
Captain America: Nový svět sází na lidskost a přináší průměrnou podívanou
Anthony Mackie jako Sam Wilson má nelehký úkol. Musí navázat na předchozí trilogii Captain America a především seriál Falcon a Winter Soldier. Jak se mu v roli nového ochránce národa dařilo?
Po určité pachuti, kterou v posledních letech filmy z Marvel Cinematic Universe přinášely, vzbuzoval snímek Captain America: Nový svět spíše rozpaky než velká divácká očekávání. Filmu, který režíroval Julius Onah, nepomohly ani zprávy o výrazných přetáčkách a údajně neuspokojivých reakcích na testovacích projekcích. Anthony Mackie v roli Sama Wilsona nese odkaz Steva Rogerse Chrise Evanse. Jelikož mu v krvi nekoluje žádné superhrdinské sérum a je tak bez svého hi-tech obleku s křídly „pouhým člověkem“, bojuje s pocitem nedostatečnosti. A do toho se ocitne uprostřed mezinárodního incidentu. Musí odhalit příčinu nekalého celosvětového spiknutí dříve, než skutečný strůjce konfliktu způsobí, že celý svět uvidí rudě.
Nový svět začíná nepovedeným atentátem na nově zvoleného prezidenta Thaddeuse Rosse, kterého ve své marvelovské premiéře ztvárnil Harrison Ford. Atentátníci, mezi něž patří i Samův přítel Isaiah (Carl Lumbly), si ale ze střelby nic nepamatují. Sam chce přítele očistit a dostat z vězení a u toho se snaží odvrátit gradující globální konflikt mezi dlouhletými spojenci, ve kterém hraje roli adamantium; nejvzácnější a nejsilnější kov, jaký existuje.
Nečekejte předimenzované akční scény s vybuchujícími vesmírnými loděmi apod., film má blíže k Winter Soldierovi nebo Black Widow. Kapitán si sice zalítá se stíhačkami, ale dostane se i do pěstních soubojů. Lidskost a přízemnost filmu sluší. Situace, kdy Sam pochybuje sám nad sebou, patří určitě mezi ty silnější. A záporáci tady taky nechtějí ovládat jiné vesmíry nebo zapříčinit konec světa, spíše zpovzdálí tahají za nitky nebo dostanou své protivníky na kolena pomocí vědy, technologií a klasických zbraní. Vše postupně graduje do velkého rudého finále.


Nový Captain America je pokusem o určitý restart marvelovského světa Avengers. Sama v budoucnu pravděpodobně uvidíme jako lídra nově sestavených Avengerů. Je to sice sympaťák, ale je otázkou, jestli má svůj potenciál kam posouvat. Shira Haas jako nová postava Ruth Bat-Seraph, bývalé Vdovy, kdovíjak neoslní. A to samé se v podstatě dá říct také o Danny Ramirezovi, jehož Joaquín Torres se stává novým Falconem. Hlavním tahákem snímku je Harrison Ford v roli prezidenta USA. Ross, lavíruje na pomezí klaďase a záporáka, snaží se být novým člověkem, jelikož se jako ministr zahraničí nechoval zrovna nejlépe a v očích superhrdinů i své dcery má zkaženou pověst. Nějaké ty špatné návyky – jako třeba věznění lidí se superschopnostmi, které pak využívá ve svůj prospěch – si přinesl i do svého prezidentského období. A když zrudne, dokáže tento chlapík nadělat taky docela dost škody.


Dění na plátně bylo místy poněkud chaotické a někdy až moc výmluvné. Postavy vám často popisují, co se děje, nebo dokonce dít bude, a odkazují na věci, které se děly v jiných MCU filmech (kterých je už tak pětatřicet). Občas už ani nevíte, jestli si na konkrétní situaci jen nepamatujete, protože jste daný film v kině nebo televizi viděli před x lety, nebo jste ho neviděli vůbec. Captain America: Nový svět odkazuje třeba na Neuvěřitelného Hulka z roku 2008.
Není to propadák (jak by někdo mohl po snímcích jako čtvrtý Thor nebo Marvels čekat), film neurazí, ale taky nijak zvlášť nenadchne. Nepřináší výrazné inovace a překvapení. Aspoň nemá přepálenou stopáž a obešel se bez trapného humoru a okatého fanservisu. Uvidíme, jak se vydaří další marvelovka Thunderbolts*, která do kin dorazí v květnu.
Zdroj: Marvel