11. ročník oblíbeného Signal Festivalu
Signal Festival vstupuje do své druhé dekády. Jedenáctý ročník, který proběhne od 12. do 15. října, uvede dílo Jana Kalába, expozici pro děti a největší galerijní zónu ve své historii. Jeho vizuální identitu vytvořila umělá inteligence.
Signal Festival spojuje současné vizuální umění, prostory města a moderní technologie. Dnes už se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších kulturních akcí v České republice. Historie festivalu sahá do roku 2010, kdy se uskutečnil videomapping k 600. výročí staroměstského orloje. Videomapping se setkal s úspěchem, a tak vznikla myšlenka na festival zaměřený na světelné umění. Signal Festival, jak ho známe dnes, spatřil poprvé světlo světa v roce 2013.
Jedenáctý ročník, která se koná od 12. do 15. října, představí dílo českého výtvarníka Jana Kalába pracující s perspektivou i barvami či velkoformátové interaktivní dílo mexicko-kanadského umělce Rafaela Lozano-Hemmera, které díky termokamerám budou tvořit sami návštěvníci. „Rafael Lozano-Hemmer patří mezi nejvýznamnější současné vizuální umělce. Svá díla vystavoval třeba na Benátském bienále, v MoMA a Guggenheimově muzeu v New Yorku nebo ZKM v Karlsruhe. Za svou tvorbu získal také hlavní cenu na festivalu Ars Electronica nebo britskou cenu BAFTA. Patří mezi špičku vizuálních umělců současnosti. Mám proto opravdu velkou radost, že je součástí festivalu,“ říká ředitel festivalu Martin Pošta.
Největší galerijní zóna a sedm placených instalací
Novinkou letošního programu je dětská instalace Signal Playground: Duha od českého kreativního studia 3dsense, která bude v době konání festivalu přístupná už od 14 hodin. Festival dále nabídne největší galerijní zónu ve své historii. Ta zahrnuje sedm unikátních instalací českých i zahraničních umělců. Galerijní zóna uvede španělské audiovizuální studio Playmodes, které představí v Hale 13 Holešovické tržnice největší instalaci letošního ročníku dosahující délky 25 metrů a šířky přes 12 metrů, s názvem Horizon. Zažijete před ní pocit mizejícího a pulzujícího horizontu. Norsko-portugalské studio Entangled Others ve videích s názvem Sediment Nodes promítne mikroorganismy vygenerované umělou inteligencí. Polský kolektiv Ksawery Komputery pak připraví pro prostor barokní Invalidovny interaktivní světelnou instalaci Flux, kterou budete moci ovládat pomocí vlastních gest a hlasu.
Oblíbené videomappingy a další instalace zdarma
Dalších třináct volně přístupných děl včetně videomappingů bude k vidění na dvou festivalových trasách – Centrum a Karlín / Holešovice. Oblíbené videomappingy tentokrát festival představí dva – maďarský umělec András László Nagy vůbec poprvé rozsvítí budovu Městské knihovny Praha na Mariánském náměstí a ikonický kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí oživí japonské studio Flightgraf.
K vidění bude hned několik děl výrazných českých umělců. Sochařská instalace Irideus Bulla světoznámého českého umělce Jana Kalába rozehraje hru perspektivy, barev, světla a rytmu. Instalace bude umístěna na náměstí Republiky před Palladiem. Kateřina Šedá, česká konceptuální umělkyně, která se zabývá společenskými tématy, vytvoří pro Signal Festival dvouletý projekt Pacific Prague Trail, který je metaforou fenomenální dálkové stezky Pacific Crest Trail. Projekt svou cestu začne na Lyčkově náměstí v Karlíně. Na parkovišti hotelu Andaz Prague uvede monumentální designér Václav Mlynář dílo Kaluže, které velkoryse pracuje se základními elementy, jako je světlo, voda, pohyb, zvuk a prostor.
Signal Festival i v tomto roce navazuje na úspěšné spolupráce. V Kunsthalle Praha vznikne výstavní projekt s názvem The Grief of Misfit Cathedrals, zabývající se fenoménem opuštěných industriálních komplexů. Výstava zůstane v Kunsthalle Praha i po skončení festivalu a k vidění bude až do 14. ledna 2024. Ve spolupráci s Muzeem města Prahy nabídne Signal Festival návštěvníkům unikátní zážitek – vůbec poprvé od začátku rekonstrukce muzeum zpřístupní během festivalu své prostory na Florenci. Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost vstoupit do druhého patra hlavní budovy ještě před dokončením rekonstrukce. Laterna magika zde navíc představí svůj projekt Labyrint principů, který odkazuje k nejdůležitějším technologickým a myšlenkovým milníkům své historie.
Kostel U Salvátora nabídne jedinečnou zvukovou instalaci Imerze od Michala Rataje a Jana Trojana, doplněnou o scénografickou realizaci Dragana Stojčevského původně vytvořenou pro inscenaci Král Oidipús v Národním divadle. Zvuková instalace vznikne u příležitosti výročí 100 let Českého rozhlasu.
Nejen instalace, ale i diskuze
Část programu je i letos zdarma, pokud ale chcete prozkoumat všech dvacet festivalových instalací, musíte si koupit vstupenku. V prodeji jsou dva druhy, a to Signal Plus, umožňující vstup do galerijní zóny festivalu po celou dobu jeho konání, a Signal VIP pro ty, kteří chtějí zažít festival v unikátní komorní atmosféře, bez front a čekání, s komentovanou prohlídkou a welcome drinkem.
Program festivalu se letos prvně odehraje i mimo hlavní festivalové trasy. Projekt Satelity upozorní na trojici existujících děl ve veřejném prostoru od Zdeňka Sýkory, Jiřího Příhody a Federica Díaze, která během festivalu doprovodí nové světelné i zvukové projekce. Zahájení jedenáctého ročníku proběhne ve čtvrtek 12. října v 19 hodin na Karlínském náměstí. Jeho doprovodný program ale odstartuje už v pondělí 9. října a nabídne diskusní panely Signal Talks, skupinovou výstavu ELEKTROSALON: From the Rave to the Gallery a sérii audiovizuálních představení VEKTROSKOP v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.
Zdroj: Signal Festival archiv