• Lifestyle  • “dvě talentové labutě – Jain&Kříž”

“dvě talentové labutě – Jain&Kříž”

Když někdo založí něco, co je “velké” a jehož fundamentem je láska – vzniknout mohou pouze výjimečné a inspirativní věci. Anvita Jain a Kryštof Kříž prezentovali veřejnosti svoje “designové dítě” – Jain&Kříž, o které se spolu pečlivě starají od roku 2014.

Jain&Kříž je obchod, design studio a galerie v jednom, kde se setkává několik vizuálních světů. Obchod nabízí jedinečné textilní výrobky z oblasti módy, interiéru, nábytku, ilustrace a fotografie. Veškeré zboží jezdí majitelé osobně do Indie vybírat, úzce se svými dodavateli spolupracují a dohlíží i na pracovní podmínky v dílnách a ekologickou výrobu. Většina výrobků vzniká ve spolupráci s neziskovými organizacemi, které podporují místní řemeslníky a v dané lokalitě tradiční výrobu.

Jain & Kříž kladou největší důraz na precizní řemeslnou práci, nadčasové vzory a zejména kvalitní materiály. Proto je většina výrobků z velmi jemné a měkké, ručně předené a tkané bavlny, hedvábí či vlny, tzv. khadi, tradiční indické látky, která se chová jako kůže. Cenové rozpětí výrobků je od 250 Kč do cca 30 000 Kč. Díky volnější struktuře a ručnímu zpracování má khadi mimořádnou kvalitu, dýchá, nelepí se na tělo, v létě chladí a v zimě hřeje.

O originální design řady látek se stará Anvita, která vystudovala grafický i oděvní design. Sama navrhuje motiv, vzor i barevnost. Díky jejímu jedinečnému talantu a enormnímu úsilí vznikla nová kolekce, která byla představena v rámci Designbloku 2015. Hvězdou nové kolekce byl ovšem zcela unikátní šperk, vytvořený z jemného stříbra, 24 karátového zlata, smaltu, ale obsahuje i drahé kameny jako topaz, diamanty, či tyrkys. Na jeho výrobě spolupracovala s uznaváným indickým šperkařem Kamalem Meenakarem.

31U8rauDzjNMPBHdPNqaUCudHM9-xzbAwRxxiFzx5o1mq_sP9KVZua4d8Ce6qfyz9zUIP-E

“Jednoho dne jsem seděla sama ve svém novém domově a dívala z okna. Ani jsem si neuvědomila, že procházející mraky na odpolední letní obloze začaly reflektovat mou náladu na papíře…” , a co bylo dál, zeptejte se osobně u Anvity v obchodu a design studiu Jain & Kříž, které se nachází v Kyjevské ulici č. 4 v Praze 6, nedaleko metra Dejvická. Otevřeno má pondělí – pátek od 10 do 19 hod. a v sobotu od 10 do 16 hod.