• Fashion News  • Mondaily: To NEJ z pánského milánského fashion weeku

Mondaily: To NEJ z pánského milánského fashion weeku

V rámci pánského milánského fashion weeku pro sezónu jaro/léto 2023 proběhlo 25 přehlídek, z nichž pouze 5 mělo digitální podobu. Jaké highlighty z celého týdne by vám neměly uniknout?


Louis Vuitton
uctil památku zesnulého kreativního ředitele Virgila Abloha hned několika odkazy. Show zahájila floridská kapela Marching 100, na kterou navázal svým vystoupením Kendrick Lamar. Virgilovy ozvěny kreativity se ozývaly v barevných kapsách, květinových nášivkách či 3D papírových aplikacích ve tvaru letadel. Show zakončilo finále s honosnou duhovou vlajkou, která odkazovala nejen na červnový Pride month, ale především na první kolekci Virgila Abloha pro Louis Vuitton.

Dior se vydal do historie a inspiroval se růžovou zahradou Granville, jež patřila matce Christiana Diora. Ten zde hledal inspiraci pro své Couture návrhy. Kreativní ředitel Kim Jones se pak inspiroval také venkovským sídlem Charleston Farmhouse anglických umělců Vanessy Bell a Duncana Grantaa některé z Duncanových obrazů vložil i do samotných návrhů.

Fendi se na rozdíl od Kim Jonese inspirovala kalifornskou atmosférou a kolekce tak nese dotek surfařské a skate komunity.

Tato kolekce je věnovaná touze po volném čase, protože jsme všichni zjistili, že jej rádi trávíme kultivací sebe sama a svých zájmů.“ Řekla Silvia Venturini Fendi, kreativní ředitelka pro pánskou linii Fendi.

Domenico Dolce a Stefano Gabbana se vrátili v čase a nahlédli do svých Dolce&Gabbana archivů. Kolekce „Re-Editions“ tak čerpá inspiraci z minulosti a zároveň nese prvky současnosti v duchu high-low fashion. Rozpárané džíny i luxusní saka či patchworkový denim tak ukotvily dosud spíše dřímající pocit streetwearového vyznění značky. Každý kus je navíc opatřen štítkem s původním rokem vydání a zároveň svým re-design rokem 2023.

Versace se na molo pánských přehlídek vrátila po celých třech letech. Na malebném nádvoří Via Gesù odhalila značka kolekci plnou pruhovaných kostýmů, hedvábných kabátů i neonově zabarvených košil zdobených tvářemi řeckých soch objevených v troskách Pompejí.

Pro Moschino úplně poprvé designér Jeremy Scott navrhnul samostatnou pánskou kolekci a vyplatilo se. Svými návrhy vzdal poctu módnímu ilustrátoru Tonymu Viramontesovi. Některé looky navíc odrážely siluety módního hnutí Buffalo Boys z 80. let.

Americký nejvyšší soud zrušil rozsudek zakládající právo na potrat

Po 50 letech zrušil Nejvyšší soud USA rozsudek Roe vs. Wade, kterým zakládal právo žen rozhodnout se o osudu svého nenarozeného dítěte a otevírá tak možnost každého členského státu samovolně rozhodnout v této otázce. Očekává se, že až polovina z nich zavede nová omezení nebo zákazy. Již třináct států přijalo takzvané „trigger“ zákony, které potraty automaticky zakazují. Samotný prezident Joe Biden tento krok označil za „tragickou chybu“ a vyzval státy, aby potraty umožnily. Toto rozhodnutí vzbudilo nejen v rámci fashion komunity vlnu smutku a odporu:

Gucci v důsledku rozhodnutí Roe x Wade jako jedna z prvních reagujících značek oznámila změny zaměstnaneckých výhod.

Vzhledem k tomu, že nyní čelíme kritickému okamžiku v historii USA, Gucci zůstává ve svém neochvějném přesvědčení, že přístup k péči v rámci reprodukčního zdraví je základním lidským právem,” uvedla italská značka v prohlášení. “Společnost nyní poskytne cestovní náhrady každému zaměstnanci v USA, který potřebuje přístup ke zdravotní péči, která není dostupná v jejich domovském státě.

Módní dům také slíbil svou pokračující podporu organizacím, které „umožňují přístup k reprodukčnímu zdraví a chrání lidská práva“ prostřednictvím jejich probíhající kampaně Chime for Change.

Levi’s již dokonce dlouhodobě povoluje nárok na úhradu cestovních výdajů souvisejících se zdravotní péčí za služby, které nejsou k dispozici v domovském státě zaměstnance. Nově tak vyzvali další leadry v rámci módní oblasti, aby „nezůstali v tichosti a jednali tak, aby chránili zdraví jejich zaměstnanců ochranou reprodukčních práv.

Gucci a Harry Styles odhalují spolupráci

Přátelství Alessandra Michele a Harryho Stylese sahá hluboko do minulosti a nyní je jejich posedlost módou spojila do nadpozemské spolupráce. Kolekce HA HA HA, jejíž název je odvozen od jejich společného pozdravení, neologismem, který zároveň představuje kombinaci jejich iniciál i slovní překlad vysmátého emotikona, bude k dispozici od poloviny října. Spolu se vydali vstříc zálibě v krejčovské siluetě ze 70. let – obleky na míru z vlny v kostkovaném vzoru „Prince of Wales“, trenčkoty z tlustého tvídu či tartanové kilty v kombinaci s bláznivě zdobenými svetry.