• Lifestyle  • Kolekce SPOJENI: Jedinečné zachycení malby v kolekci prstýnků

Kolekce SPOJENI: Jedinečné zachycení malby v kolekci prstýnků

Designblok se nezadržitelně blíží a s ním i zvědavost, co nám letos nabídne. A nebude toho málo. Těšit se můžete i na ojedinělou kolekci prstýnku zachycujících malbu šperkařky Lenky Kerlické.

Lenka Kerlická se věnuje tvorbě organických zlatých šperků a hodinek, jak pro ženy, tak pro muže, kteří milují výrazné a osobité šperky. Její tvorba je charakteristická svou neotřelostí, umělečností, používáním materiálů té nejvyšší kvality, inovativním zasazováním drahých kamenů, propracovanými a ručně tvarovanými detaily a kreativní hrou s kontrasty. Šperky ihned zaujmou a jsou jako dělané pro jedinečné příležitosti.

A právě Lenka spolu s uměleckým duem Ondrash&Kašpárek představí na letošním 25.ročníku Designbloku limitovanou sérii prstenů s názvem SPOJENI, která v 18 karátovém zlatě zhmotňuje malbu akrylem z vodní hladiny.

Nosným tématem letošního ročníku je Cesta. Cestou je několikaměsíční spolupráce dvou týmů v čele s trojicí současných umělců propojující metody moderní 3D technologie s precizností tradičního zlatnického řemesla za dosažení co nejvěrnějšího zachycení rozlivu barev na vodní hladině. Ondrash&Kašpárek tuto techniku definují jako postup, který dokáže do zlata zachytit veškeré jemné nuance organicky-abstraktních tvarů plné černých děr i nespoutaných vlnitých linií. Torza prstenům, která jsou tvarována ve zvětšeném měřítku ze sochařské hlíny, což umožňuje soustředit se na veškeré vrstvy i kontury, se snímají pomocí 3D skeneru. Spolu s Jakubem Vychodilem se podařilo dojít k metodě přenosu reliéfní malby na 3D povrch prstenu, ty se následně vytisknou na 3D tiskárně a slouží jako vzor pro vznik výsledného zlatého šperku, jehož každý drobný detail vznikl dokonalou ruční prací. V průměru trvala výroba každého jednotlivého prstenu několik desítek hodin.

Kolekce unisexových prstenů SPOJENI využívá zlato jako takové plátno pro malování organických struktur evokující třeba tok vody. Série je tvořena osmi kreativními provedeními, přičemž každý design je vyroben pouze v počtu deseti kusů. Takže je to velká limitka. Expozice bude k vidění od 4. do 8. října 2023 k v Uměleckoprůmyslovém museu v rámci kurátorského výběru High Craf.

Zdroje: 1,2,3