• Lifestyle  • Jak zvládnout small talk a předejít trapné chvíli ticha

Jak zvládnout small talk a předejít trapné chvíli ticha

Small talk, aneb umění mluvit o ničem, je rozhovor zaměřený na vytváření nebo rozvíjení vztahu s druhými lidmi. Mnohým dělá velké problémy a někdy je přivádí do trapných situací. Poradíme vám, jak se v něm zdokonalit a neskončit u „dnes je ale teplo“.

Se small talkem se setkáváme téměř všude, hlavně v momentech, kdy jsme ve společnosti někoho, koho neznáme vůbec nebo jen málo. Je vhodným prostředkem k tomu jak příjemněji vstoupit do kontaktu s kolegy, obchodními partnery, lidmi na party či třeba ve vlaku. Správně bychom měli touto cestou u druhých vzbudit sympatie a důvěru.

Psycholožka a profesorka Univerzity Britské Kolumbie Gillian Sandstrom zjistila, že small talk s lidmi, které neznáte, vám může zvednout náladu a zvýšit pocity sounáležitosti. Účastníci experimentu, kteří od ní dostali za úkol při nákupu kávy s baristou prohodit pár slov namísto neosobní ekonomické transakce, odcházeli z kavárny s daleko pozitivnějším pocitem než ti, kteří se měli snažit o co nejrychlejší nákup bez zbytečného zdržování se.

K podobnému závěru došel i behaviorální psycholog Nicholas Epley z Chicagské univerzity. Ten ve svém experimentu přišel na to, že ti účastníci, kteří si při dojíždění do práce v dopravním prostředku popovídali s neznámým člověkem, hodnotili cestu pozitivněji než ti, kteří se do žádné sociální interakce nepustili.

Small talk je ze své povahy krátkou konverzací. Nejde ani tak o téma, jako o samotnou interakci. Vyhněte se při něm soukromým tématům, financím, náboženství či politice (tím se bohužel v našich podmínkách, obzvlášť před volbami, lidé moc neřídí), snažte se být pozitivní, usmívejte se a když budete mít kontroverzní názor, radši si ho nechte pro sebe. I když jde spíše o bezděčné tlachání, vnímejte osobu, se kterou mluvíte a dejte jí dostatek prostoru – nevedete monolog. Buďte dobrými posluchači, neskákejte vašemu konverzačnímu partnerovi do řeči, pokládejte otázky (ale taky si dejte pozor, ať se jen neptáte – není to výslech).

Nebavte se o počasí. Je to časté odrážecí téma a asi tím nic nezkazíte, ale taky ho hned vyčerpáte a asi všichni víme, že je to jednoduše nuda. Pozorujte okolí, které vám jistě nabídne hned několik témat k hovoru. Na firemní akci či konferenci okomentujte raut, program, vyzdvihněte, která přednáška vás zaujala. Ve vlaku či autobuse se můžete pobavit o místě, které jste právě navštívili nebo kam cestujete. Před kolegy z práce se zmiňte o nedaleké kavárně, která by mohla být ideálním místem na společný oběd či schůzku s klientem. Zeptejte se jich, jestli viděli ten či onen film a dejte jim prostor vyjádřit svůj názor.

Velký úsměv a (zdravé) sebevědomí vás dostane kamkoliv. Nemusíte být nejchytřejší v místnosti, důležité je, aby se lidé ve vaší přítomnosti cítili dobře. Rychle a efektivně toho docílíte lichotkami. Nemělo by jich však být příliš a neměly by být přímé. Chvalte dámě šaty či parfém, ne výstřih.

S pozorováním souvisí i ochota pomoci. Nebojte se někoho požádat o pomoc nebo ji naopak nabídněte. Když uvidíte, že někomu na ulici vypadla z kapsy rukavice, v MHD jízdenka, kolegyně táhne objemné štosy papírů apod., neignorujte to. Možná „jen“ pomůžete a půjdete si svojí cestou, ale třeba tak zapředete rozhovor.

Pokud jste třeba na party a chcete se přidružit ke skupině lidí, sledujte neverbální signály přijetí. Pokud si stále udržují uzavřený kruh a neudělají vám místo, znamená to, že nejste vítáni – v takovém případě raději vyhledejte společnost někoho jiného. Pokud se připojíte, udržujte se členy skupiny oční kontakt a do hovoru se zapojujte pozvolna. Někdy je zase snazší se dát do řeči s osamoceným člověkem. Vyhledejte jeho pohled, usmějte se na něj a pokud vám úsměv oplatí a vypadá to tak, že by se bavil rád, ale třeba se jen stydí, započněte konverzaci vy.

V případě, že se s někým čerstvě seznamujete, oslovujte ho jménem. Ujistíte se, že si ho pamatujete správně, a zároveň u druhé osoby vzbudíte pocit důležitosti.

Pokud se rozhodnete někomu radit, bylo by dobré se zeptat, jestli má o danou radu zájem. Dávejte takové tipy, u nichž jste si jistí, že budou mít pro vašeho partnera užitek.

Nepomlouvejte – nikdy si nemůžete být jistí, v jakém vztahu je dotyčný s osobou, o které nemluvíte zrovna nejlépe, nebo jestli vás nenapráská.

Small talk využijete nejen pro vyplnění ticha ve výtahu nebo při čekání ve frontě v kantýně, ale i jako mocný nástroj, který prolomí ledy, pomůže vám lépe poznat druhé a položí základy pro další hlubší konverzaci či dlouhodobé přátelství.

Doporučeni na závěr: Pokud byste se o tom, jak na small talk, chtěli dozvědět více, přečtete si např. publikaci Jak se stát mistrem malých rozhovorů, která je k dispozici online.

Zdroj: Unsplash