Chystáte se na surf? Nepodceňte přípravu
Chtěli jste někdy vyzkoušet surfování a zažít ten nepopsatelný pocit při sjetí první vlny? Ještě než se vydáte k oceánu, je určitě lepší se připravit už v domácích podmínkách. S našimi tipy bude váš pobyt ve vlnách hned příjemnější.
Doteď jste k surfování přičichli jen při sledování filmů nebo když jste mu přihlíželi z pláže a řekli jste si, že se chcete posunout o krok dál a sami se do tohoto sportu (a životního stylu) pustit? Je to super rozhodnutí, ale doporučuji nepodcenit přípravu.
Take Off a Namasté
Pro začátek je důležité říct, že surfování je poměrně náročné. Potřebujete k němu trénovat mobilitu, rovnováhu, sílu, flexibilitu i vytrvalost. Můžete pravidelně několikrát za týden chodit do fitka nebo se věnovat jiným sportům, přesto pravděpodobně rychle objevíte, co vám tak úplně nejde. Můžete zvedat těžké váhy, ale dělá vám problém balanc. Nebo postrádáte sílu v rukou či koordinaci. Je to úplně přirozené. Jen je dobré vašemu plánu včas přizpůsobit trénink a zařadit do něj více jógových cviků, take off (pohyb, kterým se na surfu zvedáte pozn. red.) či pádlování, aby to pro vás a vaše tělo nebyl při akci velký šok. Pravidelným tréninkem si navíc potřebné pohyby zautomatizujete, což se obzvlášť při chytání vlny hodí, protože tam je třeba jednat rychle a zbytečně nepřemýšlet nad každým pohybem.
Z vlastní zkušenosti doporučuji navštívit skupinový trénink zaměřený přímo na surf. Já jsem si vybrala workshop Surfová příprava, který pod hlavičkou Surf-Tripu vedla surfařská instruktorka ISA Tereza Olivová s jogínkou Veronikou Ševčíkovou. Upřímně můžu říct, že mi tento tříhodinový komplexní surfový trénink dal opravdu hodně, a to i přesto, že jsem už v minulosti strávila týden na surfařském campu (nemluvě o tom, že týden je jednoduše málo, mi to tady bylo vysvětleno mnohem lépe). Navíc všichni zúčastnění dostali měsíční přístup ke speciálním online rychlotréninkům, takže můžu cvičit vše potřebné i doma.
Nebo si zajděte do některého z (nejen) pražských studií, kde mají jógu v nabídce, ideálně přímo surf jógu. Zajímavou a přínosnou akcí může být i Roxy Active Training v Yoga Movement na Smíchově, kde si s vámi zacvičí Verča společně se Sarah Vegnerovou.
Kam a s kým jet surfovat
Možností, jak se k surfingu dostat, je v dnešní době celkem dost. Existuje řada společností, které vám surfovací pobyt zprostředkují, a já bych vám tentokrát chtěla představit zmiňovaný Surf-Trip. S jeho crew můžete strávit nezapomenutelný čas ve Španělsku, Francii, na Srí Lance, Lanzarote, v Dominikánské republice či na Bali, ale také v Česku. Některé zájezdy jsou více zaměřené právě na surf, ale vyjet s nimi do exotiky můžete i za jógou a dalším cvičením. Vedle lekcí surfování, při kterých okusíte sílu (i chuť) oceánu, potrénujete svaly, o kterých jste možná ani nevěděli, že je máte, a zjistíte, jak velkou máte trpělivost, na vás čekají výlety po okolí, večerní party a další aktivity s bandou nových přátel.
Pokud jste začátečníci a chcete se naučit surfovat pod vedením schopných a certifikovaných lektorů, určitě jeďte radši na nějaký takový zájezd, než abyste na místě zkoušeli nahánět někoho, kdo vás to naučí, nebo se nedejbože vydali do vln sami. Na své si přijdou i pokročilí surfaři. Navíc – u této aktivity hraje velkou roli i pokora, vysoké ego a přecenění schopností nebo podmínek už nejednoho surfaře stálo (minimálně) zranění.
Klid v duši a respekt
Jak už jsem psala, surfování není jednoduché. Kvalitu zážitku ovlivňují i další faktory, ne jen vaše schopnosti. Ve vlnách zjistíte, jak moc umíte být trpěliví a silní po fyzické i psychické stránce. Doteď si pamatuji, jak jsem se na prkně (hned z několika důvodů) rozbrečela. Výhoda slané vody všude kolem. Nezapomínejte na radost i v případě, že vám to zrovna nejde nebo nejsou skvělé podmínky (počasí a oceánu neporučíte).
Respektujte oceán, ostatní, ale i sebe. Větším nebezpečím než oceán jsou pro surfaře oni sami. Nechoďte do vody, pokud si nejste jistí, že je to bezpečné (kvůli frekvenci a výšce vln, proudům, korálům apod.), nepřekážejte v jízdě jiným surfařům, nekraďte jim vlnu – je fér nepředbíhat ty, kteří už čekají na lineupu. V opačném případě si asi moc kamarádů neuděláte.
Správná výbava
Co byste si neměli zapomenout sbalit? Začněme u plavek. Zapomeňte na ty s flitry či jinými ozdobami a s ostrým zapínáním. Ideální jsou takové, které jsou hladké, dobře drží a jen je natáhnete. Za sebe můžu doporučit kouknout třeba po těch od značek Roxy či Kinoko. Věřím, že jich ale najdete mnohem víc.
Neopren a lycru vyfasujete na kurzu, případně se v surfových destinacích nachází různé půjčovny, pokud si vyloženě nechcete vlastní kupovat. Nákup bych doporučila až tehdy, kdy si budete jistí, že se k surfování budete vracet.
Předpokládám, že ručník byste nezapomněli (už taky máte ten rychleschnoucí?), ale jako heck si můžete pořídit i surf pončo.
Kdo maže, ten jede. A věřte mi, že na surfu se můžete spálit i na místech, kde byste to možná nečekali. Vedle opalovacího krému s vysokým SPF je fajn využít zinkovou mast. Spálení můžete částečně předejít i včasným doplňováním betakarotenu. Spolu s ním se hodí pak doplňovat i magnesium, což vaše namožené svaly jistě ocení. Nezapomínejte kůži a vlasy hydratovat.
Dámám bych nedoporučovala před odjezdem chodit na nové umělé nehty, to byste nějaký mohly nechat v oceánu a prknu by se taky nemusely líbit. Naopak nezapomeňte dostatek gumiček, protože mít vlasy v obličeji fakt není ideální. Stačí, když nevíte, kde jste, když vás náhodou semele vlna. Na mokré vlasy se potom hodí nandat čepici zakrývající uši, pokud jste na ně citlivější, protože u oceánu může dost foukat.
Vedle dalších věcí dle vašich cestovatelských potřeb si sbalte už jen dobrou náladu, těšení se a touhu poznat nová místa, lidi i sami sebe.
Článek vznikl ve spolupráci se Surf-Trip.
Zdroj: Unsplash, Surf-Trip (Barbora Millerová – foto z workshopu), Roxy, Surfr