• Styling  • 60. léta jsou zpět!

60. léta jsou zpět!

Móda 60. let opět oživuje. Letošní jaro a léto se opět navrátí k trendům hippie, Twiggy a módní svobody. Skvělým přínosem byla šedesátá léta i pro módní průmysl.

Jelikož byla tehdy móda ovlivněna hnutím hippies a vyznačovala se velkou volností a svobodou volby, nosila se spousta stylů. Široké kalhoty, rozevláté košile i vlasy, většinou doplněné čelenkou.

Retro móda je fajn. Pokaždé není potřeba jít ve vývoji módy dopředu a zkoušet inovovat modely úplně novými styly. Někdy je dobré se vrátit na chvíli zpět a oživit svůj šatník retro prvky. Zaměřili jsme se tentokrát na 60. léta. Co vše se nosilo?

Čím se vyznačuje móda 60. let?

Volné linie – Oproti 40. a 50. letům, kdy se nosil štíhlý pas a délka ke kolenou, se 60. léta dost rozchází. Ženy se totiž přestaly šněrovat do nepohodlných korzetů a odložily pásky a vypasované šaty. Oblečení 60. let dává přednost nižšímu pasu a schovává ženské křivky.

Abstraktní vzory – Kromě mondrianského vzoru byla oblíbená i kohoutí stopa, v pozdějších 60. letech se přidaly i divoké psychedelické vzo­ry.

Materiály – Technologický postup dostal do popředí všechna nová umělá vlákna. Košile z dederonu a podobné skvosty jsme už navždy pohřbili v propadlišti dějin. Dodnes je ale oblíbený například elastan. Novým a oblíbeným materiálem z přírodních vláken byla viskóza.

Plastové doplňky – Nadšení z umělé hmoty se projevilo i v oblibě plastových kruhových náušnic, náramků a náhrdelníků, bez kterých si 60. léta už neumíme představit.

Minisukně – Poprvé v historii začaly ženy nosit minisukně, tedy sukně končící nad koleny do tvaru A.

Výrazné barvy – 60. léta se přímo vyžívají v kombinování ostře kontrastních barev. Velmi aktuální byl i černobílý styl, který důvěrně známe z kostýmků Chanel.

Asymetrie – Popularitu si získaly asymetrické šaty a střihy s ramínkem jen na jedné straně.

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10