Knižní tipy na dlouhé zimní večery
Předvánoční čas je ideální pro horké kakao, zapálení svíčky a přečtení si knih, které tak dlouho čekají v knihovně. A pokud žádné nové v knihovně nemáte, je na čase si přečíst tipy na knihy, které se zároveň hodí i jako vánoční dárek.
Půlnoční knihovna, Matt Haig
Knihovna jako mezičas mezi životem a smrtí. Mladá dívka Nora Seedová se ve svém životě jen trápí. Spousta rozhodnutí, která udělala, byla jen ztrátou času a život nežije nýbrž přežívá. Proto jí její zlomové rozhodnutí může stát život, a nebo taky lepší osud. Kdo ví.
Kniha je psaná velmi čtivě, každá kapitola nás zanáší do jiné části Nory života, respektive do té části, kterou si dívka vybere.
Haigův styl je přístupný a emotivní, a přestože kniha čelí určitému klišé ohledně druhých šancí, její filozofický základ o významu každodenního života a hodnotě našich rozhodnutí je silně rezonující. Kniha nabízí čtenářům naději, že každá volba – ať už se zdá být správná nebo špatná – formuje to, kým jsme, a život má vždy potenciál k obnově.
Hra na vraždu, Rachel Abbott
Znáte tu situaci, když o knížce neslyšíte ani slova, ale v knihkupectví vás přitahuje a víte, že ji musíte mít? To přesně se stalo mně. A tak jsem ji koupila, bez většího očekávání a vzala si ji na svou dovolenou u moře. Nemohla jsem udělat lépe.
Kniha vás přenese do krásné velké vily v blízkosti oceánu, na svatbu bohatého páru. Všichni se skvěle baví, přátelé si vypráví historky ze svých životů a vše se zdá být pohádkové. Až do té doby, kdy se stane událost, které ovlivní všechny účastníky oslavy. V tu chvíli začíná hra na vraždu.
Celou knihou nás provází žena, která se už od samotného začátku necítí ve společnosti přátel dobře. Jedná se o přátele jejího přítele a ona sama je vlastně nezná. To vyvolává i v nás jisté obavy, zda jsou zcela upřímní.
Žlutý ptáček zpívá, Jennifer Rosner
Knihou se přenesete do dob Druhé světové války, do doby, která nebyla lehká pro nikoho, nejvíce však pro Židy. A právě židovská matka vypráví o tom, jaké to je se schovávat před celým světem se svou malou holčičkou, která nechápe, že nesmí mluvit, vylézat z úkrytu a na dlouhou dobu nedostane své oblíbené jídlo.
Román je psán s velkým důrazem na emoce, vztahy a lidskou sílu v krizových obdobích. Hlavní hrdinka, dívka jménem Hanna, je ztracena ve světě plném násilí a strachu. Její matka, která se o ni stará, prochází vlastními těžkými zkouškami, aby svou dceru udržela v bezpečí. V těžkých časech se navzdory všemu objeví naděje, a to nejen v podobě neuvěřitelných činů lidskosti, ale i v symbolickém významu žlutého ptáčka, který se stává klíčovým prvkem celého příběhu.
Rosner dokáže nádherně vykreslit vztah mezi matkou a dcerou, přičemž se věnuje i hlubším tématům jako je trauma, ztráta, a přežití v těžkých podmínkách. Román se vyznačuje poetickým jazykem, který je citlivý a hluboký, ale zároveň přístupný širokému okruhu čtenářů. Vztah mezi postavami je plný emocí a lásky, což v kontrastu s historickými událostmi dodává knize silnou lidskou dimenzi.
On fashion, Adéla Šponerová
Autorku knihy, Adélu Šponerovou, znám a dlouho sleduji na sociálních sítích s velkým obdivem, co vše dokázala v tak mladém věku. V knize On Fashion popisuje všechny děsivé a zároveň velmi inspirující zážitky ze světa módy, které se na sociálních sítích zas tak děsivé nezdály, a proto si myslím, že je tato kniha velmi důležitá nejen pro pochopení módy, ale i světa Instagramu.
Kniha má dvě roviny, ta první, velmi osobní, se zaměřuje na autorčiny eseje. Každou esejí částečně uvede nadcházející kapitolu a svěří se s tím, co zažila při práci s módou, ať už v Praze nebo Paříži. Nepochopení, neustálé ukazování na něčí postavu, srovnávání se s někým jiným a předhánění se v tom, kdo pracuje více. Zdá se vám to jako noční můra? Vítejte ve světě módy!
V druhé rovině knihy můžeme číst rozhovory s důležitými osobami této scény, najdete rozhovor s Janem Černým, Danuší Nerudovou, Pavlínou Louženskou a dalšími. Celou knihou nás provází fotografie od předních fotografů.
Kniha slouží pro rozšíření obzorů ohledně tohohle velkého rybníčku. Zároveň je velmi inspirující a ukazuje, že je dobré jít za tím, co nás zajímá a čemu věříme.
Zimní hrob, Peter May
Jak bude vypadat svět v roce 2051? Klimatické změny se velmi rychle propíší na celou Zeměkouli a svět čeká změna zajetých kolejí a všeho, na co je zvyklý.
Příběh nás zavádí do zimního, zasněženého prostředí Severního Walesu, kde se odehrává sérií brutálních vražd. Hlavní postavou je detektivový inspektor Jack MacNeil, který se musí vypořádat nejen s těžkou vyšetřovací prací, ale i s vlastními démony z minulosti. MacNeil, čelící osobní tragédii, se vydává na stopu sériového vraha, jehož činy jsou znepokojivě motivovány starodávnými rodinnými legendami a mystickými událostmi.
Zimní hrob se nejen soustředí na vyšetřování vražd, ale i na psychologii postav, zejména vyšetřovatele MacNeila, jehož vlastní vnitřní konflikt je jedním z hlavních hnacích motorů příběhu.
V románu se prolínají dvě hlavní linie – současné vyšetřování vražd a zkoumání minulosti, která se ukazuje být klíčem k pochopení motivu vrahů. Maye se nebojí zkoumat hluboké lidské emoce, ať už jde o vinu, ztrátu, pomstu nebo touhu po odplatě. Díky tomu kniha nabízí nejen detektivní zápletku, ale i filosofické otázky o osudu, zločinu a trestu.
Zdroje fotografií: Host, Luxor, Martinus, Luxor, Megaknihy