• Fashion News  • Nejkrásnější Couture Modely F/W 2022–2023: Nahlédněte pod pokličku jejich vzniku

Nejkrásnější Couture Modely F/W 2022–2023: Nahlédněte pod pokličku jejich vzniku

Kolekce Haute Couture vždy přitahují zaslouženou pozornost, jsou totiž dokonalou přehlídkou řemeslné zručnosti a inovativního designu snoubícího se s nesmírným kusem kreativity. Podívejte se s námi na nejkrásnější modely čtyř věhlasných módních domů a odhalte zdroj inspirace těchto kolekcí. V závěrečném videu pak můžete nahlédnout do ateliérů Dior, ve kterých dechberoucí umělecká díla vznikají.

Dior

Strom života je hlavním motivem tvorby ukrajinské umělkyně Olesie Trofymenko, kterou se nechala inspirovat Maria Grazia Chiuri pro kolekci haute couture F/W 2022–2023 Dior. Kolekce oslavuje řemesla jako symbol jednoty, ztělesněný stromem života. Chiuri použila v couture kolekci rostlinné motivy i výjimečné výšivky. Vzdušné šaty z šifonu dokonale kopírujíc tělo i perfektně střižené kabáty doplňuje ikonické sako Bar zdobené výšivkami a model Miss Dior posetý květinami evokujícími italské millefiori. Malba a výšivka dodávají modelům emocionální náboj, který je symbolem pro vzdálené kultury a mytologie.

Valentino

Kolekci haute couture Valentino uvedl Pierpaolo Piccioli v Římě na Španělských schodech, vedle kterých dříve sídlil ateliér. Návrhář reinterpretoval oblíbená témata Valentina Garavaniho. Look 1 představuje ultrakrátké šaty ve tvaru koule z 3D kvetoucích obrovských taftových růží. Tento model byl inspirován slavnými šaty Fiesta, které Garavani navrhl pro svoji první kolekci. Dále návrhář poskytl svůj pohled na Valentinovo černobílé téma, které má své kořeny v římských mozaikách a art deco estetice. Look 100 představovala dlouhá nařasená éterická, a téměř beztížná, pláštěnka.

Jean Paul Gaultier

Jean Paul Gaultier dává každou sezónu příležitost jinému návrháři. Tentokrát pozval Oliviera Rousteinga k třetí části svého projektu. Rousteing pak přepracoval slavné modely po svém. Návrhář zahájil show pánskými kousky inspirovanými kolekcí z roku 1994, ve kterých se prolínají prvky tetování, proužky a rozmanitost. Návrhář však nemohl opomenout ani výrazné gaultierovské téma – korzet. Rousteing pak zapracoval své ikonické techniky do řady modelů, například iluze tkaného pánského proužku byl ve skutečnosti vložený bílý krep. Jen výroba právě tohoto modelu trvala 600 hodin.

Chanel

Kolekce Chanel F/W 2022–2023 haute couture od Virginie Viard ožívá v grafických siluetách s jemnými tvídy a sofistikovaným zdobením. V kolekci naleznete dokonalé komplety i dlouhé šaty inspirované modely samotné Coco Chanel, které navrhovala ve třicátých letech. Viard tak předvedla siluety dokonale přizpůsobené tělu s důrazem na ramena, plisované šaty, krajky malované pryskyřicí, vyšívané listy, dekorační potisky, zdobení flitry od Lesage i pštrosí peří na černém šifonu. Paleta barev je pak v kolekci zastoupena jasně zelenou, khaki, béžovou, růžovou a dominující černou a stříbrnou. Jednotlivé modely pak vzdávaly poctu jezdeckému centru, ve kterém se přehlídka konala. Viard tak některé modely doplnila o klobouky se širokou krempou a mohutné kovbojské boty. 

Co je to haute couture a jak vznikají jednotlivé kolekce?

Haute Couture, nebo chcete-li „vysoká krejčovina“, pochází z Paříže z konce 19. století a o udělení oprávnění používat tento titul rozhoduje Fédération de la Haute Couture et de la Mode založená v roce 1868. Kousky haute couture se předvádějí pouze dvakrát ročně, a to nejméně s 35 modely. Ateliér se musí nacházet v Paříži, ale existují i zahraniční nebo korespondující členové, kteří nemají své ateliéry v Paříži, nicméně splňují všechna ostatní kritéria. Haute couture modely si mohou dovolit jen opravdu movití klienti, odhaduje se, že jejich počet je kolem 4000 a patří mezi ně členové královských rodin, milionáři, influenceři, celebrity a podnikatelé. Jedná se o modely šité výhradně ručně, jejichž výroba trvá stovky hodin za použití těch nejlepších materiálů i zdobení, přičemž se řeší i sebemenší detaily. Perly, flitry a třpytivé kameny se našívají jednotlivě, každý záhyb žehlí ručně.

 Podívejte se pod pokličku výroby haute couture kolekce F/W 2022–2023 Dior:

Foto: oficiální stránky značek, Dior, Chanel, Jean Paul Gaultier, Valentino

Video: Dior official youtube chanel