• ppl talk  • Jan Svoboda: Talent a cit pro ženskou krásu

Jan Svoboda: Talent a cit pro ženskou krásu

“Mladý, nadaný fotograf, kouzelník a jeden z nejlepších glamour fotografů české scény.

 

To vše se o Janovi můžeme dočíst v médiích. Kromě focení automobilů a motocyklů se  specializuje na práci s profesionálními modelkami. Od fotografií, editoriálů až po dech beroucí videa.  Před jeho objektivem ale stálo už i mnoho dívek bez zkušeností s focením.

 

Honzo, Tvá práce je ceněna pro umění  zachytit v okamžiku čistou ženskou krásu, něžnost a romantiku v lehce erotickém duchu. Svá témata a styl se však neustále vyvíjíš, jak jsme mohli vidět na Tvé první úspěšné výstavě ,, Pozadí v popředí“.

Na co konkrétně si ve své kariéře opravdu hrdý?

 

 Díky,jsem rád, že je to z mých fotek cítit. Hrdý jsem především na to, že se moje fotky lidem líbí. Nic konkrétního, na co bych byl pyšný, mě nenapadá. Co se týče výstavy, je to jeden z vděčných prostředků, jak dostat fotky k lidem. Pořad mám ale pocit, že věci, na které bych mohl být hrdý, mě teprve čekají.

Tak jako v každém umění je konkurence veliká. Musíš se odlišovat. Kde bereš nápady a inspirace?

 

Občas se inspiruji u zahraničních fotografů. Nejlepší nápady ale přicházejí přímo při focení, je to taková reakce na danou dívku a lokaci.

                                                                                           

Když pracuješ s neprofesionální slečnou, bereš to spíš jako práci nebo jako výzvu? Jedna z nich Tě prý k výstavě inspirovala…

 Miluju práci s neprofesionálními modelkami. Je to sice náročnější, ale radost z výsledku je o to větší. Občas se mi stane, že právě tímto způsobem přijde ta nejlepší inspirace. Tak tomu bylo u výstavy Pozadí v popředí.

 Viděli jsme Tvé ,, momentky“ z pražské mhd. Tyto akty by se daly přirovnat k adrenalinovému sportu.

Neobtěžují Tě zírající cestující?

  Byl to neuvěřitelný adrenalin. Takové focení má potom úplně jiný náboj! Všeobecně nemám rád, když na mě někdo zírá při focení, ale tohle opravdu stálo za to.

Na čem momentálně pracuješ, můžeme se těšit na další výstavy?

Ten rok mám hodně plánů, v nejbližší době např. Připravuji tematické workshopy pro začínající i pokročilé fotografy. Na podzim nás čeká další výstava a do konce roku ještě jedno překvapení. O tom ale příště. 

Držíme palce! Veškerou Janovu práci můžeme najít na www.jansvoboda.com