• Lifestyle  • Jak správně, zdravě a levně větrat?

Jak správně, zdravě a levně větrat?

Převážnou většinu dní trávíme uvnitř. V práci, ve škole nebo doma. K efektivnímu fungování, koncentraci, ale i dobrému zdraví potřebujeme dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Samotné větrání však může být věda. Ověřte si, zda větráte správně. Tak, aby to nebylo moc ani málo a aby vám zároveň nerostly náklady za energie.

Větrejte efektivně

Radu větrat „rychle a intenzivně“ jste pravděpodobně už někdy slyšeli. A stále je to pravda. Efektivní větrání znamená rychlou výměnu čerstvého vzduchu bez zbytečné ztráty tepla. Při průběžném větrání otevřenou ventilací sice dochází k výměně vzduchu, ale zároveň také k ochlazování stěn a snižování pokojové teploty. Následně více protopíte a nesprávným větráním si tak sami zvyšujete konečnou částku na vyúčtování za energie.

Jak správně větrat? Obecné doporučení zní: otevřete okna dokořán a vytvořte průvan. Jedině tak obnovíte vzduch v místnosti rychle, aniž by došlo k výraznému poklesu teploty a ochlazení stěn. Intenzivní větrání je metodou léty ověřenou a hlavně energeticky úspornou. Oproti větrání ventilací ušetří jednotky megawatthodin ročně. Prospívá nejen peněžence, ale především vašemu zdraví.

Kdy a jak často větrat?

Nedostatečná výměna vzduchu může vést k únavě a ztrátě koncentrace. Přispívá dokonce k rozvoji respiračních onemocnění i plicních nemocí, např. astmatu. V ideálním případě byste měli otevřít okna alespoň na deset minut jednou za dvě hodiny. Každá osoba v místnosti by měla mít k dispozici minimálně 25 m³ čerstvého vzduchu za hodinu. Se vzrůstajícím počtem osob se vzduch rychleji „kazí“ a frekvenci větrání byste měli zvýšit. 

Změřte si to!

Pokud zrovna nezačínáte zívat a nepadají vám oči únavou, pravděpodobně nezaznamenáte, že by bylo vhodné vstát a otevřít okna dokořán. Při delším pobytu v místnosti si lidské tělo zvykne na teplotu, okolní pachy i vydýchaný vzduch. Šikovným pomocníkem, který potřebu větrání snadno odhalí, je měřič oxidu uhličitého (CO2). Koncentrace CO2 se udává v jednotkách ppm, které určují počet částic CO2 v jednom milionu částic vzduchu. 

Kvalitu ovzduší ovlivňují i těkavé látky, které se uvolňují z chemických prostředků, z nábytku, plastů, koberců nebo PVC. Optimální koncentrací CO2 v interiéru je 1 000 ppm. Česká legislativa určuje za hraniční hodnotu limit 1 500 ppm. Jakmile vám měřič CO2 ukáže hodnotu vyšší než optimální koncentraci, je ten pravý čas otevřít okna a řádně vyvětrat

Pro zajímavost: venkovní vzduch má hodnotu CO2 300–500 ppm v závislosti na kvalitě prostředí.

Nepodceňujte ani vlhkost

Neméně důležitou hodnotou je i relativní vlhkost vzduchu. Ta by se měla optimálně pohybovat mezi 40 a 60 %. Vysoká vlhkost v domácnosti zvyšuje pravděpodobnost tvorby plísní. Příliš nízká vlhkost zase ohrožuje zdraví. Suchý vzduch je rizikem pro sliznice a živnou půdou pro rozvoj respiračních onemocnění. Vyměňte keramické odpařovače vody na topení za moderní elektrické zvlhčovače vzduchu. Ty se samy zapínají dle potřeby, měří úroveň vlhkosti a udržují ji na hodnotě optimální pro vaše zdraví.

Zdroje:

https://www.cezakademie.cz/cs/clanky/zapomente-na-ventilaci.-vetrejte-kratce-ale-intenzivne-180072

https://www.youtube.com/watch?v=rWQH1RmCOVc

https://www.youtube.com/watch?v=k3cMumYKtdU

Zdroj foto: Graphicroyalty / Adobestock.com, Will Swann / Unspleash

DailyStyle PROMO: Článek je komerční prezentace www.cezakademie.cz.