Nekompromisní a provokativní Vivienne Westwood
Dne 29. prosince 2022 přišel módní svět o jednu z nejvýraznějších osobností fashion scény. Navždy nás opustila oblíbená návrhářka, bojovnice za lidská práva, ekologická aktivistka Dame Vivienne Isabel Westwood. Designérka pracovala vždy po svém, odmítala lákavé nabídky i spolupráce a nebála se nahlas vyjádřit svůj názor. Její nadhled, smysl pro humor a provokativnost byla vyváženou esencí při její tvorbě, která přitahovala vždy zaslouženou pozornost. Zavzpomínejte s námi na rebelskou a nekompromisní Vivienne Westwood.
Rebelie, punk a provokace
V roce 1971 si otevřela Viviene Westwood s tehdejším přítelem Malcolmem McLarenem malý butik Let it Rock v londýnské Chelsea, kde začala navrhovat a šít oblečení pro Teddy Boys. Inspirací pro mladý pár byly projevy rebelie a typické oblečení, hudba a památky 50. let. Po roce začala Vivienne šít motorkářské oblečení z kůže s výraznými zipy. V roce 1974 obchod přejmenovali na Sex a používali slogan „gumové oblečení do kanceláře“. V obchodě se scházeli tehdejší představitelé londýnské punkové scény. Jejich eroticky nabitá módní image však pobuřovala veřejnost. V té době vzniklo i populární tričko k písni God Save the Queen populární skupiny Sex Pistols, kterou řídil právě Malcolm.
V roce 1981 pak zaznamenala výrazný úspěch první komerční ready-to-wear kolekce Pirate plná romantických vzhledů ve zlaté, oranžové a žluté barvě. Po přehlídce této kolekce Vivienne a Malcolm ukončili svůj vztah a zůstali dalších pět let pouze profesionálními partnery.
Slavná jména a červený koberec
Viviene Westwood si vybudovala svou identitu jako úspěšná a nezávislá návrhářka a v následujících letech navrhovala kolekce, které byly inspirované historií, uměním i aristokratickou módou. Vytvořila ikonické smyslné korzety, které byly symbolem síly a sexuální svobody a hojně také používala tartan. Známé jsou například i její lodičky s 25centimetrovým podpatkem, které jsou šokující, avšak téměř nenositelné. Svoji stabilitu si v nich vyzkoušela i Naomi Campbell, jejíž pád během přehlídky návrhářku téměř přes noc katapultoval do první ligy. Nepsalo se totiž o ničem jiném. Přehlídky pro Westwood chodila i další supermodelka 90. let Kate Moss. Show Viviene Westwood byly zkrátka vždy šokující a nepředvídatelné. Westwood navrhovala i svatební šaty a róby na červený koberec s jejím typickým korzetem. Svatební šaty od slavné návrhářky sehrály svoji velkou roli i ve filmu Sex ve městě.
Ocenění i boj proti establishmentu
Viviene Westwood získala za svůj život řadu ocenění, vždy však zůstala věrná svým postojům a svému stylu. V roce 1990 získala prestižní britskou cenu Designér roku. A v roce 1992 si šla pro Řád britského impéria od královny Alžběty II. bez kalhotek, což pak zvěčnili před palácem všudypřítomní fotografové.
Westwood byla stejně jako v módě nekompromisní v aktivistických činech, vždy bojovala proti establishmentu a bezpráví. Byla známá jako klimatická aktivistka a na přehlídková mola se snažila přenášet i důležitá témata klimatické změny. V roce 2005 se Viviene spojila s britskou neziskovkou Liberty a vytvořila benefiční trička a dětské oblečení s nápisem I AM NOT A TERRORIST, please don’t arrest me (Nejsem terorista, prosím, nezatýkejte mě), výtěžek pak šel na podporu této lidskoprávní organizace. Viviene se také nechala zavřít do ptačí klece, aby podpořila zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange.
Foto: Vogue.com, Vivienne Westwood