• Lifestyle  • Utajený glamping od stavitele domů pro milionáře? Psssst, víme kde…

Utajený glamping od stavitele domů pro milionáře? Psssst, víme kde…

Na tuzemské mapě glampingů přibyla nová značka. Najdete ji v Beskydech nedaleko Trojanovic a za jejím vznikem stojí stavitel Radim Kovář. Představujeme vám glamping „V lomu“, kouzelné místo, které nebudete chtít opustit.

Kšiltovka vražená do očí, dlouhé vlasy do ohonu, ruce zvyklé na manuální práci. Radim Kovář zrovna nevyhledává světla ramp a před publikem mluví jen nerad a s patrným ostychem. Ve svém živlu venku, na staveništi, kde se rodí nový projekt. Naposledy to bylo před pár dny na úbočí Beskyd, kde otevřel nejnovější glamping v tuzemsku.

Vystudoval jsem zemědělku. Po škole jsem odjel pracovat na farmu do Irska,” vzpomíná na konec “devadesátek” Radim. Tahle ostrovní země byla před vstupem Česka do Evropské unie oblíbeným cílem Čechů, kteří si chtěli vydělat a nebáli se manuální práce. Navíc zažívala téměř neuvěřitelný ekonomický růst, který táhly hlavně investice do nemovitostí. Bylo to jako perpetum mobile na peníze. V polovině 90. let totiž Irové uvolnili všechny regulace bankám. “Tehdy se Irsku dařilo a spustilo se úplné realitní šílenství. V novinách, televizi, v rádiu, všude bylo plno reklamy. Všichni nakupovali domy v Bulharsku nebo Dubaji, banky půjčovaly peníze a všude se stavělo. Chovali jsme se jako blázni. Celé to byla nesmyslná bublina,” vzpomínal před léty Ir Eoin O´Brian. Podle něj banky hypotéky doslova vnucovaly a nikdo se neptal na schopnost splácet. “Hlavní bylo stavět,” dodal Eon. Čím víc se stavělo, tím víc rostly ceny nemovitostí a tak lákali další investory. Rozpumpovaný stavební boom nabízel šikovným lidem příležitosti. “Farmaření jsem rychle nechal a zamířil jsem pracovat ve stavebnictví. Začínal jsem od nuly. Za pár let jsem v Irsku vybudoval malou stavební firmu, pracovalo pro mě 15 lidí. Zaměřovali jsme se na rodinné domy,” popisuje Radim. 

Na ostrově potkal i svou ženu. Když se vrátili do Česka, v byznysu zůstal. Usadili se v Trojanovicích, v pasekářské obci pod hřebenem Beskyd. Na dohled od Pusteven. Ač vyrůstal ve Frýdku-Místku, je dnes hrdým lokálním patriotem. Posledních pár let stavěl luxusní domy pro movitou a velmi movitou klientelu. Jeho oblíbeným materiálem je kámen. Pro penzion Jurášek navrhl a postavil “Cestu vody”, vlastně umělý potůček bublající po svažitém pozemku, který končí v rybníčku ozdobeném rybářskou baštou. To je samozřejmě fortelná kamenná stavba. 

Nejdříve jsem to celé vymodeloval doma na pískovišti, na kterém si hrávaly moje děti. Když byl model hotový, pozval jsem investora, abych mu ukázal svou představu. Řekl: ‘To chci’ a my jsme začali stavět,” popisuje Radim projekt, jehož úhelným kamenem je třináctitunový balvan, který do svahu pod penzionem centimetr po centimetru dostával pomocí jeřábu. Na fotografiích rád ukazuje i železnou sochu stromu, kterou v dílnách svařili z kovových podložek a věnovali ji stavebníkovi při dokončení prací.

Poslední týdny Radim trávil v předjarním bukovém lese na úbočí Beskyd. Objevil tam opuštěný starý lom. Místo, kde se těžil kámen, jej uchvátilo. Je skryté, odlehlé od označených cest. Lom ani příjezdovou cestu k němu dokonce nenajdete ani v podrobné mapě. 

Rozhodl jsem se tady vybudovat nevšední místo, kam si lidé budou jezdit odpočinout. Kam se prostě ‘zašijou’. V přírodě a přitom v pohodlí,” popisuje Radim Kovář. Hosty ubytovává v off-road karavanech Crawler. Jejich hranatý design zdůrazněný šedou barvou naznačuje, že by mohly přežít i třetí světovou válku. Každý z nich má vlastní toaletu, sprchu a kuchyňský kout. Stín kolem poskytují markýzy od renomované australské firmy Bushwakka.

Srdcem glampingu V lomu je plně vybavená pojízdná kuchyně, která stojí nedaleko masivního grilu na dřevo a kovového ohniště. To rámuje překvapivě pohodlné posezení z dubových fošen, ze kterých by v 18. století jásal každý stavitel zámořských lodí. Přesně z takového materiálu Britové postavili HMS Victory – vlajkovou loď admirála Nelsona v bitvě u Trafalgaru.

Veškerý mobiliář v kempu pochází od trojanovické firmy Valoverda Friends a nese rukopis zdejšího “dvorního architekta” Kamila Mrvy. Ten za své práce posbíral už řadu ocenění. Glamping V lomu je svým způsobem testovací laboratoř pro Mrvovy výtvory. Téměř čtvrttunový gril, do jehož horní desky laser vypálil písmena V, patří k prvním vyrobeným kusům. 

To nejlepší je na samém okraji lomu. Tady stojí sudová sauna s výhledem do krajiny, to díky proskleným stěnám. Vedle ní doslova parkuje pojízdná vířivka a celé wellness zákoutí doplňuje odpočinkové sezení. “Vířivku jsme si nechali postavit na zakázku na off-roadovém podvozku. Je to snad jediná vířivka v tuzemsku, se kterou můžete vyrazit do těžkého terénu,” směje se Radim Kovář. Topí se samozřejmě dřevem.

V glampingu V lomu nezapomněli ani na děti. Během Velikonoc Radim postavil vlastnoručně ze svého oblíbeného materiálu – z kamene – dráhu pro RC modely džípů. S malými auty na dálkové ovládání se tady vyblbnou malí i velcí. Modely jsou k návštěvníkům glempu k zapůjčení.

Nejnovější glamping v tuzemsku najdete v Trojanovice nedaleko Rožnovova pod Radhoštěm. Pobyt si můžete rezervovat na www.glampingvlomu.cz/.