• Lifestyle  • Zlepšete komunikaci: Jak se správně hádat

Zlepšete komunikaci: Jak se správně hádat

DailyStyle Vám přináší nový seriál osobního rozvoje! Jednou měsíčně zde objevíte článek, zaměřený na zvládnutí komunikace, nebo vylepšení osobních či pracovních vztahů. Dnes se zaměříme na téma hádky a jejího úspěšného vyřešení. Kdo z nás nezažil situaci, kdy ten druhý pronese něco, s čím hluboce nesouhlasíme, či se nás to dotýká, a cítíme, že každou chvíli vybuchneme? Nebo, když už výměna názorů přerostla v otevřený konflikt? Jak z takového nesouladu vytěžit maximum, aby se diskuze nezměnila v nezdravou hádku? Sestavili jsme pro Vás 5 základních pravidel „zdravé“ hádky, jejichž dodržování může pomoci výrazně zlepšit vaší komunikaci a vztahy.

  1. Problémy se snažte řešit hned, ne s časovým odstupem

Pokud Vás partner udělá něco, co Vás podráždí, nebo naštve, je jen na Vás, zda se rozhodnete mu o tom říci, a nebo se se svými pocity vypořádáte sami. Pokud to ovšem výrazně zkazí Vaší náladu, je určitě lepší hned „vyklopit“, co Vám vadí, než to v sobě dusit (samozřejmě v případě, že to dovolují momentální okolnosti). Pokud nezvládnete nebýt takzvaně „zpruzení“, druhý Vaší náladu stejně určitě vycítí a začne jí zrcadlit. Zkazíte tak den oběma a v závěru se pravděpodobně pohádáte tak jako tak, takže s chutí to toho – není na co čekat!

  1. Naučte se problémy komunikovat bez osobních útoků

„Odosobnění“ hádky je jeden ze skvělých triků, jak zmírnit napětí a dostat se ke kýženému kompromisu. Zásadně nepoužívejte žádné vulgarismy, nadávky a podpásovky, ale zkuste zajít ještě dále. Například na místo: „Ty jsi tak hloupý! Jak můžeš věřit takové nejapnosti, kterou mi tu vykládáš?!“, můžete říci něco ve stylu: „S touhle teorií mám trochu problém, něco mi na ní nehraje, přijde mi dost těžko uvěřitelná…“. V obou případech říkáte ve skutečnosti téměř totéž, ale druhá varianta bude působit zaručeně mnohem méně útočně a nepovede k eskalaci konfliktu. Slovně tedy útočte vždy jen na problém, ne na partnera!

  1. Naučte se popsat své pocity, místo obviňování druhého

Tento bod se velmi podobá tomu předchozímu a v podstatě ho jen více rozvíjí. Pokud Vám něco vadí, místo útoku na druhého se pokuste pouze bez jakéhokoliv nátlaku popsat, s čím máte problém, a jak to na Vás působí. Věty začínejte v první osobě jednotného čísla.

  1. Problémy nehromaďte, neřešte minulost

Odolejte pokušení vyčíst partnerovi v hádce ještě všechny další újmy, které se ve Vás nahromadily za poslední půlrok, či mu připomínat jiná, již dříve prodiskutovaná, selhání z minulosti. Stejně tak, pokud se ten druhý snaží převést problém někam jinam, rozmělnit ho nebo úplně překroutit, buďte ve střehu, abyste mu dokázali zdvořile, ale důrazně připomenout, o čem se bavíte. Nenechte se stáhnout od původního problému kamkoliv jinam!

  1. Nezvedejte hlas, potlačte ego

Kdy se stává normální zdravá diskuze hádkou? Jedním z jejích hlavních rysů je určitě tolik známé a charakteristické zvyšování hlasu, které prozrazuje naše nezvládnuté emoce. Jakoby symbolizovalo, že se dva lidé navzájem vnitřně vzdalují. Pokud ucítíte, že k němu máte tendenci, zkuste se vědomě zaměřit na opak: hlas ztište, zpomalte Vaší mluvu a zkontrolujte řeč těla, aby nebyla agresivní. Pozorujte svoje pocity a sami pro sebe si zanalyzujte, co Vám vadí a proč. A hlavně – neberte si nic příliš osobně!

zdroj: 1