
Fairmont Golden Prague otevřel a my byli u toho
Ikonická budova bývalého hotelu InterContinental se po rekonstrukci otevírá a vítá první hosty. Fairmont Golden Prague necílí jen na lidi z jiných měst a zemí, ale také místní láká na umělecký a gastronomický zážitek.
Pětihvězdičkový hotel Fairmont Golden Prague v Pařížské ulici v centru Prahy, dřívější InterContinental, se otevřel návštěvníkům. První rezervace byly spuštěny 15. dubna. Některé stavební práce se stále dokončují, ale restaurace Zlatá Praha a bar Golden Eye, část pokojů i wellness jsou již v provozu. Další části hotelu budou přibývat postupně do konce dubna a na červen se plánuje ještě grand opening.
Hotel v lednu 2019 přes investiční společnost R2G koupili miliardáři Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera. Důvodem byly nejen osobní vzpomínky každého z nich, které se k budově vážou, ale také záměr obnovit její význam jako architektonického a uměleckého skvostu a společenského centra, které bude opět sloužit místní komunitě, návštěvníkům města a bude zachováno pro budoucí generace.
Partnerství majitelé uzavřeli se značkou Fairmont Hotels & Resorts, která sdílela stejnou vizi o proměně místa a hotelu jako centra společenského a kulturního dění v Praze. „Fairmont Golden Prague se opět stává symbolem špičkových služeb, úcty k historii a hlubokého propojení s místní komunitou. Chvíle strávené v hotelu proměníme v nezapomenutelné zážitky. Neotevíráme hotel pro zahraniční hosty, ale nové místo ve městě, kam budou moci Pražané i návštěvníci metropole kdykoli zavítat,“ uvedl generální ředitel hotelu Gerhard Struger.


Fairmont Hotels & Resorts ve světě provozuje asi devadesát hotelů včetně známého Plaza v New Yorku nebo Savoy v Londýně. Je součástí společnosti Accor, přední světové skupiny v oblasti pohostinství, která čítá více než 5 600 ubytovacích zařízení ve více než 110 zemích.
Propojení s městem
Hlavní architekt rozsáhlé rekonstrukce Marek Tichý z TaK Architects vstoupil do projektu s tím, že chce hotel více propojit s městem a navázat na myšlenku kulturně-společenského centra Prahy.
„V minulosti zde bylo plánováno nové náměstí, hotelová zahrada měla být otevřená k Vltavě, ale byla zavřená a v devadesátých letech dokonce zablokovaná velkým bazénem. Hotel se od města doslova odřízl, místo bylo zdeformované a část Prahy, která měla být prodloužením Pařížské, jako by devastoval,“ popsal Tichý, který nás nově otevřeným hotelem provedl a poskytl nám velmi zajímavý výklad o historii, architektuře a umění.
Galerie umění
Další prioritou bylo zachovat co nejvíce z původních uměleckých děl a designových prvků, jimiž byl hotel postavený podle návrhu architekta Karla Filsaka v sedmdesátých letech vybaven, navázat na myšlenku spolupráce architektů a výtvarníků a doplnit „gesamtkunstwerk“ prací současných tvůrců a původní Filsakovu kompozici rozšířit do exteriéru.


Původní a ikonické architektonické a umělecké prvky byly restaurovány. Ikonický betonový strop konferenčního sálu od Jana Šrámka, lustry od Reného Roubíčka, stropní řezbářské práce Čestmíra Kafky či monumentální dřevěné stěny od Josefa Klimeše doplnila práce více jak dvaceti současných českých tvůrců a značek. Návratu se dočkala také pozlacená svítidla Huga Demartiniho, která v restauraci Zlatá Praha doplňují lehané paravany sklárny Sallinger.
Hlavní vchod lemuje světelná instalace Nebesa Jana Kukly složená ze šesti set svítících tyčí hutního skla. Recepci tvoří skleněné cihly se zrcadlovou vrstvou, které vybrousil Jan Černohorský. Lobby vévodí impozantní instalace Domovní znamení Prahy od sochaře Martina Janeckého. „Na první pohled to tu nemá vypadat jako hotel, spíš jako galerie. I proto je recepce trochu stranou,“ řekl k novému vzhledu lobby Tichý. Díla v lobby si může přijít prohlédnout i veřejnost.


