• Lifestyle  • Neobvyklý apartmán v Lisabonu

Neobvyklý apartmán v Lisabonu

Podlahy z pevných dubových fošen, bohatě zdobené stropy a citlivě zrenovované historické táflování jsou hlavními atributy tohoto úžasného bytu, nacházejícího se jen co by kamenem dohodil od historického centra portugalské metropole. A musíte uznat, že se tu snoubí staré s moderním v opravdu jedinečném souladu!

Design bytu je dílem architektů z ateliéru Veloso Architects, kterým se podařilo zachovat křehkou rovnováhu mezi dokonalostí a kýčem. Původní dispozice zůstala téměř nezměněna, pokud pomineme otevření několika nových vstupních otvorů, které dodaly celému konceptu na vzdušnosti. Základní rastr pak tvoří bílá, kterou nalezneme jak na bohatě štukovaných stropech, tak také na stěnách. Bílé jsou rovněž zdobné prvky táflování, okenní rámy a dveře. Jednoduchá monochromatická barevnost okolního prostředí, která poněkud umírňuje barokní živost ornamentů je vykompenzována nezvyklými kousky nábytku a zařizovacími předměty.

Na první pohled nás zaujme futurizující stůl v pracovně, která je od hlavního obytného prostoru oddělena pouze solitérně stojící knihovnou, takže poskytuje dostatečné soukromí, ale přitom neztrácíte přehled o tom, co se děje ve zbytku bytu. Obývací část je pak ve znamení oranžové, kterou zde nalezneme ve formě dvou kožených pohovek, retro komody, či nezvyklého lustru, evokujícího tvar kokonu. Další neobvyklé svítidlo dominuje vstupní hale, která je navíc ozvláštněna kobercem z červeně nabarvené hovězí kůže. Tento velmi zajímavý detail vnáší do interiéru hravost.

V jednoduché kuchyni v bílé barvě s ostrůvkem s deskou z leštěného betonu vládne především praktičnost.  Doplněna je pouze několika barovými stoličkami v různém designu, které slouží především pro rodinné snídaně.

Poděkování a zdroj fotografií: VELOSO ARCHITECTS