7 módních knih, které by vám neměly uniknout
Knižních tipů není nikdy dost. Tentokrát jsme se zaměřili na fashion prostředí a vybrali jsme jak marketingově zaměřenou publikaci, knihy plné inspirace a rad v oblékání, tak autobiografie osobností, které se pravděpodobně pro mnohé staly módním i životním vzorem.
Fashion management (K. Haunerová, V. Khelerová, Z. Šimonovská)
Přesto, že se svět módy a marketingu neustále mění a odborné knihy by potřebovaly rok od roku více stránek a aktualizací, je jedna, kterou vřele doporučíme všem, kteří se zajímají o módu a management, a to jak ve volném čase, tak studijně či pracovně. Jedinečná publikace, na které vedle Vladimíry Khelerové a Zuzany Šimonovské pracovala ředitelka Institutu módní tvorby Klára Haunerová, se věnuje všem hlavním aspektům, které ovlivňují výrobu a prodej módního zboží. Představuje jednotlivé kategorie módy i celý cyklus od tvorby trendů přes návrh a výrobu zboží až po jeho prodej. Přibližuje úkoly obchodníka, který řeší výběr a objednávky zboží, ukazuje rizika, která při tom podstupuje, ale vysvětluje i další náležitosti spojené s módním byznysem. Kniha dále seznamuje čtenáře s postavením módního průmyslu v celospolečenském kontextu a ukazuje nejen jeho líbivou tvář, ale i stinné stránky, zejména škodlivý dopad na ekologii a nelidské pracovní podmínky při výrobě zboží v rozvojových zemích. Nechybí představení základních právních otázek souvisejících s podnikáním v módním průmyslu, tvorbou značky a bojem proti padělkům, jakož i specifiky některých závazkových vztahů.
Když má žena plán: Život plný dobrodružství, krásy a úspěchu (Maye Musk)
Modelka, nutriční poradkyně a matka v poslední době velmi skloňovaného miliardáře Elona Muska je ve svých 74 letech bezpochyby inspirací pro mnoho lidí – jen na Instagramu ji v současné době sleduje 614 000 lidí. O vysněném životě, který můžete prožívat v jakémkoliv věku, je i její kniha. Ne vždy byl život Maye Musk tak jednoduchý, ne vždy patřila mezi smetánku. V jednatřiceti zůstala na výchovu svých tří dětí sama a ve snaze je zaopatřit se často pohybovala na hranici chudoby. A kdo jsou její tři děti? Zmiňovaný Elon Musk, podnikatel, inženýr a filantrop, Tosca Musk, producentka, režisérka a spoluzakladatelka streamingové platformy Passionflix, a Kimbal Musk, podnikatel a restauratér se zájmem o inovativní pěstitelství a vzdělávání dětí v přírodním prostředí. Maye se potýkala s problémy s nadváhou, působila jako plus size modelka a musela se vyrovnat s věkovou diskriminací v módním průmyslu. Dokázala si vybudovat kariéru respektované dietoložky, a to i přesto, že se často stěhovala z města do města napříč několika zeměmi a dvěma kontinenty a osmkrát v životě musela začínat znova od nuly. Nikdy se nenechala ničím odradit, překonala všechny překážky a díky svému racionálnímu přístupu k životu se nakonec ve svých „nejlepších letech“, jak svůj věk sama označuje, vyhoupla mezi světoznámé celebrity.
Někteří z vás jistě znají online magazín Slow Femme, jehož tým věří v hodnoty jako udržitelnost, transparentnost, lokálnost a etičnost a zároveň autentičnost. To vše se snaží šířit mezi veřejnost, své čtenáře. Spoustu informací, inspirace a praktických rad najdete nejen na jejich webu či Instagramu, ale od loňského roku také v knižním magazínu. 160 stran doplněných o fotografie a ilustrace potěší oko i duši a pomůže vám najít zodpovědný přístup k módě.
Móda za železnou oponou (Konstantina Hlaváčková)
Kurátorka sbírky textilu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze zavzpomínala ve své knize na časy, kdy se Československu mohlo o demokracii zatím jenom zdát. Komunistická ideologie se nemalou měrou podílela na tehdejším způsobu odívání. Například dnešním světem tolik milované džíny byly kdysi považovány za symbol imperialistické rebelie. Teprve s rokem 1989 mohli občané i móda začít konečně svobodně dýchat. Pokud vás zajímá, co nosily ženy minulého století, určitě si tuto knihu plnou zajímavých faktů a dobových fotografií pořiďte – v knihkupectvích ji už ale jen tak neseženete, spíše v elektronické podobě či z druhé ruky.
Moje máma Jana Brejchová (Tereza Brodská)
Atmosféru minulých let spolu s dobovou módou můžete nasát i díky knize, která je životním příběhem herečky Jany Brejchové, jedné z největších českých filmových hvězd, která v šedesátých letech zářila také na evropské scéně. Kniha, jejíž autorkou je Janina dcera Tereza Brodská, vypráví o spolupráci s filmovými kolegy, kteří byli součástí její profesní kariéry a někdy i osobního života. Setkáte se s režiséry Jiřím Krejčíkem či Milošem Formanem a nahlédnete do zákulisí natáčení s herci jako Pierre Brice nebo Jan Werich. Kniha obsahuje nejen neobvykle otevřenou výpověď o soukromém životě Jany Brejchové. Text spolu s mnoha fotografiemi, dopisy, novinovými výstřižky či zápisy z diářů a kronik reflektuje mimo jiné dobu od 60. let do počátků 21. století, a to v oblasti umění, kultury, společnosti či politiky.
My body (Emily Ratajkowski)
V sérii esejů vydaných na začátku listopadu hraje slavné a krásné tělo modelky Emily Ratajkowski ústřední roli, ale jeho majitelka se v textech dotýká mnohem širšího spektra témat: od podmínek práce v módním průmyslu přes problematiku autorských práv po sexuální násilí a obtěžování. Jako teenagerka si dcera učitelského páru uvědomila, že její tělo je cenná komodita, pomocí níž si lze velmi slušně vydělat, a zároveň něco, co jí dává do rukou převahu a jistý typ moci. I díky matce posedlé krásou opustila uměleckou školu a začala si vydělávat jako modelka. Ze začátku pociťovala díky kráse jisté výhody, užívala si pozvání na významné a drahé akce, ale postupem času si začala stále více uvědomovat, že v situacích, které ji měly „zplnomocňovat“ a osvobozovat, cítí naopak bezmoc, nepohodlí či napětí. „Až nedávno mi došlo, že ženy, které se staly mocnými díky vlastní kráse, mají vlastně dluh vůči mužům, jejichž touha jim tuto moc zaručuje,“ píše.
Smart Casual (Daniel Šmíd)
S touto knihou se všichni muži naučí lépe oblékat a vypadat. Je to první kniha o mužských oděvech a souvislostech, která vznikla v česko-slovenském prostoru. Daniel Šmid v ní předává informace o oblékání, doplňcích a obuvi, tipy a praktické návody, jak oblečení moudře pořizovat a užívat.
Bonusový redakční tip: Valentino – Na závěr máme tip pro módní fajnšmekry. Kniha od Suzy Menkes představuje fascinující život a práci Valentina Garavani, italského módního návrháře, parfumérního designéra, podnikatele a zakladatele jedné z nejelegantnějších módních značek. No, investice do knih se vyplatí… Nebo snad ne?