z přirozeného organického pohybu.

 

10446190_804554856247472_5471912143299320826_o

Acro Yoga

Ke klasické józe, jejíž organizované skupinové lekce se na Vyšehradě konají každé léto již několik roků, v posledních sezónách přibyla její atraktivnější a společenštější mladší sestra jménem acro yoga, neboli akrojóga. Akrojóga je kombinací tradiční jógy, akrobacie a thajské masáže a existují v ní 3 role: letec (flyer), báze (base) a spotter. Báze je člověk, který obvykle leží, méně častěji sedí nebo stojí a poskytuje podporu letci, který se obvykle „vznáší“ nad bází v nějaké elegantní pozici a nakonec spotter je asistující člověk, který poskytuje alespoň u začátečníků tolik potřebné jištění. Lekce akrojógy pro začátečníky, které si můžete vyzkoušet například opět na Vyšehradě pod vedením Evy Kovářové ze studia „Vnímej své tělo“, začínají důkladným protažením a pokračují nácvikem základních pozic ve dvojicích a trojicích, při kterém si vyzkoušíte úlohu letce, báze i spottera. Při akrojóze snadno zapomenete na každodenní starosti, užijete si spoustu legrace a krásně se protáhnete i posílíte střed těla a smysl pro rovnováhu.

643e37117dd8dc30308efc1e23411510

Zdroje: 1, 2, 3