• ppl talk  • Nela Hanáková: Byly dny, kdy jsem jen ležela na podlaze a nemohla dýchat

Nela Hanáková: Byly dny, kdy jsem jen ležela na podlaze a nemohla dýchat

Založila LadyLeadersHub, podílí se na chodu udržitelného marketplace UDRUMI a je autorkou knihy Realita bez limitů. Nela Hanáková srší nápady, radami a pozitivní energií, ale ne vždy tomu tak bylo.

Léta ukazuje cestu podnikatelům, pomáhá budovat osobní značky a s nadsázkou říká, že kdyby měla neomezeně času, tak vytváří každý den nový byznys. Před třemi lety ale nynější zakladatelka LadyLeadersHubu, platformy pro rozvoj žen a jejich podnikání, a spoluzakladatelka UDRUMI, prošla těžkou životní etapou. „Neviděla jsem světlo na konci tunelu, procházela si psychospirituální krizí. To trvalo až do chvíle, než jsem se rozhodla, že takto dál žít nechci,“ popisuje Nela období, které bylo impulsem k restartu i napsání knihy. 

Nelo, jak aktuálně vnímáš realitu kolem sebe, životní etapu, ve které se nacházíš? 

Aktuálně se nacházím v bodu přeměny. Vnímám, že posledních pár let se to děje vždy v období na konci roku. Vždy mě to posune dál a otevře mi nové cesty.

Letos vnímám silnou potřebu změnit své fungování v projektech a více delegovat. Vždy jsem si ráda dělala všechno sama, ale pokud chce člověk růst, musí se naučit firmy vést a ostatní věci předávat efektivně dál. V osobním životě je to etapa poznávání a zjišťování, co všechno svět může nabízet. Rozhodla jsem se tento rok opustit jistoty v podobě bydlení a místa na život a více cestovat. To s sebou samozřejmě přináší jak spoustu úžasných zážitků, tak i výzev, které musím překonávat. 

Cesta z životní krize a vlastní kniha

Ptala jsem se i v souvislosti s tvou knihou Realita bez limitů, ve které píšeš o tom, co naši realitu ovlivňuje, jak můžeme pracovat se svými emocemi a testovat své limity. Přiblížila bys svou životní zkušenost, která tě přiměla k tomu takovou knihu napsat? 

Je to tři roky zpět, kdy jsem si prošla těžkou životní etapou. Osm měsíců jsem neviděla světlo na konci tunelu. Nic kolem mě nedávalo smysl a všechno se rozpadalo, osobní život, práce i zdraví. Měla jsem panické ataky, deprese a úzkosti a nikdo mi nebyl schopen pomoci. Až po nějaké době jsem zjistila, že jsem si procházela psychospirituální krizí. To zažívají třeba vojáci, když se vracejí z války. Ale někdy se vám to může stát i běžně v životě, když čelíte nějakému silnému emočnímu zážitku. Byly dny, kdy jsem jen ležela na podlaze a nemohla dýchat. To trvalo až do chvíle, než jsem se rozhodla, že takto dál žít nechci. Začala jsem se víc zajímat o seberozvoj, o to, co je naše duše, jak můžeme ovlivňovat realitu a jak moc nás ovlivňuje společnost a výchova. 

Jsem trochu magor a když mě něco chytne, strávím nad tím klidně i 16 hodin denně. Do seberozvoje jsem se opravdu ponořila, zkoušela jsem nejrůznější metody, postupy, meditace a terapie, zhlédla tisíce minut videí na YouTube a hledala ty nejefektivnější cesty. Začalo to těsně před první vlnou pandemie, takže jsem na vše měla spoustu času. A po několika měsících jsem se začala měnit já i svět kolem mě. A lidé si toho začali všímat. Chtěla jsem jim předat své zkušenosti, aby se i oni mohli posunout dále. Ale bohužel to nešlo popsat v několika minutách a tak jsem „návod“ sepsala do knihy, kterou dokáže člověk přečíst za pár hodin. 

Měla bys pár tipů, jak si třeba lépe nastavit své hranice, jak se je nebát posouvat a zároveň nevyhořet? 

