• Fashion News  • Průřez sportovními kolekcemi navržené pro olympiádu v Tokiu

Průřez sportovními kolekcemi navržené pro olympiádu v Tokiu

Ačkoliv letní olympijské hry v Tokiu jsou již v plném proudu, samotné uskutečnění těchto her bylo složitější než kdykoliv předtím. Letošní olympiáda čelila řadě problémů, které byly způsobeny především celosvětovou pandemií, která ve světě neustále vládne. I přes řadu těchto komplikací a nutného ročního odkladu olympiády jsme se dočkali velkolepého zahájení této sportovní události. Olympiáda je neodmyslitelně spjatá s obdivuhodnými výkony sportovců z celého světa, avšak úzce spjatá je i se samotnou módou. Společně se v dnešním článku podíváme na průřez těch nejzajímavějších sportovních kolekcí, které olympioniky doprovází při letošních hrách v Tokiu.  

Česká republika

Tak trochu nutnou samozřejmostí je, že si hned zprvu posvítíme na kolekci, která naši zemi reprezentovala při zahajovacím ceremoniálu v olympijském Tokiu. Kolekce zprvu vzbuzovala řadu rozporuplných názorů, kdy čeští fanoušci této největší sportovní události letošního roku se rozdělili na dva zcela rozdílné tábory. Jedna část fanoušků kolekci uvítala s velkým obdivem, druhá část již tak velkou nadšeností neoplývá.

Hlavní myšlenkou této olympijské kolekce bylo spojit českou kulturu společně s japonskou, avšak tento cíl byl mnohem komplikovanější, než se zprvu může zdát. Tyto dvě kultury se od sebe značně odlišují a vytvořit tak kolekci, která by znázorňovala symboliku a respekt k těmto kulturám, byl jednoznačný boj. Pro tento onen nelehký úkol byla vybrána česká návrhářka s jménem Zuzana Osako, která již jak podle příjmení můžete poznat, má k samotnému Japonsku velice blízko. Zuzana má manžela, který je japonského původu a zároveň měla i možnost v Japonsku několik let žít.

Kolekce na první pohled může evokovat tradiční české kroje, kdy ženy na sobě mají šaty a tradiční jupku, muži naopak dlouhé kalhoty a vestu. Co se týká barvené kombinace kolekce, zde inspirace pochází z tokijských her z roku 1964, kdy i v tomto roce byla použita kombinace bílé a modré barvy. Jednotlivé modely jsou poté doplněny o vějíře a krémové tašky.

Spojené státy americké

Značně odlišnou kolekcí zcela s jiným příběhem, je právě ta americká. Za americkou sportovní kolekcí pro letošní olympiádu tentokrát stojí celosvětově známý módní návrhář Ralph Lauren. Kolekce se tradičně nese v duchu amerického snu, kdy ovšem letošní novinkou je patentovaný „RL chladící systém“, který je zabudovaný v na první pohled dominantních bundách. Tento systém má především za úkol samoregulaci vnitřní teploty amerických sportovců.

Čína

Další kolekce, tentokrát se přesuneme do Číny, nás zprvu překvapila jedním zásadním faktem. Čínská olympijská kolekce obsahuje i dětské oblečení, a to z jednoho zásadního důvodu. Čína se tímto krokem rozhodla namotivovat malé čínské talenty k tomu, aby se následně v budoucnu také účastnili této významné sportovní události. Hlavní dominantou kolekce je bílá a červená barva, kdy návrhář Tim Yip, který se zasluhuje za vzhled této kolekce, ji také označuje jako „dračí obleky šampiónů“.

Japonsko

Hostitelská země letošních her si jednoznačně zaslouží velké uznání za vstřícný krok, který uskutečnila ke svému paralympijskému týmu. Letos poprvé se kolekce pro olympijský a paralympijský tým nebudou nikterak odlišovat a budou mít tak zcela stejnou podobu. Za kolekcí stojí firma Aoki, která se řadí mezi největší módní řetězce v Japonsku.

Kanada

Bezkonkurečně si musíme zmínit také Kanadu, která je letos kreativnější než kdykoliv předtím. Zatímco spojené státy americké se drželi spíše při zemi, sousední Kanada se při vytváření letošní kolekce doslova odvázala. Nejvýraznějším prvkem je džínová bunda, kterou zdobí nasprejovaná kanadská vlajka, která působí rebelským dojmem. Nutno ovšem podotknout, že tyto modely spatříme až při závěrečném setkání olympioniků.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13