Mimořádný projekt UMPRUM: Unique Client
Na letošním Designbloku nás zaujal projekt studentů oděvního designu UMPRUM s názvem Unique Client, který vznikl v období pandemie a zaměřuje se na specifické potřeby konkrétního klienta s určitým hendikepem, který ho vyčleňuje ze společnosti, ze skupin vrstevníků či z nejrůznějších společenských událostí. Období pandemie nám totiž všem ukázalo, jak se tito lidé cítí běžně, odcizeni od ostatních. Individuální potřeby v oblasti odívání jsou pro tyto často mladé energické a společensky aktivní osoby nesplnitelným snem, ať už se snaží obléknout v běžných oděvních řetězcích, či si něco nechat ušít u švadleny. Tito lidé totiž vesměs narážejí jak na problém s jejich nekonfekční postavou, tak na neustálé potlačování jejich výrazné individuality. Podívejte se s námi, jak se budoucím oděvním designérům povedlo propojit návrh se specifickými požadavky klienta a nepotlačit přitom jeho osobnost. Celý tento tvůrčí proces a výsledek zdokumentovali studenti ateliéru Fotografie II.
Práce s klientem s hendikepem
Projekt na UMPRUM s názvem Unique Client probíhal po celý letní semestr 2021 a studenti oděvního designu se svého náročného úkolu zhostili skvěle. Sami si vybrali klienta se specifickými potřebami, vyslechli jeho příběh a začali tvořit oděvy, které by co nejlépe podtrhly osobnost daného klienta a nezahalovaly pouze jeho tělo do beztvarých kousků. Vše totiž, jak jsme se dozvěděli, odstartoval příběh Marka, který trpí syndromem nedovyvinutého těla, a nemohl najít obyčejné černé kalhoty a sako na maturitní ples. Studenti tak pro tohoto mladého muže navrhli celou kolekci šatů pro různé účely včetně plaveckého setu.
Módní designéři: Ateliér designu oděvu a obuvi, IG: @fashion_and_footwear_umprum, Fotografie: Viktorie Macánová, IG: @wickeimack
Dalším klientem byla Kateřina, která se narodila se srostlými klouby, nikdy nechodila a většinu věcí může dělat pouze ústy. Katka však i přes svůj hendikep vystudovala střihovou skladbu na filmové akademii, takže je společensky aktivní a ráda chodí na plesy a koncerty. Takže pro ni studentka Tereza Chytilová vytvořila šaty inspirované třpytem Hollywoodu a tematikou fantasy filmů.
Módní designér: Tereza Chytilová, IG: @techytila, Fotografie: Miriam Pružnicová, IG:@i_am_mimi_riam
Druhá Kateřina, které se stala unikátním klientem pro studentku Veroniku Vrbovou, je velká bojovnice. Ve svých 15 letech přišla o levou nohu, ovšem nikdy nepřestala naplno žít a chce ostatním ukázat, že i z nedostatku se dá udělat přednost. Navržené modely studentkou Valerií Vrbovou tak protézu nezahalují, ale naopak ji ukazují jako designový prvek.
Módní designér: Valerie Vrbová, IG: @valerie_vrbova, Fotografie: Iurii Ladutko, IG: @iuriiladutko.raw
Práce s klientem s různými křivkami i postoji
Nejen hendikep, ale i váha a věk může ovlivňovat náš postoj k odívání. V hledáčku studentů se tak objevil Vojtěch, ten bojuje s přijetím vlastního těla, které je velice štíhlé, a tedy nekonfekční. Stejný problém s oblékáním má i známá zpěvačka a autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová, která chce dát najevo svoji osobnost skrze oděv, ale je pro ni těžké sehnat oblečení v její velikosti. Poslední z této trojice je pak vlastní babička studentky Natálie Pospišilíkové, která se začala s vnučkou bavit o stárnutí, povadající kůži a vráskách, které nemá ráda, ale naopak její vnučka je miluje.
Módní designér: Kristýna Lovasová, IG: @kris_lovas, Fotografie: Iurii Ladutko, IG: @iuriiladutko.raw
Unikátním klientem může být i drag queen. Obléknout Tomášovo alterego Diu se rozhodl student Jan Smejkal. Dia je na rozdíl od Tomáše ráda středem pozornosti a neustále posouvá své hranice, takže tomu odpovídaly i její extravagantní modely, ve kterých bude nepřehlédnutelná.
Módní designér: Jan Smejkal, IG: @smejkalofficial, Fotografie: Samuel Alexandr Petráš, IG: @samuel_alex__
Pokud chcete vidět veškerou práci studentů, navštivte webové stránky či IG účet UMPRUM. Někdy je lepší sledovat svět bez příkras a instagramových filtrů, každý jsme totiž něčím jedinečný. Studentům UMPRUM dáváme jedničku s hvězdičkou.