Tohle je otázka na hodiny povídání, proto jsem taky napsala knížku. 🙂 Náš život je jeden obrovský hlavolam a člověk má celý život na to, aby ho postupně luštil, a tím se dostával do větší a větší rovnováhy.  

Zkusím dát tedy pár obecných doporučení, kde začít. To první je dát sebe na první místo, uvědomit si, že máme zodpovědnost pouze za svůj život a za nic jiného. Pokud s tím má člověk problém a zdá se mu to třeba sobecké, musí hledat v přesvědčeních, která má v hlavě a která většinou vznikla v dětství. A to je taky velmi důležité, prozkoumat svoje dětství a to, jak nás rodiče nevědomě programovali. Všechny hlášky typu: „Ten, kdo má peníze, krade.“ „Tady se baví dospělí, to pro tebe není, bež si hrát.“ „Ty na to nemáš.“ apod. – To vše se propisuje do toho, jak se nyní chováme. Například nejsme schopni převzít zodpovědnost za svůj život, nebo se ve vztazích podřizujeme a jsme závislí na partnerovi a tak dále. Dobrá zpráva je, že kontinuální prací na sobě to člověk dokáže změnit. 

Také je potřeba si uvědomit, že seberozvoj je nekončící expanze a získávání nových zkušeností. Nikdy v budoucnu nebudeme spokojeni, pokud nejsme spokojeni teď. 

Další důležitou věcí je naučit se překonávat strach a stres. I stres je strach. Je dobré zjistit, proč máme strach. Nicméně, jak já s oblibou říkám, důležitější je jít do akce a překonat ho, než se v něm utápět. Za mě je to nejrychlejší způsob, jak se strachu zbavit a posunout se.

Ono slovo proč je opravdu kouzelné. Můžete se sami sebe ptát, proč to tak je, kdy se to stalo poprvé a čemu jsme díky této zkušenosti uvěřili. Dám příklad na situaci, kterou jsem řešila dva roky zpátky. Měla jsem pocit, že všechni ostatní udělají práci lépe než já. Kvůli tomu jsem se podhodnocovala a pracovala daleko více. A tak jsem se začala ptát: Proč potřebuji pracovat víc než ostatní? Proč si myslím, že ostatní odvedou práci lépe? Nakonec jsem došla do situace, kdy mi máma chtěla pomoci a kreslila za mě obrázky do čtenářského deníku. To se nelíbilo učitelce a ta přede všemi řekla:  „Tu jedničku posílám mamince.“ Vytvořila jsem si přesvědčení, že to, co udělají jiní, bude vždycky lepší než to, co udělám já. Tím, že si to uvědomíme, to mizí. Silnější přesvědčení pak můžeme řešit přes terapie.

Pokud to taky chcete zkusit, vždy vycházejte ze současné situace, co vám na ní vadí. Jděte co nejhlouběji do minulosti. Většina těchto přesvědčení vznikla do sedmi let. 

Platforma pro rozvoj žen a jejich podnikání

Pro sdílení zkušeností, hledání cest a ujasnění vizí jsi v roce 2022 spustila LadyLeadersHub, bezpečné místo pro ženy, kde mohou růst díky mentoringu i vzájemnému sdílení. Přiblížila bys tuto platformu? V čem se liší od jiných hubů či mentoringových programů? 

LadyLeadersHub je místo, kde se ženy otevírají svému potenciálu a efektivně dělají kroky ke svým cílům nebo prioritám firmy. Rozšiřují si své vize a zjišťují, kam mohou své projekty, firmy nebo kariéru dále posouvat. Společně s dalšími mentorkami kombinujeme mentoring, koučing a networking. Nechceme jen teorii bez praxe. Je pro mě extrémně důležité, aby každá žena na sobě začala pracovat a skutečně viděla výsledky svého konání.

