• ppl talk  • Valerie Peršina: Mistryně Czech Bikini Fitness 2015

Valerie Peršina: Mistryně Czech Bikini Fitness 2015

„Motivace je to, díky čemu začnete. Zvyk je to, díky čemu v tom budete pokračovat.“   – říkal řečník a spisovatel Jim Ryan.Kulturistika je individuální sport, jehož hlavním cílem je zlepšení postavy těla, rozvoj síly a zvyšování celkové kondice. Fyzická síla a tělesná krása byla už od pradávna předmětem uctívání a obdivu. Ve starořeckých bájích je oslavován silák Héraklés. Z historie Řecka je znám Mílón z Krotónu, který proslul přenesením čtyřleté jalovice po celé délce stadionu v Olympii.

Osobností, která ve 20. století nejvíce ovlivnila tvář kulturistiky a veškerého dění kolem ní, je bez pochyby Arnold Schwarzenegger. Američan rakouského původu dosáhl špičkových úspěchů v kulturistice pouze vlastní tvrdou prací a houževnatostí.

11303522_571870242950693_79898608_n

V oblasti posilování žen nastal výrazný zlom v roce 1980, kdy bylo v New Yorku pořádáno mistrovství Spojených států v kulturistice žen. Zde vystoupila dnes již legendární Rachel Mc Lish, která získala i titul Ms. Olympia a započala mohutný vzestup zájmu o kulturistiku žen. Ženská kulturistika se později začala rozvíjet ve dvou směrech. Jeden se zaměřoval především na ženskou krásu, druhý preferoval maximální svalový rozvoj, bez ohledu na celkový dojem ženy.

Závodnice v prvním odvětví a MS bikiny fitness Mistrovství České republiky 2015, Valerie Peršina prozradila, jak se stala sílou a krásou Česka a zároveň zůstala maminkou a slabou ženou.

Valerie, ty jsi nyní vítěz největší soutěže jarní mistrovské sezóny Svazu kulturistiky a fitness České republiky 2015 . Kde a kdy ale tvá fitness cesta začala?

Asi v 15 letech jsem se začala jako každá dívka více zajímat o svoji postavu a o to, jak vypadám, a tak do mého života přišel i sport. Nejprve to byl aerobik, později jsem ale objevila jednu krásnou posilovnu v úplně novém sportovním centru, ta se mi tak zalíbila, že jsem tam začala chodit. Navíc tam všichni cvičili s takovou vervou a zápalem, že mě to chytlo také.

Takže masové zanícení působilo na tvůj životní výběr? Nebo jak jsi rozhodla věnovat se sportu jako „šílená“?

To rozhodnutí přišlo po porodu. Z těhotenství mi totiž zůstalo 11 kg navíc, a protože jsem nikdy předtím nadváhu neměla, strašně těžce jsem to psychicky nesla. Nasadila jsem si tedy dost přísnou dietu, hodně jsem se hýbala a za 3 měsíce jsem ta kila dala dolů. A jak jsem byla rozjetá, potkala jsem ještě jednoho kluka, který dřív závodil v kulturistice a hodně mi o tom povídal. Tak mě tím nalákal, že už jsem myšlenku zkusit to taky nemohla vypudit z hlavy.

11304221_571870236284027_421909632_n

Chápu tedy správně, že myšlenka na to, od rána do večera konstruovat svoje tělo tě přitahovala jako magnet? Proč?

„Není důležitý cíl, je důležitá cesta k úspěchu a jaký pocit ti to přináší!“ – to je moje osobní heslo. Mně se líbilo, jak se mění mé tělo každý den. Upřímně řečeno, hodně věcí se změnilo: získala jsem sebedůvěru, začala jsem se cítit zdravější a štastnější. Výsledky jsou prvotní podnět. Soutěž jsem vnímala jako cestu ke zlepšení.

Zní to fantasticky! Nicméně, vše má svůj rub a líc. Co je ta záporná stránka soutěže v kulturistice a fitnessu?

Rozhodně dieta! Je to výzva a stres pro organismus. Po dobu tří měsíců před soutěží držím přísnou dietu. Prakticky to znamená, že si nedávám žádný tuk, ani kávu s mlékem, ani trochu olivového oleje, jenom bílkovina a složené sacharidy. Taková dieta má velký vliv na moji náladu. Čas od času nad tím chci mávnout rukou a hledat si jinou práci. 

Co nebo kdo je tvou pomocnou sílou?

Má rodina! Můj muž je „starý vlk“, on chápe, proč a jak se cítím. Pořad mě povzbuzuje, pevně věří, že všechno zvládnu a snáší všechny „útrapy“. Jsem mu za to velmi vděčná!

Takže rodina je tvá podpora! I když oni asi docela trpí tvojí nepozorností ve prospěch tvému osobnímu rozvoji?

Fakticky, v posilovně jsem pětkrát v týdnu, občas nemám sílu ani se najíst. Avšak mám zlaté pravidlo “ o víkendu žádná práce“! Nejvíce a to bezpochyby, se těším na společné rodinné víkendy a výlety.  Na čas, kdy půjdu se svou rodinou do oblíbené restaurace a budu si užívat dobrého jídla a rodinné atmosféry.

11349098_571870716283979_164928653_n

O víkendu žádná práce, nicméně sociální sítě máš stále aktivní! Co to je, zaběr popularitou? A dostavaš-li důtky od „kritiků“? 

Jednak je tohle především má práce. Moji fanoušci musí vědět, že nejsem popelka, která se před soutěží převrátí a má dokonalý stav. Jelikož veškerý čas přes den se zlepšuji, jsem trvale ve formě! Kritiku zatím neměla, myslím proto, že můj sociální život pro mne je jen část práce.

Vnímáš konkurz fitness bikiny jako svou práci, nebo máš další zaměstnání?

Samozřejmě ano, závody jsou neoddělitelná část mé práce. Avšak nyní pracuji jako individuální trenér v fitness klubu „Fitness Manya Gym“. Tohle je práce snů, protože každý den mám možnost pomáhat lidem se zdokonalovat. Bez nadsázky, ženy vychází z posilovny plné sebedůvěry a okouzlující přitažlivosti. Takové výsledky máme v 90. procentech.

 Co je podle tebe záruka úspěchu? Proč ti chybí těch 10 procent?

Ve své praxi jsem se setkávala s takovými situacemi, kdy mi klient nedůvěřoval, což se mne vždy moc dotkne. Jelikož tomu přikládám hodně sil, učím je všemu, co vím sama. Je důležité, aby klienti věřili svým trenérům, jinak ta spolupráce je naprosto marná.  Neříkám leč o slepé víře, když po několika měsících nemáte žádné výsledky a pochybujete o správnosti rad trenéra, je nutné se ho zeptat.

Valerie, mohla bys dát pár rad jako profesionál začínajícím lidem a zájemcům?

Udělám to ráda! Existují rozhodně tři zásadní věci. Jednak to dělejte jen proto, že to chcete, a ne proto, že je to populární. Ještě před tím, než se začnete věnovat sportu, pochopte, co je jídlo a jaký význam má pro vaše tělo. Poslední, přesto významné, není zásadní kolik vám je let. Je důležitě začít, ale pokud se holky chtějí zabývat odbornou kulturistikou, musí se prvně stát maminkou.