• ppl talk  • MiMi Lan Nguyen: „Ruční vyšívání je krásné, když se dělá vkusně.“

MiMi Lan Nguyen: „Ruční vyšívání je krásné, když se dělá vkusně.“

Když se řekne La femme MiMi, každý si okamžitě představí velice ženské šaty a kabáty inspirované tradičními kimony. Ovšem první, co sympatická návrhářka MiMi Lan Nguyen ušila, bylo růžové pyžamo. Od útlého věku ji fascinovala výšivka, dnes, mimo jiné, ráda navrací život starému oblečení. Přečtěte si rozhovor s touto jedinečnou ženou, dozvíte se, jak o své tvorbě přemýšlí, kde hledá inspiraci a proč preferuje kvalitu před fast fashion. Třeba se nám, tímto zajímavým rozhovorem, podaří předat vám i kousek jejího optimismu.

Pocházíte z umělecké rodiny, oba rodiče jsou akademičtí malíři, byla pro vás tedy touha tvořit naprosto přirozená? Kdy se u vás poprvé naplno projevil umělecký talent? Pamatujete si na první šaty, které jste ušila? Kdybyste nebyla návrhářkou, jaká by byla vaše profese?

Něco z mých rodičů jsem opravdu zdědila. Jako malá jsem chodila vyšívat do japonského kulturního institutu na Ikebanu, táta mě také podporoval v malování, ale malovat jsem nechtěla. Nelíbilo se mi, že táta stále maloval a neměl čas si se mnou hrát. První model, který jsem vytvořila, bylo růžové pyžamo. Bylo mi 12 let a přivedla mě k tomu má babička, která byla mojí náhradní maminkou, jelikož moje máma žila od roku 1982 v Praze. Babička mě naučila nejen šít, ale také hospodařit v domácnosti. Když přišla první vlna Covidu v březnu, cítila jsem se jako loser. Jediné, co umím, je vytvářet hezké šaty, ale k čemu to nakonec je? Nejsem lékařka ani zdravotní sestra. Nemohu nikomu pomoci. Pak jsem se ale trochu zklidnila a začala vyrábět alespoň roušky zdarma. Přitom jsem se snažila přijít na to, co jiného bych ještě mohla dělat, bohužel jsem na nic nepřišla.

Čím je specifická vaše tvorba? Co ji vystihuje? A jaká je vaše poslední kolekce?

Lidé moji tvorbu, a to obzvláště v poslední době, poznají téměř na první pohled, už z dálky. To mě velmi těší. Vystihuje ji ženskost, špetka Asie, která je tak akorát smíchána s českou kulturou, je jednoduchá a stylová. Lidé mi říkají, že dokážu hezky nakombinovat barvy se vzory. Mám ráda střihy, které podporují ženskost, zároveň však neomezují v pohybu. Vytvářím oblečení vhodné na celý den, ve kterém lze pracovat a cítit se přitom krásně a dobře. V mé tvorbě také nesmí chybět výšivky, jsou v každé mé kolekci, byly v první i v té poslední. Vždy mě otravovaly nevkusné výšivky, které jsem kolem sebe viděla. Ruční vyšívání je přitom tak krásné, když se dělá vkusně. V mé poslední kolekci například naleznete mikinu, na které jsou ručně vyšity dětské obrázky, nabízím také možnost vyšití vašeho jména.

Jsou české ženy jako zákaznice náročné? Jak se liší v oblékání od vašich zákaznic ze zahraničí a od vietnamských žen?

České ženy jsou skvělé, nechají si poradit, chtějí být krásné, trochu se bojí výraznějších barev a jejich kombinací. Nebojí se ale zkoušet nový styl. Oblékám i Francouzky, jelikož sídlíme kousek od Francouzského institutu, navíc můj děda byl učitel francouzštiny, takže mě s francouzskou kulturou seznámil již v dětství. Francouzským klientkám nemusím nic říkat, přijdou ke mně do obchodu a obléknou se samy. Vietnamky neoblékám, což mě mrzí. Nevím, čím to je. Ale například Japonky ke mně chodí a moc mě baví jejich pohled na módu. Jejich kombinace minimalismu s velkolepostí je velmi inspirující.

