• Events  • Signal Festival letos promění Hradčany v uměleckou zónu 

Signal Festival letos promění Hradčany v uměleckou zónu 

Signal Festival poprvé promění areál Pražského hradu na projekční plochu a galerijní zónu. Hradčany povede jedna ze dvou tras dvanáctého ročníku, který od 10. do 13. října představí to nejlepší z digitální a kreativní kultury. Festival také poprvé doplní platforma Signal Forum. 

Signal Festival, který spojuje současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie, opět rozzáří Prahu. Dvanáctý ročník nese téma Ekosystémy 02: Quest / Výprava. Cesta byla vždy velkým uměleckým tématem, je nejen jádrem nespočtu příběhů, klíčem k řešení velkých i osobních krizí, ale také metaforou poznání sebe sama. Osobní rovina se v ní prolíná se společenskou, hledání cíle pouti se často stává smyslem samotným. Zapojení umělci vybízejí k hledání rovnováhy a prostoru v době konstruktérských vizí, robotronických a biotronických kreatur, algoritmů a geopolitických her.

Signal Festival na Hrad 

Návštěvníci Signal Festivalu se mohou v říjnu těšit na dvě trasy po známých i dosud neobjevených místech Prahy. První z nich je festivalovou premiérou – poprvé oživí Pražský hrad. „O možnost proměnit historicky a architektonicky jedinečnou lokaci Pražského hradu usiloval Signal Festival dlouhodobě a po dvanácti letech se toto přání stalo skutečností. Signal Festival tak může na Hradčanech nabídnout instalace a projekce v prostorách zde sídlících galerií, s nimiž letos spolupracujeme,“ těší ředitele Signal Festivalu Martina Poštu. 

„Pražský hrad je významná historická památka a sídlo prezidenta, to ale neznamená, že zde není místo pro současné umění. My naopak chceme hledat cesty, jak sem tyto prvky přirozeně vnášet. Spolupráce se Signal Festivalem je tak logickým vyústěním těchto snah a já věřím, že spojení moderních instalací na pozadí monumentální architektury Hradu zanechá v návštěvnících hluboké dojmy,“ dodává kulturní a programová ředitelka Kanceláře prezidenta republiky Veronika Wolf.

Hradčanská trasa začíná v Jízdárně Pražského hradu a pokračuje přes paláce na Hradčanském náměstí a skrze Jižní zahrady, které budou díky festivalu exkluzivně otevřeny i ve večerních hodinách, do galerie Kunsthalle Praha. Ve Šternberském paláci se například návštěvníci setkají s tvorbou jednoho z nejvýraznějších současných českých umělců Jiřího Příhody. 

S architekturou Arcibiskupského paláce si pohraje mezinárodně renomovaný 3D umělec a grafik Filip Hodas, který prostřednictvím videomappingu Eternal Recurrence vypráví digitální ságu o vzniku a vývoji forem života. Český umělec s více než půl milionem sledujících na Instagramu si získal fanoušky po celém světě. Virální se stala jeho nejpopulárnější série Pop Culture Dystopia z roku 2018. Na svém kontě má také spolupráce se světovými značkami, včetně Adidas, Apple a Samsung. V tvorbě zkoumá – často s melancholií – pop kulturu, digitální média či konzumerismus. Ve videomappingu pro Signal Festival spojil umělecké síly s jedním z nejaktivnějších a nejúspěšnějších producentů a DJ v Česku Pavlem Ridoškem alias Ridem. 

Městská knihovna utopená v oceánu

Druhá trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v centru Prahy. Nebude chybět oblíbený videomapping na budově Městské knihovny na Mariánském náměstí. Její fasádu zalije oceán od španělsko-dánského vizuálního dua Desilence v doprovodu hudby držitelky pěti nominací Grammy Suzanne Ciani. 

„Letošní program přináší uznávané světové digitální umělce a umělkyně a zástupce nejžádanějších českých autorů a autorek, jako je Filip Hodas nebo Jana Bernartová. Vedle toho festival spolupracuje s předními kulturními institucemi a spolky, jako jsou Pražský hrad, Kunsthalle Praha, Národní galerie v Praze, Národní divadlo, CAMP nebo rakouský festival Arts Electronica a spolek Díky, že můžem. Toto propojení přináší publiku nevídané zážitky, které propojují historické a moderní perspektivy v symbióze umění a technologie,“ říká hlavní kurátor Signal Festivalu Pavel Mrkus

V rámci otevřené výzvy Signal Calling ve spolupráci s PrusaLabem, prototypovou dílnou Josefa Průši, vznikl datový totem Audire Fluctus. Transmediální sochu na pomezí světelného objektu a interaktivního díla vytvořil intermediální umělec Kryštof Brůha. Na Piazzettě Národního divadla bude monitorovat rušnou technologickou aktivitu okolí a zviditelňovat ji jako barevnou a dynamickou texturu.

Letošní Signal Festival nabídne dvacet dva instalací, sedm z nich je exkluzivně za branami Galerijní zóny. Vstupenky jsou již k zakoupení. Na výběr jsou dva typy: Signal Plus je pro každého návštěvníka festivalu, který chce prozkoumat vše. Signal VIP umožní zažít festival v unikátní komorní atmosféře, bez front a navíc s welcome drinkem v Kunsthalle Praha. 

Signal Forum 

Festival poprvé doplní nová platforma pro vzdělání a networking, konference Signal Forum. Nové evropské kreativní fórum vzniklo v inspirativní spolupráci se slovenským festivalem Sensorium. Uskuteční se 11. a 12. října v CAMPu. Všichni, kdo se zajímají o trendy 21. století, mohou vybírat z přednášek, workshopů i doprovodných aktivit. Signal Forum propojí profesionály z oblasti umění, vědy a technologií. Na akci přiveze osobnosti, jako je astrobioložka z NASA Michaela Musilová, odbornice z CERNu Ariane Koetek, performativní dvojice programátorů Foxdog Studios či kreativní studio Superbien, kteří svým videomappingem osvítili i americkou Empire State Building.

zdroj: Signal Festival