• Styling  • 6 nápadů, jak si zorganizovat vlastní šatník

6 nápadů, jak si zorganizovat vlastní šatník

Zero waste, minimalismus a slow fashion se čím dál tím více dostává do povědomí široké veřejnosti. My se tomu dnes budeme věnovat na úrovni módy a vaší skříně!

S blížící se zimou je zapotřebí protřídit váš šatník. Vytřídit letní věci a kupičky s roláky přesunout dopředu. Pomalu se o hlavní roli perou šály, rukavice a teplé svetry. Jak tedy ušetřit místo, peníze a mít dobrý pocit? Prozradíme vám několik tipů, jak toho docílit!

1.) Minimalismus

Víte, co je capsule wardrobe?

Čte se „kapsl wardroub“ a znamená něco jako „kompaktní šatník“. Právě teď válcuje zahraniční blogy i YouTube a dávám tomu tak rok, než o ní budou psát všechny dámské časopisy i u nás. V původním přísném pojetí znamená, že si vyberete 33 kusů oblečení pro jedno roční období. Ty ostatní schováte mimo dohled. Při příští obnově, třeba na jaře, je zase vytáhnete a vytvoříte si ze všeho, co máte k dispozici, novou sestavu. Počítají se jenom „viditelné“ vrstvy civilního oblečení. Nezahrnuje spodní prádlo, teplé zimní vrstvy ani výjimky jako večerní šaty nebo sportovní oblečení.

Tomuto „trendu“ podléhá čím dál tím více žen (a nejenom těch!). Nejen, že ušetříte moře času, ale taky financí a prostoru! Tento trend si zakládá na jednoduchosti. Jde zde o to, abyste měli ve skříni opravdu pár kousků, které ale zároveň budou dobře kombinovatelné (barva, střih, materiál). Budou z kvalitních materiálů, nadčasové a pohodlné. Tento jednoduchý outfit pak můžete jednoduše doplnit třeba kabelkou, řetízky, hodinkami… Ale základ je jednoduchý.

Toto všechno vám ušetří opravdu velké množství času. Navíc jednoduše sestavené outfity působí daleko více upraveně, elegantně a nenuceně.

2.) Krabičkování, ramínkování a komínkování

Dalším typem, vztahujícím se k organizaci šatníku, je „krabičkování, ramínkování a komínkování“. Jednoduše to znamená to, aby každý kus vašeho oblečení měl ve kříni dané pevné místo. Oblečení, které nosíte často, naskládané v komíncích v předních částech skříně, oblečení letní vzadu. Na ramínkách věci, které se jednoduše muchlají nebo které nosíte každý den.

Do krabiček pak můžete dát drobnější doplňky (imní čelenky, rukavice, ponožky, spodní prádlo, klobouky…). Nebude se na to prášit a budete to mít vše hezky pohromadě!

Super tipem je také řazení podle barev. Ulehčí vám to práci a bude to vypadat dobře i po estetické stránce. Pro puntičkáre doplňujeme také nápadem řazení podle materiálů.

Možná to zní trošku přehnaně a možná vás také napadají otázky jako „Proč se tímto vůbec zabývat a ztrácet čas?“, ale věřte, že v dlouhodobém měřítku právě čas náramně šetříte!

3.)  Noste jen to, v čem se cítíte dobře!

To je zcela zásadní. Přiléhavé a obepínací sukně jsou možná sexy, ale  když se v nich nebudete cítit dobře, tak tak nebudete ani vypadat. V módě je nepřeberné množství možností, a vy tak máte tolik šancí, najít právě tu svou!

Netěsněte se v upnutých rourách jenom proto, že je to IN. Klidně sáhněte po zvonáčích, mom jeansech nebo širokých kalhotách z manšestru. Navíc právě tohle všechno je konečně také IN! Nezáleží na tom, co vám ukazují v časopisech, noste to, co je vám pohodlné. Inspirujte se třeba jenom barvou, střihem nebo materiálem! Vůbec nemusíte v konfekcích hledat přesně ten samý kousek za hříšné peníze! Móda je o nápadech, individuálnosti, volnosti a také o tom, že každý může být ráno před skříní svým návrhářem!

S probíhajícím podzimem sáhněte po vašem oblíbeném svetru a klidně ho zkombinujte s rolákem z pět let staré kolekce.

Letos letí snad všechno, na co si vzpomenete! V kurzu budou šílené vzory i tlumené zemité odstíny. Inspirujte se a přetvořte si to přesně tak, jací jste vy!

4.) Dejte přednost kvalitě před kvantitou

Doby, kdy jste musela mít ve skříni 2500 párů bot jako Carrie ze Sexu ve Městě jsou dávno pryč. Naštěstí! I zde je na místě připomenout slow fashion, podporu lokálních značek, a upřednostnění kvality před kvantitou.

Pořiďte si na letošní chladné dny místo obvyklých tří párů jenom jeden za stejnou cenu. Investujte do kvalitních materiálů a nadčasových kousků, které se nebudete stydět vytáhnout i další rok.

Nejen, že ušetříte peněženku, ale také přírodu!

5.) Podporujte lokální návrháře

V České republice každoročně narůstá počet lokálních modních návrhářů, kteří tvoří krásné a originální kousky za přijatelné ceny. Přesvědčit jste se o tom mohli například na každoročně se konajícm DESIGNBLOKU či FASHIONWEEKU.

Bývá pravidlem, že za lokální módu, vytvořenou šikovnými rukami návrhářů, si připlatíte více, než za zboží vyrobené v klasických konfekcích a módních řetězcích. Na druhou stranu, móda od návrhářů má velké množství plus! Ať už to je kvalitní materiál nebo originalita (nestane se vám, že v tramvaji potkáte 5 holek oblečených ve stejném tričku, jako to často s konfekcemi bývá). Navíc podporujete domácí trh, bojujete proti černé práci a jste zase o krok blíže k ekologickému způsobu života.

Kupte si jedno kvalitní tričko od lokálního výrobce ve vašem městě, místo sedmi nekvalitních z fast fashion řetězce.

6.) Nakupujte srdcem

O tom to celé je. Nakupujte tak, jak nejlépe dokážete – podle vašeho vědomí a svědomí.

Šijte, když vám to udělá radost a líbí se vám to! Nakupujte slow fashion a nebo si jednou za čas kupte tričko v H&M. Je to na vás…

Recyklujte! Staré věci předělávejte nebo darujte. Nechte vdechnout starým věcem nové kouzlo!

Móda nezná hranic! Kupujte si to, v čem se cítíte dobře.

Inspirujte se, ale nenuťte se do ničeho. Móda má být zábava, nemáte být její otrok.

Je naprosto v pořádku, když se ráno vzbudíte a budete mít chuť strávit ho v pyžamu. Stejně tak je v pořádku, když do města pro rohlíky vyrazíte v šatech a botách na podpatku.

A rada na závěr: Noste to, co máte rádi, co je vám příjemné. Udělejte si z ranní návštěvy skříně příjemný obřad a ne otravnou povinnost! 

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4