Rozhovor s Barborou Kyrschovou: O investicích, Bitcoinu a dalším
Věděli jste, že je Česko kryptoměnovou „kolébkou“? O kryptoměnách se toho řeklo už dost, přesto je stále hodně lidí, kteří moc nerozumí, o co vlastně jde, nebo si neví rady s tím, jak do nich investovat. Barbora Kyrschová, CMO české směnárny kryptoměn Anycoin, nám toto téma přiblížila.
Možná patříte mezi ty, kteří před lety s očekáváním či údivem zavítali do holešovické kavárny Paralelní Polis, která jako první v Evropě přijímala čistě bitcoiny. Máme ale i další prvenství – vznikl zde první těžební pool, pochází odsud první hardwarová peněženka (Trezor) nebo se sem sjíždí zájemci o kryptoměny na první evropskou konferenci zaměřenou na Bitcoin BTC Prague (třetí ročník proběhne 19.–21. června 2025).
V Česku se zrodila také největší česká směnárna kryptoměn Anycoin. Založili ji Marek Kyrsch a Martin Čech. Prostřednictvím její aplikace si snadno, bezpečně a levně nakoupíte Bitcoin, Ethereum, Cardano, USDT a další z více než 200 kryptoměn, které následně můžete držet přímo tam, čímž ušetříte čas i poplatky. U Anycoin nás také zaujala možnost darovat poukaz na kryptoměny nebo vyplácet zaměstnancům mzdy či jejich část v kryptoměnách.
Ze studie Boston Consulting Group vyplývá, že do roku 2030 bude do kryptoměn investovat více než miliarda lidí. Pro mnohé jsou ale kryptoměny stále nepoznané a špatně uchopitelné. I proto jsme se chopili příležitosti vyzpovídat CMO Anycoin a dalších produktů 21M GROUP Barboru Kyrschovou, abychom se my i vy, čtenáři a čtenářky, o tomto tématu dozvěděli zase o něco víc.
Přiblížila byste svou cestu ke kryptoměnám? Kdy jste se o ně začala zajímat? Jak a po jaké době se vám podařilo se v této oblasti zorientovat?
O kryptoměny jsem se začala zajímat přibližně v roce 2017, kdy manžel se svým kamarádem přišli s myšlenkou spustit směnárnu kryptoměn pro veřejnost. Tím, že jsem měla zkušenost s tvorbou a správou online kampaní, bylo pro mě přirozené jim se získáním prvních zákazníků vypomáhat. V té době se jednalo o startup a výška investic do marketingu tomu odpovídala. Pokud něčemu chcete dělat reklamu, musíte mít o produktu dobré povědomí. To bylo hlavním důvodem, proč jsem začala prohlubovat znalosti o kryptoměnách. Postupem času se tak staly u nás doma denním tématem.
Pro mnohé jsou kryptoměny stále hodně abstraktní a nepoznanou věcí. Jak a kdy byste doporučila laikům začít s investováním do kryptoměn?
Připodobnila bych to jakékoliv jiné investici. Doporučuji diverzifikovat portfolio a investovat takovou částku, která by pro vás v případě ztráty nebyla likvidační. Stejně jako u akcií, doporučuji i u kryptoměn si nejdřív nastudovat teorii a začít s menším obnosem. Ideální jsou k tomu například DCA nákupy (každý měsíc se vám automaticky nakoupí kryptoměna za předem danou částku).
Pro vhodné kanály ke studiu bych pak doporučila zhlédnout Bitcoinovej Kanál na YouTube nebo si přečíst nějakou dostupnou literaturu např. Velká kniha o Bitcoinu, případně navštívit některou z kryptoměnových konferencí, které se v ČR každoročně konají (největší je BTC Prague). Velký prostor zde bývá věnován právě začátečníkům. Každoročně sem míří také čím dál větší část ženského publika, což mne velmi těší. Pokud někdo přijde v průběhu konference na náš Anycoin stánek, jsme rádi poradíme nebo cokoliv dovysvětlíme. Dotazy k nákupu kryptoměn vám samozřejmě zodpoví i naše online podpora na telefonní lince Anycoin.
Tip redakce: Oblast kryptoměn je spojená se spoustou nových slov, proto doporučujeme nahlédnout např. do krypto slovníku. Pro více informací, aktualit a tipů na akce či čtení je dobré se přidat třeba do komunity Holek v kryptu.
Kryptoměny jsou poměrně rizikovým aktivem. Co může člověka přesvědčit diverzifikovat své investiční portfolio i tímto směrem? Co by neměl opomenout, na co by si měl dávat pozor?
Určitě bych doporučila si nejdříve nastudovat co největší množství informací, poté vybrat ověřenou platformu pro nákup kryptoměn a v neposlední řadě bych v případě držby většího obnosu kryptoměn rozhodně doporučila investovat do hardwarové peněženky, např. Trezor.
Jak jdou v dnešní době kryptoměny využít? Co jimi můžeme platit?
Platit se dá v dnešní době na různých e-shopech, z těch nejznámějších alza.cz, pilulka.cz, insportline… Přijímat platby Bitcoinem se dle dostupných informací chystá také Rohlík.cz. Běžnou praxí je již možnost koupit si za Bitcoin kávu nebo jím zaplatit za služby. Například paní, ke které občas chodím na masáže, také přijímá platbu Bitcoinem.