Vaše modely jsou vhodné pro všechny věkové kategorie žen, což dokazujete i ve vašich kampaních. Jak tuto myšlenku přijaly vaše zákaznice a většinová společnost, ve které jsou zakořeněné předsudky a je zde na piedestalu především kult mládí?

Mnoho klientek mi napsalo, že se jim moc líbilo, když jsme nafotily sestry Janu a Ladu ve věku 50+, jelikož si dokázaly lépe představit sebe v daném modelu, už je nebaví vidět pouze mladé modelky. Snažím se, abych na své kolekce pohlížela jako klientka, představit si jejich pohled. Proto lze na našem webu spatřit různé typy modelek různých věkových kategorií.

Podle čeho vybíráte látky a galanterii pro vaše modely? Kde všude sháníte oblečení k upcyclingu? A kde nejčastěji čerpáte inspiraci?

Vybírám si přírodní látky, jelikož jsem alergik, potím se, nebo mi často bývá zima. Zároveň chci, aby mé šaty vydržely dlouho. Byla bych ráda, kdyby mé oblečení zdědila má dcera. Na letní kolekce používám hedvábí, len, jemnou bavlnu. V zimě volím bavlnu se silnou gramáží s lykrou, vlnu a viskózu nebo tencel či úplety. Ráda používám perleťové knoflíky, knoflíky také upcycluji přímo z Vietnamu, vyrábím je z mušlí. Miluji i staré krajky, ty sbírám různě po České republice. Inspiruji se všude kolem sebe, jsem vnímavý a empatický člověk.

Časově náročné fashion show jste vyměnila za menší přehlídky a dáváte přednost osobnímu kontaktu se zákazníky. Co vás přimělo změnit přístup? Jak se díváte na rychlé tempo v módním průmyslu, na neustálý tlak na módní návrháře, nadprodukci a fast fashion?

Jsem prostě líná. 🙂 Je to moc práce, fashion shows i fast fashion. Nechci takhle makat. Chci mít hodně času a přemýšlet nad každým modelem, který budu vyrábět. Pečlivě zkoušet materiály i střihy. Chce to čas. Nevím, jak pracují ostatní značky. Obdivuji je za jejich rychlost, já to neumím.

Jak moc vaši současnou tvorbu ovlivnila koronakrize? Co jste si díky ní uvědomila? A jak těžké je pro vás jako podnikatelku toto období, když fungujete zároveň jako zaměstnavatel a matka dvou dětí?  

Momentálně jsem návrhářka, majitelka firmy, prodavačka, produkční, švadlena, občas učitelka a uklízečka. Prostě všechno. Někdy nestíhám věci dodat včas. Jsme ale moc ráda, že mě mé klientky podporují a důvěřují mi. Denně děkuji za každou objednávku a snažím se učinit maximum pro to, aby byli všichni kolem mě spokojení. Je to samozřejmě velmi náročné, pokouším se udržet si svůj systém. V teamu je nás celkem 6 dress makerů včetně mě a zatím jsem nikoho nemusela propouštět, a doufám, že ani nebudu muset. Není lehké zaučit nového člověka, tento tým funguje již několik let, moc si rozumíme. Každý už ví, co má dělat.

Co byste doporučila začínajícím návrhářům? Co stojí za dlouholetým úspěchem značky La femme MiMi? 

Doporučila bych hlavně trpělivost a nebát se práce. Je potřeba vyzkoušet různé druhy prací a pozic v tomto průmyslu. Zkušenosti jsou ta nejlepší škola, je důležité se neustále učit něco nového. Úspěch značky La Femme Mimi nevnímám. 🙂 Třeba ho dokáže popsat některá z mých klientek.

Jaké máte plány do budoucna? A co byste popřála našim čtenářům do nového roku?

Zatím nemám žádný plán, jsem vděčná za každý den, kdy stále mohu udržet svůj systém a mou značku. Čtenářům bych popřála hlavně hodně zdraví a silnou vůli. Buďte hodní na sebe i na ostatní!

Foto: La femme MiMi