• Fashion News  • Přichází nové Nike Air Max Plus. Jak to s nimi vlastně bylo?

Přichází nové Nike Air Max Plus. Jak to s nimi vlastně bylo?

Design, který na ulici rozpozná kdekdo. Ikona Nike Air Max Plus, která se zrodila v roce 1998, začala psát historii díky stovkám barevných provedeních a střihových variacích včetně kožených edicí, Ultra redesignu nebo neoficiálního rebrandu, aka „Tnek“.

O tom, jak vznikly tenisky, které v sobě spojily neobvyklý design s třemi dosud nikdy nepoužitými výrobními metodami, se rozpovídal „otec“ Air Max Plus, ostřílený veterán oboru, americký designer Sean McDowell. Ten s nadsázkou vypráví, že nápad na AirMaxy se zrodil na dovolené ještě předtím, než on sám vůbec rozjel svou kariéru u Nike. Při pohledu na západ slunce u oceánu si představil vzor, který vycházel z nohy stojící v koruně palem. Tahle obyčejná vzpomínka z prázdnin pak nabrala zcela nových rozměrů o několik let později.

Dnešní Air Max Plus mají nejen typický střih vycházející z koruny palmy, ale například i nárt inspirovaný ocasem velryby. Za atypickým umístěním jinak poměrně striktně předepsaného loga (swoosh) stála McDowellova počáteční neznalost brandových pravidel. Vzhledem k módnímu vlivu, který si Air Max Plus získaly, jde už dnes jen těžko uvěřit, že se původně jednalo o čistě sportovní obuv. Tyhle „lifestylové“ tenisky váží něco okolo 340 g, což byl na tu dobu na boty do města poměrně výkon.

McDowell jako vášnivý sportovec umístil reflexní pruhy nejen na patu tenisek, jak tomu bylo dříve zvykem, ale i do jejich přední části. Když vznikla unikátní technologie došlapu, chtěl ji ukázat. Proto neváhal a nechal zákazníky, aby poprvé nahlédli dovnitř podrážky. K Tuned Air polštářům navíc přitahovaly pozornost zvýrazněné „palmové linie“ a Tn logo na těle boty. Vzpomínky na západ slunce u oceánu se Seanovi zapsaly do mysli tak hluboko, že se nakonec propsaly i do barevného pojetí. První tři modely Air Max Plus tak představovaly soumrak, noční hvězdnou oblohu a následný východ slunce.

Za dvacet let na pultech obchodů si Air Maxy vytvořily své lokální speciality – v New Yorku jsou věrni typické siluetě této boty, dole v Sydney a Melbourne si rádi vyhrají s barvami a v Londýně a Paříži jsou typické Air Maxy produktem číslo jedna.

Nové Nike Air Max Plus Hyperblue, Sunset a Purple jsou k dostání na nike.com a u vybraných prodejců.