• Lifestyle  • DailyStyle průvodce Paříží: Jaká místa musíte objevit, co ochutnat a kde bydlet?

DailyStyle průvodce Paříží: Jaká místa musíte objevit, co ochutnat a kde bydlet?

Právem je nazývána nejromantičtějším městěm na světě. Francouzská metropole, která se stala jedním z nejnavštěvovanějších měst, vás uhrane svou atmosférou. Chystáte se vypít si svůj šálek kávy na proslulém bulváru ? DailyStyle přináší tipy, kam v Paříži musíte zavítat.

Město módy, bohaté historie, umění a gastronomie v sobě skrývá lesk i bídu. Na své si tu ale přijde každý.  

Pro milovníky umění a historie

Své toulky uzkými uličkami Paříže, které se staly zázemím všudypřítomných  pouličních umělců,  byste měli směřovat k místům, bez kterých jako by Paříž ani nebyla.

Na mysli máme samozřejmě sybmolickou 324 metrů vysokou Eiffelovu věž. Dále pak Louvre – jedno z největších muzeí na světě.  Najdete tady  vzácné umělecké sbírky, včetně ikonického obrazu Mony Lisy. Vynechat nesmíte katedrálu Notre Dame známou z románu Victora Huga, která nedávno obsadila příčky všech zpráv kvůli požáru. Od Vítězného oblouku můžete pokračovat přes široký bulvár Champs-Elysées, kde doporučujeme udělat cestovatelskou pauzu a vyrazit si na obhlídku obchodů světoznámých značek.

Pokud si chcete odpočinout od historie a poznat Paříž z jiného úhlu, za zmínku stojí proslulý kabaret Moulin Rouge.

Lanovkou si vyjeďte na vrcholek Montmartre, kde stojí bazilika Sacré Coeur a místní i turisté si tu rádi pořádají pikniky v trávě. Nebo se jen tak projeďte lodí po Seině.

Tyto tipy ale najdete skoro v každém průvodci. Proto jsme pro vás našli speciální místa, o kterých se jen tak nedočtete.

Utajené zahrady

Budete-li přesyceni nekončícími davy turistů a zatoužíte po klidu, vyrazte do zahrad, které bývají schované ve vnitroblocích. Příkladem je Le square Roger – Stéphane – park schovaný mezi budovami sedmého pařížského obvodu, plný laviček, jezírek, zeleně a magnólií.

Pařížské katakomby

Navštivte podzemní říši Paříže, kde se nachází ostatky více než šesti miliónů obyvatel, vyskládány do děsivého labyrintu. Vždy choďte s průvodcem, protože věřte, že tady se opravdu ztratit nechcete.

Včelíny Lucemburských zahrad

Lucemburské zahrady jsou nepochybně další povinnou zastávkou. Jejich návštěvu si můžete zpestřit prohlídkou včelínů, které byly založeny roku 1856. Vyrábí se zde místní med a výrobu si můžete sami vyzkoušet.

Trhy St. Quentin

Jak lépe proniknout do tajů cizí země, než vyzkoušet něco typicky místního. Francouzi tráví rádi čas procházením se po trzích. Doporučujeme trhy s lokálními potravinami a starožitnostmi. Krytý trh St. Quentin se nachází v 10 pařížském obvodu.

Jak chutná Paříž?

V Paříži vaše chuťové buňky zaplesají radostí. Pařížská kuchyně v sobě sdružuje speciality ze všech francouzských regionů.

Entrée – předkrm

Francouzi si na předkrmy potrpí, a proto si na nich dávají záležet. Ochutnat můžete například escargots a la Bourguignonne, neboli šneky po Burguňsku, typicky podávané s bylinkovou bagetkou. Dále fois gras – husí játra, která jsou známá i u nás. Pro opravdové gurmány jsou připravená šťavnatá žabí stehýnka.

Hlavní chody

Pařížskou pochoutkou jsou Moules frites – smažené hranolky a propařené slávky. Francouzi milují mořské plody ve všech podobách, stejně tak jako nejrůznější druhy masa. Pro milovníky masa doporučujeme ochutnat boef bourguignon, nebo kohouta na víně – coq au vin. Pro vegetariány je skvělou volbou zeleninová směs – ratatouille. U večerního posezení nesmí chybět francouzské víno a sýry.

Sladké potěšení

Vůně crêpes (palačinek) se line všude po pařížských ulicích. Jsou velice tenké, skládáné do trojúhelníku, s náplní podle vašich představ. Francouzskou klasikou jsou nám dobře známé makronky. Mezi jejich nejlepší výrobce patří například Pierre Hermé a Ladurée.

Pokud nechcete utrácet peníze v restauracích, nezoufejte. Nadýchaným pečivem v podobě croissantů, pain au chocolate, brioche nebo čerstvou bagetou na cestu neuděláte chybu.  

Kde se ubytovat

S ubytováním je to složitá otázka. Na výběr je velké množství hotelů a každý z nás má jiné preference.

Při volbě ubytování berte ohled na požadavek lokality, klidu a čistoty. Samozřejmě nejlepší je bydlet co nejblíže k centru, protože v Paříži není čas ztrácet čas. Počítejte ale s tím, že si připlatíte. 

Poměrně slušné ubytování nabízí i síť nízkonákladových hotelů Formule1. Pokoje slouží především k přespání, toalety a sprchy jsou společné na chodbě. K ubytování si můžete přiobjednat i snídani. Avšak tento typ ubytování doporučujeme spíše pro cestovatele, žádnou velkou romantiku od nich nečekejte.

Na ubytování se můžete podívat přes Airbnb a ubytovat se v jednom pokoji nebo rovnou celém bytě.

Ať už zvolíte cokoliv, Paříž vás určitě nadchne. Tak bon voyage!

Zdroje: Pexels