• Styling  • Capsule wardrobe

Capsule wardrobe

Plná skříň oblečení, ale přesto nemáte co na sebe. Začarovaný kruh nakupování a nenošení. Jak z  toho ven? Odpovědí by mohla být Capsule Wardrobe.

A co, že to vlastně capsule wardrobe je? Jedná se o minimalisticky pojatý šatník skládající se z několika základních kusů oblečení, které nevycházejí z módy a jsou doplněné několika dalšími sezonními kousky. Důležité také je, aby vám tyto kusy oblečení padly a vy se v nich cítily pohodlně.

Při zakládání capsule wardrobe platí hlavní pravidlo, a to že kvalita > kvantita. Místo tří levných bílých triček si kupte raději jen jedno, ale to, které vám vydrží déle než dvě vyprání. I když se v různých článcích dočtete přesné počty, kolik by měla taková capsule wardrobe obsahovat kousků, je to více méně individuální. Někdo si vystačí se třiceti kusy oblečení, někdo s padesáti. Pokud se děsíte takové radikální změny, pro začátek stačí zredukovat obsah skříně tak, aby vám nepraskala ve švech. Snažte se uvažovat na tím, jak byste daný kus oblečení kombinovaly. Třeba již zmiňované bílé triko – zkombinujete ho s kraťasy, kalhotami, sukní nebo se šaty a pokaždé dostanete jiný výsledek. Takové věci do capsule wardrobe rozhodně patří. A pokud se mermomocí nechcete vzdát toho filtrovaného topu, co kdyby se ještě hodil, tak si ho dejte někam mimo.  Nevyhodíte ho, ale přitom vám nebude zabírat místo ve vašem novém minimalistickém šatníku.

Pomalu se přesuneme k nějakým základům, které by měla capsule wardrobe obsahovat. I tohle je však individuální, pokud například vůbec nenosíte džíny, dosadíte si místo nich něco, co nosíte – třeba sukni.

Prvních deset základních kousků, které byste v šatníku měly mít.

Tílko, ať už bílé, černé nebo šedé. Univerzální, bez potisku, které si můžete vzít k džínám jen tak a nebo pod košili

Jedno barevné triko s krátkým rukávem

Triko s dlouhým rukávem. To můžete zvolit třeba s pruhy, nebo jen jednobarevné

Košile, halenka

Černé šaty

Kardigan

Blazer

Dobře padnoucí džíny, nebo klahoty

Černá sukně – pouzdrová, kolová, mini, záleží na stylu.

Svetr

(základní kousky v šatníku můžou vypadat například takto)

Důležité je zmínit, že capsule wardrobe se obměňuje každé roční období, ze zřejmých důvodů. Asi těžko byste zimu ustáli v letních šatičkách a sandálcích, a to platí i naopak – vlněný kabát v létě taky neobstojí.

Teď se podíváme na příklad capsule wardrobe, která obsahuje 37 kousků a je to jarní capsule. Jak můžete vidět, obsahuje 15 triček, 6 spodních dílů, 5 svrchníků, 5 kousků šatů a 8 párů bot. Záměrně jsem uvedla příklad jarního šatníku, i přesto, že máme v plném proudu léto, protože pro letní capsule wardrobe si vystačíte i s méně kousky.

Nyní se přesuneme k té letní variantě. V podstatě si  necháte v šatníku základní kousky plus přidáte vyloženě ty letní, jakou jsou šaty, kraťasy, košile bez rukávů nebo tuniky.

A co takové balení na dovolenou? S capsule wardrobe vám to půjde lehce. Zvolíte si pár kousků – kraťasy, šaty, tílka, nějaký ten overal, kalhoty (kdyby bylo chladněji) a nemusíte se bát, že budete připlácet za zavazadlo, nebo že ten kufr vůbec nezavřete.

Tak a můžete se pustit do očisty vašeho šatníku. Neděste se, že pokud chcete začít s capsule wardrobe, budete muset ze dne na den vyhodit většinu vašeho šatníku. Pro někoho to možná může fungovat, ale pro ty z nás, kteří obrací roztrhané triko třikrát a pořád přemýšlí, jestli se na něco ještě nebude hodit,  je to cesta na delší trať. Můžete začít tím, že si sednete, vezmete si papír a tužku a napíšete si třeba 10 kousků oblečení, které nosíte, sedí vám a máte je rádi. Dále si napíšete věci, které ve skříni máte, ale vůbec je nenosíte (ano, třeba ty super šaty, co jste si koupily loni ve slevě a od té doby vám visí s visačkou ve skříni.) Dále si sepište, na jaké akce chodíte, jaké oblečení potřebujete do práce, jestli pracujete v kanceláři, kde je stanovený nějaký firemní dresscode. Jestli chodíte cvičit, navštěvujete často večírky. Všechno tohle byste měly v budování capsule wardrobe zohlednit. Můžete si také sepsat vaší “uniformu”, tedy to, co nosíte nejčastěji, ať už to jsou džíny a mikina nebo sukně. Podle tohoto můžete začít třídit, urovnávat, až nakonec dojdete k vaší ideální capsule wardrobe.

zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,9,10