Mondaily: Ceny Designbloku získává…
Výjimečné projekty a instalace v osmi kategoriích – nejlepší školní prezentace, nejlepší nábytek, svítidla, bytové doplňky, instalace designéra a výrobce, udržitelný design i Grand Prix (Cena za mimořádný počin) – zvolila poprvé nezávislá porota složená pouze ze zahraničních odborníků. Cenu za mimořádný počin – Grand Prix – získala sklářská výtvarnice Lada Semecká, cenu Veolia za udržitelný design obdrželo nové studio NOVA VITA. Kdo další se dočkal ocenění?
Nejlepší školní prezentace: ČVUT FA – Ústav designu
Nejlepší nábytek: Chmara.Rosinke – kolekce OFIS
Nejlepší svítidla: Richard Hutten – svítidla Wheel a Tray pro Japth
Nejlepší bytové doplňky: Clap Design – smetáček a lopatka / design Herrmann & Coufal
Nejlepší instalace designéra: Jiří Krejčiřík pro FUTURO
Nejlepší instalace výrobce: RAVAK / design Vrtiška & Žák
Cena Veolia za nejlepší projekt udržitelného designu: NOVA VITA
Grand Prix (Cena za mimořádný počin): Lada Semecká
Jared Leto se pustil do celovečeráku o Karlu Lagerfeldovi
Když se Jared Leto poprvé setkal s Karlem Lagerfeldem, herec řekl návrháři: „Víš, jednoho dne tě budu muset hrát ve filmu.“
Lagerfeld odpověděl souhlasně a řekl: „Jenom ty, miláčku, jen ty.“
Leto má nejen hrát hlavní roli, ale také film produkovat po boku své partnerky Emmy Ludbrook prostřednictvím jejich produkční společnosti Paradox. Ještě se sice neví, kdy se začne točit, a přesný děj také zůstává pod pokličkou, ale nejspíše se ponoří do klíčových vztahů v životě Karla Lagerfelda. Leto bude spolupracovat se třemi Lagerfeldovými důvěrníky, kteří zaujmou pozice výkonných producentů připravovaného filmu: Pier Paolo Righi – výkonný ředitel domu Karla Lagerfelda od roku 2011; Caroline Lebar – viceprezidentka pro image a komunikaci ve společnosti Karl Lagerfeld, která byla návrháři 35 let po boku, a Sébastien Jondeau – návrhářův osobní asistent a bodyguard po dvě desetiletí.
Ponožkárna ferdinand. uvádí spolupráci s Terezou Rosalie Kladošovou a Petrou Ptáčkovou
Ponožkárna ferdinand., která změnila své logo, se spojila s českými módními designérkami Terezou Rosalií Kladošovou a Petrou Ptáčkovou. Ty se ale nepustily pouze do designu grafické části ponožek, ale celkově nahlídly na ponožky jinak, a to dokonce naruby. Kolaborace představili v rámci Designbloku.
„Kolekci ponožek pro ferdinand. jsem navrhla tak trošku naruby. Mám ráda zajímavé ponožky, a proto jsme se po společné debatě s ferdinand. rozhodli pro hodně výraznou a ojedinělou kolekci. Ale když vzorovanou ponožku otočíte naruby, objeví se nitky vyčnívající ze vzoru a já jsem se s těmito nitkami a chloupky rozhodla pracovat záměrně. Vytvořila jsem dva vzory, jeden květinový a jeden abstraktní, kdy rubová strana se pro nás stala lícovou,“ řekla Tereza Rosalie Kladošová.
„Namísto klasické batiky barvami jsme se dostali k barvení, nebo spíše záměrnému „poškození“ ponožek rezem, což je přirozený proces v přírodě. Příroda a v ní zrezlé předměty jsou tvůrci printu, patternu. Celý proces se tedy uchýlil na sběrný dvůr, kde se ponožky pečlivě odevzdávaly chemické reakci. V rámci druhého designu jsme vzali hrubší ponožky z alpaky a vystavili je hrubému zacházení, kde vznikl defekt díry a puštěného oka. Díky tomu získala jinak hladká ponožka nový druh dekorace.“