Interiér hotelu doplňují lustry a další sklářské práce od českých značek Lasvit, Preciosa či Bomma – například nad barem v lobby, inspirovaným Formanovým filmem Přelet nad kukaččím hnízdem, se vznášejí skleněné pilulky, které tvoří svítidlo od Bommy, zatímco recepci Fairmont Spa & Wellness, skrze kterou je zároveň vstup do hotelu z nového dolního náměstí, zdobí velkoformátová, osm metrů dlouhá skleněná plastika, která je analogií vody a je autorským dílem společnosti Lasvit a designérky Wandy Valihrachové. „Je pro nás důležité, aby si hotel uchoval českého ducha a aby host v každém pokoji našel nějakou českou stopu,“ dodal Gerhard Struger. Venku se pak nachází unikátní prosklený pavilon pro galerii současného umění Kodl Contemporary.
Desetimiliardová investice a design na míru
Hotel musel být na začátku rekonstrukce úplně odstrojen, jelikož byl dramaticky poškozený. Všechno se tedy budovalo od nuly – architekti navrhovali vše od železobetonu fasád přes detaily v interiéru až po stolní servis v gastronomických provozech. TaK Architects tak mohli ušít úplně vše hotelu na míru. Tím se přirozeně navýšila i suma, kterou majitelé do hotelu zatím investovali. Doposud vynaložená částka se vyšplhala na přibližně deset miliard korun – k pořizovací ceně 5,8 miliardy se ještě přidaly čtyři miliardy za rekonstrukci, která se protáhla o dva roky.


Jedním z pilířů vize rekonstrukce bylo také ukázat, že i historické stavby lze obnovovat s důrazem na udržitelnost. V projektu byly využity i zbytkové materiály z jiných staveb (např. mozaika v průchodu z náplavky je vytvořena z materiálu, který zbyl společnosti Gravelli ze stavby dubajského metra a dalších zakázek). Budova je nově z velké části dotována chladem i teplem z obnovitelného zdroje, rozsáhlého geotermálního pole využívajícího blízkosti řeky. Dalším z příkladů je zpětné využívání tepla vznikajícího při provozu hotelu – například z užitkové vody wellness centra a gastronomických provozů nebo prádelny. Velký důraz je kladen také na udržitelné hospodaření s vodou – zavlažování zelených ploch bude zajištěno využitím dešťové a tzv. šedé vody. Součástí ekologického přístupu jsou také rozsáhlé zelené střechy a vertikální zahrady, které přispívají k ochlazování budovy a zlepšují mikroklima v okolí.
Moderní ubytování s historií
K ubytování bude stejně jako dříve sloužit druhé až osmé podlaží hotelu. První provozní den bylo otevřeno 40 z 320 pokojů a všechny byly obsazené. Průměrná cena na pokoj a noc činí 600 až 700 eur (od zhruba 15 tisíc do 17 500 korun). Významným prvkem pokojů jsou skleněné příčky a posuvné stěny z lehaného skla, vytvořené českou společností Lasvit. Autenticitu prostoru podtrhují třeba i instalace sbírky téměř 150 filmových plakátů z druhé poloviny minulého století. V koupelnách hosté najdou ručně vyráběná umyvadla z limitované kolekce italské rodinné firmy Lupi a luxusní kosmetiku Le Labo Rose 31, jejíž vůně byla vytvořena na míru hotelům Fairmont.


Nechybí prezidentské apartmá, kde je v případě potřeby k dispozici i soukromá restaurace pro uzavřenou společnost. Součástí zdejší výzdoby je i osobní vzkaz prezidenta Václava Havla, který zde strávil noc hned po sametové revoluci. Za padesát let se v hotelu ubytovaly více než čtyři miliony hostů. Mezi ty nejznámější patřili Margaret Thatcherová, Michael Jackson, někdejší tajemník OSN Kofi Annan, prezident Spojených států George Bush starší nebo třeba operní pěvec Luciano Pavarotti.
Únik z velkoměstského ruchu inspirovaný přírodou nabídne rozsáhlé spa a fitness centrum. K dispozici hostům zde bude mimo jiné vnitřní bazén s možností celoročního proplutí do venkovní části – jediný svého druhu v centru Prahy. Nedílnou součástí centra bude také restaurace Tilia Garden, pojmenovaná po lípě, českém národním stromě. Nabídne zdravá a vyvážená jídla, která podporují regeneraci a dodávají energii.


Hotel je po gastronomické stránce velmi lákavý. Navštívit zde můžete hned šest podniků. „Dva z nich mají přímý vstup z Pařížské ulice a nové lávky vedoucí z Dvořákova nábřeží. Lidé budou moci do restaurací volně vcházet, aniž by při příchodu měli pocit, že do hotelu nepatří,“ vylíčil Tichý. Tomu, co hotel v tomto směru nabízí, věnujeme samostatný článek.
Fairmont Golden Prague je rovněž atraktivním místem pro pořádání akcí. Konferenční sál, jehož dominantou jsou restaurované skleněné lustry od Reného Roubíčka, pojme až 600 hostů a má samostatný vchod. Prvním eventem, který otevře nově zrekonstruovaný sál, bude tisková konference Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.
Otevřením hotelu však rekonstrukce nekončí. Projekt, založený na myšlence dokončit celé okolí objektu, čeká ještě revitalizace náměstí Miloše Formana před budovou.
Zdroj: Fairmont Golden Prague