• ppl talk  • 1O nejlepších galerií v PRAZE

1O nejlepších galerií v PRAZE

1.     Začněme u Národní galerie. Pod kterou spadá hned několik poboček. Pokud chcete vidět opravdové klenoty současného umění, neměli byste vynechat. Veletržní palác, klenot české funkcionalistické architektury, je místem, kde se divákovi představuje unikátní soubor českého i zahraničního moderního a současného umění. Obsahující jedinečná díla nejzvučnějších jmen jako Pablo Picasso, Georges Braque, Auguste Renoir, Vincent van Gogh, Gustav Klimt a mnohých dalších. Svůj den pak můžete zakončit v jedinečných porstorách Café Jedna.

dostavba-a-rekonstrukce-veletrzniho-palac_src_3

Další pobočky:

Anežský klášter – Česká gotika.

Šternberský palácEvropské umění od antiky do závěru baroka. (Zde můžete vidět Dürerovu Růžencovou slavnost).

Schwarzenberský palác – Baroko v Čechách.

Palác Kinských – Umění starého světa.

2. Ghmp – Další síť výstavních prostorů hlavního městapo celé Praze.

Záruku kvalitní výstavy najdete v Městské knihově, 2. patro. S aktuální výstavou retrospektivy Jana Kubíčka. Dalšími vsýtavními prostory, které vás ohromí svojí barokní architekturou a zároveň viditelnými stopami času je Colloredo-mansfeldský palác, kde kromě stále expozice vystavuje i Jan Pfeifer.


image_gallery

Velkou novinkou je otevření Domu Fotografie, nad kterým se spekulovalo už leta. V prosinci zahájila výstavu Nová slovenská vlna, štafetu 1.4. přebírá Jiří Kovanda.

Další zajímavé výstavy najdeme i v Domě u Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí, nyní se můžeme těšit na trochu komerčnější výstavu, zato ojedinělou – Tim Burton. Jedinečnou architekturu můžeme ocenit v Bílkově vile, která sloužila jako ateliér F. Bílka.

Další: Dům U Zlatého prstenu (Život galerie hlavního města Prahy). Bílkova vila v Chýnově, zámek Trója (Vášeň a ideál).

3. Galerie Rudolfinum – Záruka kvality. Ano galerie Rudolfinum nikdy nezklame, její velké výstavní prostory umožňují jedinečný zážitek. Pečlivě vybrané výstavy zahraničních ale i českých tvůrců. Vzhledem k původnosti historické budovy nacházíme příjemný kontrast kontroverzních výstav.

(Only The Good Ones: The Snapshot Aesthetic Revisited, Cake and Lemon Eaters. Viktor Pivovarov a Ged Quinn)

28465_w

4. DOX

Centrum současného umění, architektury a designu. Surová struktura, jednoduché linie, čisté a vzdušné prostory.  Moderní teprve pět let stará galerie. Založena z důvodu absence podobného alternativního centra. Obrovské výstavní prostory a hned několik expozicí vám zaručí program na celé odpoledne. Den pak můžete zakončit v místní kavárně nebo galerijním obchodě.

(Kde domov můj, Plakát v soubojii deologií 1914 – 2014)

DOX_objekt_panorama

2011-06-20-210037DG_DOX_by_Qubus04

 

5. Muzeum Kampa. Nadace Jana a Medy Mládkových o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století Františka Kupky a Otto Gutfreunda a o Sbírku středoevropského moderního umění, která hluboce vypovídá o historii tzv. východního bloku a zároveň přispívá k našemu současnému kulturnímu uvědomění.

(Josef Šíma)

Abakanowicz figures

 

Máme za sebou první pětku velkých výstavních sálů, toho nejznámějšího a nejlepšího, co byste neměli zapomenout navštívit. Pojďme se ale posunout dál. A to sice mezi menší galerie a výstavní prostory, o kterých musíte vědět!

6. Atelier Josefa Sudka (Michal Czanderle) a Špálova galerie (Petr Písařík, Kdo to tady myslí vážně). Jejichž sbírky vlastní PPF. Atelier Josefa Sudka je kouzelná výstavní galerie ve dvoře jednoho újezdského domu. Atmosférou Galerie Václava Špály se nachází v prosklené funkcionalistické budově na Národní třídě

loc-55_3

7. Galerie Futura

Centrum současného umění FUTURA je soukromá nezisková organizace fungující
výlučně na základě grantových aplikací a starající se o dva výstavní prostory
věnované současnému umění.

Výstavním prostorem galerie FUTURA je třípodlažní budova v pražské čtvrti Smíchov. Od roku 2003 zde byly v kolektivních i samostatných výstavách prezentovány práce mnoha známých a mezinárodně uznávaných umělců ze zahraničí i z České republiky, například  Lawrence Weiner, Bas Jan Ader, Betrand Lavier nebo Carsten Nicolai, Mircea Cantor a Hubert Duprat.

(Pavel Sterec (cz),Roee Rosen (IL): O stromech a věcech)

futura3 (1)

8. Karlín Studios

KARLIN STUDIOS, je bývalá tovární hala ČKD v pražském Karlíně, zahrnuje 500 m2 výstavních prostor vedených týmem FUTURY a 17 ateliérů, které jsou pronajímány za příznivou cenu českým a zahraničním umělcům nejméně po dobu 1 roku. KARLIN STUDIOS dále poskytují plochu pro dokumentační centrum Nadace pro současné umění, což je rozsáhlý archiv českých současných umělců a dvě nezávisle na sobě provozované galerie.

(Vlčice noci II. – zima)

Domaci-krajiny_01

 9. Chemistry gallery

The Chemistry Gallery je kreativní instituce určená pro seriózní komerční a odbornou prezentaci děl současných mladých umělců jak z České republiky, tak ze zahraničí. Cílem The Chemistry Gallery je přispět k vzájemnému porozumění a interakci mezi světem současného vizuálního umění a veřejností a vyvolat tak zájem o mladé moderní umění a nové umělecké trendy, hnutí či tvůrčí koncepty.

(Pavel Příkaský: Dvojité dno)

135

 10. Dvorak sec contemporary

Dvorak sec je galerie zabývající se výlučně kritikou významných děl současného umění produkovaných současnou generací. Umělci ze Spojených států, Británie, Německa a České republiky.

(Slowak now!)

001

Zdroj foto: google.com