Pro mě osobně je akce a otevírání nových cest tou nejdůležitější věcí. Když dokola opakujeme tu stejnou rutinní práci, nemůžeme očekávat nové výsledky. A to v LLH boříme. Ukazujeme ženám nové cesty a dodáváme jim odvahu myslet a chovat se „out of the box“. Tam se dějí zázraky. Díky LLH mohou ženy zlepšit a posunout nejen svůj pracovní život, ale samozřejmě to ovlivňuje i ten osobní či jejich zdraví. 

Mimo to se v LLH ženy spojují mezi sebou a vytvářejí nové projekty nebo třeba eventy. Mám opravdu radost, že to takto funguje, že si vyměňují zkušenosti, kontakty i feedback. 

Jaký je o členství v komunitě zatím zájem a jaké máš do budoucna s projektem plány? 

Zájem je opravdu velký a prakticky každá žena nám řekne, že chce být součástí takovéto komunity. V Česku jsou podobné komunity pouze pro muže. 

Někdy se stane, že se ženy bojí vstoupit. Například se leknou, že je to moc rychlé a ony by takovou zodpovědnost neunesly, nebo se jen bojí změny a toho, co s růstem přijde. To vše je naprosto normální. Každý z nás se někdy bojí, ale právě od toho je tady LLH, abychom ženy podpořily a podržely, ukázaly jejich přirozené talenty, pomohly nastavit větší vize a zároveň jim pomohly s reálnými kroky v podnikání a kariéře. Jak jsem říkala, nejsme jen vzdělávací nebo mastermindová skupina. Jdeme do akce a krok za krokem naplňujeme stanovené priority každé ženy. 

Od ledna 2023 začneme členství nabízet také do firem. Diverzita na pracovišti a možnost dostat více žen do vedoucích pozic je i jedním z cílů SDG, který díky LadyLeadersHubu chceme pomoci firmám naplnit. Máme mezi sebou ty, které si prošly pozicemi například v Evropské komisi nebo v Olympijském výboru. Zkušeností máme opravdu hodně a chceme je předat co nejvíce ženám. Věříme, že čím více žen se začne realizovat, tím kvalitnější a šťastnější bude život celé společnosti.

Udržitelné nakupování

Jsi také spoluzakladatelkou UDRUMI, online tržiště s udržitelnou, ruční a místní tvorbou. Do projektu jsi se přidala na základě inzerátu od Dáši Černíkové, která s nápadem přišla. Přiblížila bys zrod vaší spolupráce a začátky projektu?

Popsat naši spolupráci by bylo na román. 😀 A možná k tomu i jednou dojde. Popravdě není dne, kdy bych nebyla vděčná, že jsme se s Dášou a Káťou Luskovou daly dohromady. Jak ráda říkám: Spojily nás hodnoty a podnikání a až díky tomu se z nás staly velmi blízké přítelkyně. A neuvěřitelně nám to klape, jak v UDRUMI, tak i když řešíme osobní věci. Máme stejné vize, stejné flow v práci a když přijde nějaká neshoda, dokážeme ji velmi rychle vyřešit, a ještě díky tomu vyrůst. 

Převzaly jste organizaci Slou Days, dvoudenního eventu, který se konal v listopadu. Jak bys zhodnotila tuto zkušenost? Co dalšího s UDRUMI chystáte? 

Jsem moc ráda, že jsem si mohla vyzkoušet, jaké to je organizovat event pro téměř 3000 lidí. Zkušenost je to nepřenositelná a těší mě, že jsme počet návštěvníků od minulého roku zvedli téměř třikrát. Nicméně cítíme, že naší láskou je online, a tak se chceme v roce 2023 zaměřit právě na rozšíření povědomí o UDRUMI. 

V hlavách máme spoustu nápadů, ale taky cítíme, že musíme začít těmi více strategickými záležitostmi. Tou první je investor. Také pro naše tvůrce připravujeme platformu pro udržitelný business development, kde budou moci vybírat ze spousty slev a dalších podpůrných aktivit, které jim pomohou šířit jejich myšlenku dále.

Pokud vše půjde hladce a podaří se nám sehnat prvního investora, rádi bychom koncept ke konci roku přenesli i do zahraničí. Věříme, že udržitelné nakupování a marketplace jsou budoucnost a my ji chceme nabídnout co nejvíce lidem. 