Oblast kryptoměn je takovým Divokým západem. Pro některé státy je těžké je legislativně uchopit. I přesto, že je Česko některými nazýváno kolébkou kryptoměn, vnímám nepochopení potenciálu Bitcoinu a dalších kryptoměn ze strany politiků, úřadů a bank. Zlepšuje se to? Co by k růstu v oblibě kryptoměn ze strany státu a zefektivnění jejich používání mohlo pomoct?
Usilujeme o to, aby tomu tak bylo. Jsme členy ČKMA (Česká kryptoměnová asociace, pozn. red), podílíme se na pochopení a adopci kryptoměn, jak je to v našich silách, ať už na konferencích, tak například sponzoringem různých osvětových projektů. Současně jsme rádi, že se kryptoměny stávají tématem k diskuzi také pro politickou reprezentaci a banky. Doufáme, že se situace zlepší i přijetím regulace MiCA, která by mohla zvýšit důvěru veřejnosti a institucí.
Stav trhu s kryptoměnami se různě mění. Na začátku srpna se např. cena Bitcoinu snížila pod 50 tisíc dolarů. Jak je tomu teď? Je doba vhodná pro nákup, prodej nebo vyčkávání?
Momentálně cena zase vzrostla, s výraznějším pohybem cen je třeba u Bitcoinu počítat. Z dlouhodobého hlediska se pohyby ceny Bitcoinu snižují a stává se z něj stabilnější aktivum. Myslím si, že doba pro nákup je vždy, nikdy není pozdě začít. Množství Bitcoinů je omezené, proto z dlouhodobého hlediska jejich hodnota pravděpodobně i nadále poroste.
U nás do krypta aktuálně investuje cca 30 % žen. Muži převládají i v umění. Co podle vás u žen ovlivňuje míru zájmu a možností investovat? Můžeme předpokládat, že bude tohle číslo dále stoupat?
Historicky byly kryptoměny spíše technickou záležitostí a informace o nich se šířily tedy spíše v mužských kolektivech. S postupem času přestává být důležité, jak Bitcoin technicky funguje, a pro rozhodování o investici do něj je stále důležitější jeho uplatnění ve společnosti. Možná proto se o Bitcoin zajímaly ženy méně než o jiná aktiva, nicméně v poslední době se tento trend mění.
Působíte jako CMO největší české směnárny kryptoměn Anycoin, která má aktuálně kolem 80 tisíc uživatelů, a dalších produktů 21M GROUP. Díky čemu se vám podařilo upevnit své místo na trhu?
Máme za sebou skvělý tým lidí, od vývojářů po naši skvělou online podporu. Zakládáme si na uživatelské jednoduchosti, proto se často označujeme za bránu do světa kryptoměn. Takový produkt se pak v uvozovkách prodává sám.
Dalším produktem, který jste uvedli na trh, je Bitcoin Lightning peněženka Bitlifi, která umožňuje mimo jiné poslat Bitcoin na telefonní číslo, což velmi unadňuje její používání. Nebo letos spuštěná směnárna kryptoměn DASE. Když ji v červnu váš manžel Marek Kyrsch společně s Martinem Čechem spouštěli, měli ambice, že se stane největší evropsky uznávanou burzou. Jak cesta k tomuto cíli aktuálně vypadá?
Bitlifi je rok od spuštění velmi oblíbenou Lightningovou peněženkou. Dle našich interních průzkumů se stala nejpoužívanější LN peněženkou v ČR. Po tomto zkušebním období nás čeká výzva v podobě expanze do zahraničí.
Cíl DASE stát se největší evropskou burzou kryptoměn nejen pro jednotlivce, ale i pro instituce, je velmi ambiciózní a vede k němu dlouhá a složitá cesta. Nejen v tom poskytovat u DASE kvalitní služby a získat si nové klienty, ale také překonání všech regulatorních problémů a získání si důvěry institucí. Aktuálně je DASE v jakémsi pilotním provozu, kde sbíráme zpětnou vazbu prvních uživatelů a tím naši burzu vylepšujeme pro další příchozí.
V čem pro vás byla či je práce výzvou?
Největší výzvou je pro mne samotná práce s manželem. Občas je těžké přepnout a vnímat některé připomínky jako připomínky nadřízeného (kolegy) a nebrat si to osobně. Někdy se stává, že máme na věci odlišný názor, a to se pak doma potkáme a manžel mi s nadsázkou říká: Šéf byl na tebe dneska zlý, že? Postěžuj si. 🙂
Co vám dělá profesně největší radost?
Úspěšnost našich produktů.
Jste matkou tří dětí. Jak se vám daří skloubit mateřství s byznysem a dalšími aktivitami?
Někdy je to náročné, nebudu tvrdit opak. Například když děti onemocní. Často se mi stává, že rozvážím a svážím děti na kroužky a současně jsem na telekonferenci. Tady je asi výhodou, že jsem žena – umíme zvládat několik věcí souběžně.
Pracuji převážně z domu a občas se stane, že některé dítě přiběhne v době, kdy se to nejméně hodí. Naštěstí se v posledních letech změnila situace ohledně pracovního nastavení schůzek. Práce z domu a online schůzky ve firmě i s obchodními partnery jsou již standardem. A v neposlední řadě máme babičky, které se nám snaží v rámci svých možností občas pomoci s hlídáním, bez nich by to také nešlo.
Zdroj: Anycoin, BTC Prague archiv