• ppl talk  • HANA ZELENKOVÁ

HANA ZELENKOVÁ

31. května se bude konat další ročník Grace’n’Glamour. Událost, kterou si nesmí nechat ujít milovníci módy a designu. Letos bude opět k vidění mnoho návrhářů, kteří představí své kolekce a na této akci nebude chybět ani talentovaná návrhářka Hana Zelenková, která nám poskytla rozhovor, ve kterém se dočtete o její kolekci, jaké má zkušenosti s přehlídkami v USA a také například, kde bere inspiraci pro své modely.

71cor

Hana Zelenková vystudovala SPŠ oděvní a vyšší odbornou školu se zaměřením na módní návrhářství a design. Pochází z jižních Čech – z Tábora. Její návrhy jsou zaměřené na design, který obsahuje historické prvky a zároveň aktuální módní trendy a jsou přizpůsobené k nositelnosti. Hana Zelenková především klade důraz na materiál a originalitu.

Jak byste Vaší tvorbu definovala?

Jako užitkovou s důrazem na design.

Návrhářství se věnujete poměrně delší dobu, naplňuje Vás tato práce stále stejně?

Určitě, jinak bych ji nedělala.

Vyvíjí a mění se Vaše kolekce, nebo spíše zůstáváte u Vašeho prvopočátečního stylu šití, zpracování a materiálu?

Myslím, že každý, ať dělá cokoli, má svůj styl, svůj “rukopis”, který je patrný, který je čitelný. Ale vývoj a pokrok nelze ignorovat. Určitě by člověk ve velké konkurenci neobstál. Tedy rozhodně se mé kolekce mění a vyvíjejí, ale ten “rukopis” je určitě zřejmý a neměnný.

Vím o Vás, že jste měla přehlídky v Americe, zpozorovala jste znatelné rozdíly mezi českou a americkou módou, co se týče i celkového dění přehlídky? Její průběh či samotné připravy? A proč zrovna Amerika?

To je spousta otázek najednou, zkusím to vzít popořadě. Asi bych neposuzovala českou a americkou módu jako takovou, tam téměř rozdíly nejsou, ale spíš její konzumentky, tedy ženy. Americké ženy si víc váží sami sebe, jsou sebevědomé, nejsou tak frustrované jako české ženy. To vidím jako výhodu. Ale velký handicap amerických žen je konzervatismus. Česká žena je odvážná a to je v módě velké plus. Ptáte se na dění kolem přehlídky, zde nemám co vytknout. Všichni dělali co mi na očích viděli. Mám ale stejné zkušenosti i z České republiky. Asi mám štěstí na lidi, se kterými spolupracuji.Vážím si toho. Obě přehlídky, které jsem v Americe absolvovala, měly skvělou atmosféru. Diváci byli spontánní, opravdu mě odměnili. Proč zrovna Amerika? Mám tam zázemí, přátele a jezdím tam léta nakupovat látky. Časem jsem si tam vytvořila klientelu a právě klientky mě “dohnaly” k tomu, abych tam udělala show.

67

31. května se bude konat v Praze módní událost Grace’n’Glamour, kde bude možnost vidět Vaší tvorbu, na co se můžeme těšit?

Představím část kolekce FANTASY II, která byla předvedena v říjnu loňského roku v Americe a samozřejmě úplně nové modely jaro-léto 2014. Bundy, kabátky a šaty z vyjímečných materiálů.

V tento den bude možnost vidět i další české návrháře a umělce, jak Vy osobně vnímáte českou tvorbu?

Obdivuji každý počin, kterého bych já sama nebyla schopna. Obdivuji každého, kdo přijde s něčím novým, neokoukaným ale první co hodnotím, je kvalita provedení. Tento aspekt je bohužel málo respektován.

Co dalšího plánujete pro letošní rok? Chystáte se opět do zahraničí?

V loňském roce jsem absolvovala dvě autorské přehlídky. Jednu v Čechách, druhou v Americe. Docela mě to vyčerpalo, tak jsem se rozhodla tento rok pracovat v lehčím rytmu. Ale vidíte, je tady Grace’n’ Glamour, tak připravuji nové modely na tuto událost a samozřejmě se stále intenzivně věnuji svým zákaznicím. Nějakým “menším” přehlídkám se nebráním, ale autorskou letos nechystám ani doma, ani v zahraničí.

55

Jelikož žiji a tvořím v jižních Čechách, tak rozhodně ano, ale nedokážu Vám říct co konkrétně,kde konkrétně. Nápad, intuice, múza, myšlenka přijde najednou a nečekaně, bez soustředění. Je třeba ji ihned zachytit a zpracovat.

Co dělá Hana Zelenková, když nepracuje s módou? Máte nějaké jiné koníčky nebo čemu se ráda věnujete?

Věnuji se rodině a přátelům. Neumím být sama. Snažím se sportovat. Různé sportovní nářadí mám všude, kde je to možné. Již před léty jsem propadla Nordic walking, je to úžasný relax pro tělo i duši. Cvičím na trampolíně, jezdím také na inlinech. Ráda cestuji.