Zvolila bys do svého šatníku spíše nový kousek od udržitelné a lokální značky, nebo oblečení z druhé ruky?

Second handy miluji. Dokonce jsme před několika lety natáčely s kamarádkou YT videa o tom, jak nakupovat v pražských sekáčích. Líbí se mi ta rozmanitost a využívání fantazie. Mám samozřejmě i oblíbené udržitelné značky, které ráda svým nákupem podpořím a zároveň si udělám radost.  

Mohla bys některé konkrétní značky, u kterých ráda nakupuješ, jmenovat? 

Tím, že cestuji, se snažím držet počet věcí, které vlastním, na minimu. 🙂 Nejčastěji kupuji českou kosmetiku, na kterou nedám dopustit. Například krémy od Naturinky – hlavně Velvet balzám je pohlazení pro pokožku. Od Slou Days mám také kalhotky Majtky, které jsou vyrobeny z látky z recyklovaných PETek. Jsou velmi pohodlné. A v blízké době si udělám radost tričkem od Nilmore. Jejich nová sportovní kolekce je skvělá. Značka v čele s Mikulášem Hurtou je revolucí v oblékání. 

Lidé šetří, ačkoliv je udržitelnost velmi skloňovaným tématem, pro mnohé je druhořadá. Navíc se nejpopulárnější značkou uplynulého roku stal Shein, což mě osobně docela znepokojuje. Nebojíš se, že bude tento „trend“ pokračovat? Jak vnímáš budoucnost udržitelných značek? 

Ano, bohužel máš pravdu. V Česku jde udržitelnost skutečně stranou. Lidé se musí edukovat daleko více než v západních zemích a z každou krizí se od udržitelnosti více odvracejí. Proto chceme na UDRUMI také ukázat, že koupit si lokální šampón v udržitelném balení není o tolik dražší než ty, které se dováží třeba z Asie. 

Dále upozorňujeme na to, jak je důležité nad samotným nákupem přemýšlet. Když si koupíte jeden kvalitní produkt, ze kterého budete mít radost dalších 5 let, vždy vás to vyjde levněji než levný produkt, který se omrzí nebo zničí po několika použitích a za půl roku kupujete další. 

Je to cesta. Věříme, že se společnost a nakupování mění k lepšímu, i když se to občas nezdá. Hlavně mladší generace začínají nad svými nákupy přemýšlet daleko více. 

Samozřejmě k tomu musejí přispět nejvíce samotné řetězce. A teď nemyslím greenwashingem, jak je to u těch větších často běžné, bohužel. 

I s UDRUMI plánujeme inovace, které lidem nakupování u nás ulehčí a více zpříjemní. Je to vždy o pohodlnosti a o zážitku z nakupování. Pokud zde bude ke klasickým shopům dostatečně silná udržitelná konkurence, která nabídne něco navíc, lidé u ní začnou rádi nakupovat. A to chceme s UDRUMI dokázat. 

Vlastní město a americký sen

A jak vidíš svou budoucnost? Jaké jsou tvé cíle a sny? 

Můj největší sen je postavit vlastní město, takovou komunitu, která bude kombinovat udržitelný životní styl v propojení moderních technologií, colivingu, ale taky s důrazem na individuální potřeby. Je to cesta a věřím, že vše, co si přejeme a za čím kráčíme, se může naplnit. Pro mě není důležité vědět, jak se tam dostanu, ale mít vizi a dělat kroky, které mohu udělat nyní, a to je i to, co učíme v LadyLeadersHubu – nebát se myslet ve velkém, ukázat své schopnosti a vize a jednotlivými kroky svou vizi následovat.
Vedle cílů, které jsem již nastínila, chci přeložit knihu Realita bez limitů do angličtiny. V osobním životě mám jediný cíl, a to užívat si naplno každý den. Mým snem je procestovat Jižní Ameriku, na což se chystám v příštím roce. Uvidíme, jak to vesmír zařídí. Důležité je mít vizi a věřit v proces.