• Fashion News  • Maxim Velčovský: Vše za 39

Maxim Velčovský: Vše za 39

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně otevírá první retrospektivní výstavu Maxima Velčovského: Vše za 39. Co od ní můžeme očekávat? A proč má takový pofidérní název?

Podle názvu Vše za 39 si mnozí vybaví lacinost, spojenou s akčními slevami v supermarketech, s kterými se setkáváme na každém rohu. I když byl název vybrán úmyslně a opravdu má narážet na mánii masivních výprodejů, nemusíme se bát. Návštěvníky čekají výtvory precizního provedení, které mapují tvorbu jednoho z nejznámějších českých designérů současnosti.

mubadala_world_tennis_championship_trophy_maxim_velcovsky_2

Spojení názvu se sezónní slevou je pouze nadsázkou, spojenou s umělcovým věkem, kterému je právě třicet devět let.

Na výstavě, která se koná do 22. května 2016, budeme moc nahlédnout na jeho nejvýznamnější realizace, ale také na jeho počáteční tvorbu, dětskými kresbami počínaje.

littlejoseph01

Těšit se můžeme i na tvorbu mířící k tzn. volnému umění, na soubory domácích objektů a situačních instalací, dokumentaci provokativních akcí nebo na nezveřejněné cykly fotografií. Mimo jiné uvidíme i porcelánový kelímek Pure White a ergonometrický krucifix Home Cross.

Maxim Velčovský se věnuje především tvorbě ze skla a porcelánu. Výrobky navrhuje ve vlastním design studiu Qubus. Součástí výstavy jsou i jeho práce pro Mint London nebo vídeňský Lobmeyr.

aa

Jako perlička této ojedinělé výstavy přichází informace, že výstavu doprovodí také první monografický katalog Maxima v koncepci pražského studia Ex Lovers, takže je možné, že se tento projekt jednou celý vizuálně přenese na papír.

K závěru dodávám, že je součástí výstavy rovněž samostatná prezentace studentů ateliéru keramiky a porcelánu  pražské UMPRUM, v jehož čele Maxim Velčovský stojí. A Moravská galerie v Brně ve stejnou dobu pořádá také výstavu oděvních konceptů Milana Knížáka, Liběny Rochové a Michala Švarce z 80. let.

 

Zdroj: 1, 2, 3