ČISTÝ PURISMUS V SINGAPURU
Residence Mimosa Road realizovaná teamem architektů singapurského studia PARK + Associates je jedinečnou syntézou asijské střídmosti a světového looku, které si uvědomíme již při prvním pohledu na celý dům. Harmonické spojení betonu, oceli, skla a dřeva, tedy na první pohled poněkud nesourodých materiálů, působí v celkovém konceptu neuvěřitelně uklidňujícím dojmem.
Dům okouzlí každého příchozího již při vstupu na pozemek. Zajímavá kompozice jednotlivých „kvádrů“ evokuje dojem ledabyle naskládané dětské stavebnice, přičemž se zdá, že jedna její část, pod níž se nachází kryté stání pro auta, je nesena pouze tenkým betonovým sloupem. Celý dojem je navíc ještě umocněn rozdílnými obkladovými materiály na každé z částí konstrukce. Architekti nešetřili velkoformátovými okny a plně propojili interiér s exteriérem, jelikož většina z prosklených stěn se dá plně otevřít a vytvořit tak z domu a zahrady jediný funkční celek.
Při vstupu Vás uvítá vzdušná vstupní hala, obložená teakovým dřevem, jež prostupuje všemi úrovněmi residence a je tak jakýmsi pomyslným mostem mezi klidovou zónou a společenskými prostory, umístěnými tradičně v přízemí. Denní zóna sestává z až puristicky zařízené kuchyně, v kombinaci bílého lesku a teakové dýhy, a samozřejmě prostorného obývacího pokoje, otevřeného do úrovně prvního patra. Jeho celoprosklená stěna je směrována k bazénu, jenž slouží nejen k relaxaci, ale zároveň vnáší do interiéru také jeden ze stěžejních prvků Feng Shui – vodu. Celý koncept přírodních materiálů a všudypřítomného teaku mírně narušují lustry s nádechem baroka a minimalistický televizní stolek z černého bahenního dubu.
V prvním patře se pak nacházejí ložnice, pracovna a relaxační zóna. Celý dům je zařízen jen opravdu nejnutnějším minimem nábytku, čímž je ještě více umožněna vzdušnost těchto jedinečných prostor.
Poděkování a zdroj fotografií: PARK + ASSOCIATES ARCHITECTS