• Events  • Exkluzivní výstava MODFOLK – Modernita v lidovém

Exkluzivní výstava MODFOLK – Modernita v lidovém

Pro všechny milovníky módy až do listopadu 2015 v prostorách Jurkovičovy vily se koná výstava MODFOLK. Studenti pražského Ateliéru oděvu a obuvi na UMPRUM, pod vedením módní návrhářky Liběny Rochové, představují svou semestrální módní tvorbu na téma propojení aktuálního designu s lidovou tradicí. Dům je ve své podstatě emblematickým příkladem střetu starého s novým a reprezentuje jednu z možností, jak propojit tyto názorové póly – lidové a moderní. Máte vzácnou možnost se dostat do světu lidové pastorály s moderním životním stylem.

Modfolk se opirá na principy lidového oděvu, stavitelství, řemesel a celkové střihové jednoduchosti. Každý student se snažil do kolekce představit své pocity a dojmy z lidového kroje, ze svých (či rodinných) zkušeností s folklórem, lidových příběhů nebo lidové ornamentiky. Aby se studenti koncentrovali na koncept a oděvní formu, rozhodla se Liběna Rochová zadáním omezit barevnou škálu oděvů na odstíny šedi a na dva tradiční materiály – len a plsť.

Každý ze studentů měl svůj osobní přístup k projektu , jak dokazují oděvní kolekce a jejich doprovodné slovní anotace. Někteří vytvořili nositelné modely (prêt-à-porter), jiní se přiblížili oděvnímu objektu. Jedná z nejvýraznějších výtvor je práci Pavlíny Miklasové, která na zahradních záhonech Jurkovičovy vily utkala symbolickou lidovou halenu, kterou coby živé ornamenty prorůstají skutečné růžové keře. Od oděvu se tak přiblížila k land-artu.

Foto: archiv Moravské galerie v Brně