V hlavě 2: Nechte se unést na vlně emocí
Pokračování oblíbené pixarovky konečně zamířilo do českých kin. Zatím nejúspěšnější film roku V hlavě 2 přináší nové emoce a krásnou podívanou.
Dočkali jsme se! Animovaný film V hlavě, který získal Oscara a Zlatý globus v kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film, přišel po devíti letech s pokračováním. Poté, co jsme sledovali nadšené ohlasy na druhý díl, který hodnocením i výdělkem překonal i Dunu (po necelých třech týdnech na velkých plátnech prodal lístky za 469,3 milionů dolarů, tzn. 10,9 miliardy korun, jen v Severní Americe, globálně za víc jak miliardu dolarů), se na něj můžeme konečně podívat i u nás.
Pokračování přímo navazuje na děj předchozího dílu. Sledujeme o něco starší Riley, která nedávno oslavila třinácté narozeniny a chystá se nastoupit na střední školu. Jednoho dne se v řídícím centru Rileyiny hlavy rozezní alarm upozorňující na příchod puberty, technici přijdou rozšířit kontrolní panel a ke stávajícím emocím Radosti, Smutku, Vzteku, Strachu a Nechuti se přidají nové emoce – Nuda, Stud, Závist, Nostalgie (spíš cameo) a hlavně Úzkost, která převezme kontrolu. Dívka na každý impuls reaguje mnohem výrazněji než dříve, nové emoce rozbíjejí zaběhnutý systém a Riley získává o sobě zcela jiný, převážně negativní obraz. To se projevuje v jejím chování, narušují se i vztahy s jejími přáteli.
Film skvěle funguje nejen díky krásnému ztvárnění, ale také proto, že se dokážeme s postavami a některým jejich chováním sžít. Postupně poukazuje na to, že máme různé emoce, které nemůžeme jen tak potlačit, ale je potřeba se s těmi „negativními“ vyrovnat, přijmout je, jelikož život není jen o radosti a všechny emoce spolu s dřívějšími rozhodnutími a zážitky tvoří naši komplexní osobnost. Tvůrci filmu dokonce jednotlivé emoce a jejich projevy konzultovali s psycholožkou Lisou Damour.
Postava Úzkosti, která je hnacím motorem děje, je výborná, velmi dobře se povedlo ukázat, jak může náš život a vidění sebe sama ovlivnit a zastínit jiné emoce. Věrohodně je znázorněný i úzkostný záchvat. Nejednoho diváka si jistě svým roztomilým provedením získá Stud, který se neustále cítí zahanbeně a své rozpaky prožívá v tichosti. A Nuda vlastně vůbec není nudná.
Zatímco jedničku režíroval Pete Docter a produkce se ujal Jonas Rivera, dvojka vznikla za režie Kelsey Mann a produkce Marka Nielsena. Film pracuje s několika styly animace (dané momenty jsou překvapivé a dost vtipné). Jedná se o citlivou, hravou, dojemnou a obohacující podívanou pro diváky jakéhokoliv věku (možná jen ty úplně nejmenší děti do cca šesti let některé scény asi moc nepochopí, u těch by bylo ideální se na film podívat za několik let ještě jednou).
Pixar to opět dokázal! V hlavě 2 je stejně jako první díl emoční jízdou a hodnotným přídavkem do portfolia současné (nejen) animované kinematografie. Jsme zvědaví, jestli se dočkáme pokračování, ve kterém bychom mohli sledovat, jak Riley prožívá střední školu, první lásku (která byla naznačená v prvním díle, ale ve druhém se téma randění vůbec neřeší) či brigádu. Doufáme, že opět budeme v kině mezi prvními a necháme se unést na vlně emocí.
Zdroj: Falcon